Gå til hovedindhold

Wavin 160 x 2000 mm PP-kloakrør m/muffe, klasse N SN4, EN 13476

WavinSanitetFix-lock tætningsringeProfessionel VVS-installationEAN: 5708525350710

Wavin PP kloakrør 160x2000mm SN4 med Fix-lock tætningsringe. Robust rød PP-konstruktion til sikker afledning af regn- og spildevand i professionelle installationer. Læs mere

Pris fra 269 krtil 645 kr
9 forhandlere

Prisforskel: 376 kr (58% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 237,81 kr 7. maj

Sammenlign priser på Wavin 160 x 2000 mm PP-kloakrør m/muffe, klasse N SN4, EN 13476 og køb billigst

9 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 269 kr. 9 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompletVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Wavin 160 mm PP kloakrør SN4 2000 mm
269 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Wavin PP kloakrør 160x2000mm SN4 EN13476
298 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Wavin 160 x 2000 mm PP-kloakrør m/muffe, klasse N SN4, EN 13476
309,06 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Wavin PP kloakrør 160x2000mm SN4 EN13476
310 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Wavin - Kloakrr, 160 mm x 2000 mm, glat, PP, SN4
374 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Wavin 160 mm PP kloakrør, SN4 - 2000 mm
445 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Wavin PP kloakrør SN4 160 mm - 200 cm
445 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Wavin PP kloakrør 160x2000mm SN4 EN13476
635 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Wavin 160 x 2000 mm PP-kloakrør m/muffe, klasse N SN4, EN 13476
645 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Wavin 160 x 2000 mm PP-kloakrør m/muffe, klasse N SN4, EN 13476 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Wavin 160 x 2000 mm PP-kloakrør m/muffe, klasse N SN4, EN 13476 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompletVVS269 kr269 krKøb
2Elvvs.dk298 kr298 krKøb
3EL-GROSSISTEN309,06 kr309,06 krKøb
4vvsfittings.dk310 kr310 krKøb
5WATTOO.DK374 kr374 krKøb
6BilligVVS DK445 kr445 krKøb
7LavprisVVS445 kr445 krKøb
8Proshop DK635 kr845 krKøb
9CS MEGASTORE DK645 kr844 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Wavin PP kloakrør 160x2000mm SN4

Wavin

Wavin PP kloakrør 160x2000mm SN4 med Fix-lock tætningsringe. Robust rød PP-konstruktion til sikker afledning af regn- og spildevand i professionelle installationer.

• kloakrør
• afløbsrør
• pp rør
• wavin rør
• sn4 rør
• 160mm rør
• vvs rør
• spildevandsrør
• Professionel VVS-installation
• Fix-lock tætningsringe

Beskrivelse

Wavin PP kloakrør 160x2000mm SN4 er et robust kloakrør i rød PP-plast designet til afledning af regn- og spildevand. Røret er udstyret med Fix-lock tætningsringe, der tætner på to punkter og giver dobbelt sikkerhed for tætte samlinger. Tætningsringen sidder fast i muffen og kan ikke forskydes under installation. Med styrkeklasse SN4 er røret egnet til dybe nedgravninger og høje belastninger. Det oliebestandige gummiring og flerlagskonstruktionen sikrer lang holdbarhed og pålidelig funktion i alle vejrforhold. Ideelt til professionelle VVS-installationer i private og kommercielle byggerier.

Specifikationer

farve:Rød
længde:2000 mm
diameter:160 mm
standard:EN 13476
materiale:PP (polypropylen)
anvendelse:Regn- og spildevand
installation:Nedgravning
konstruktion:Flerlagsrør med muffe
styrkeklasse:SN4
tætningsring:Fix-lock oliebestandig gummiring

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvad betyder styrkeklasse SN4?

SN4 angiver rørets ringdstivhed og betyder, at røret kan modstå belastninger på op til 4 kN/m², hvilket gør det egnet til dybere nedgravninger og højere belastninger.

Kan røret bruges til både regn- og spildevand?

Ja, Wavin PP kloakrør SN4 er designet til afledning af både regn- og spildevand og overholder kravene i EN 13476 standarden.

Hvordan fungerer Fix-lock tætningsringen?

Fix-lock systemet tætner på to punkter og sidder fast i muffen, så det ikke kan forskydes under installation. Dette giver ekstra sikkerhed for tætte samlinger.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Wavin 160 x 2000 mm PP-kloakrør m/muffe, klasse N SN4, EN 13476

PriceData har fulgt prisen på Wavin 160 x 2000 mm PP-kloakrør m/muffe, klasse N SN4, EN 13476 i 180 dage. Laveste pris i perioden er 226 kr (registreret d. 7. december 2025), højeste er 279 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 240 kr.

Den nuværende pris på 269 kr er 12% over normalprisen. Prisen er steget 13% den seneste måned. Der er registreret 23 prisfald og 25 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 49 prisændringer for Wavin 160 x 2000 mm PP-kloakrør m/muffe, klasse N SN4, EN 13476. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 49 prisændringer for Wavin 160 x 2000 mm PP-kloakrør m/muffe, klasse N SN4, EN 13476 de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
30. maj 2026269 kr10 kr (4%)
28. maj 2026279 kr5 kr (2%)
25. maj 2026274 kr5 kr (2%)
24. maj 2026279 kr4 kr (1%)
23. maj 2026275 kr1 kr (0%)
21. maj 2026274 kr3 kr (1%)
20. maj 2026271 kr1 kr (0%)
19. maj 2026272 kr1 kr (0%)
9. maj 2026271 kr33,19 kr (14%)
7. maj 2026237,81 kr

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret