Gå til hovedindhold

Thermex Nordik Evolution 140 Stænktæt loftventilator, uden regulering, Hvid

ThermexLoftventilatorerStænktæt IPx5Store rum og vådrumEAN: 8010300617428

Thermex Nordik Evolution 140 stænktæt loftventilator med 148,8cm diameter og IPx5 beskyttelse. Lydsvag og energieffektiv til store rum med høj luftfugtighed. Læs mere

Pris fra 3.995 krtil 5.499 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 1.504 kr (27% besparelse)

Tidsbegrænset tilbud

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på Thermex Nordik Evolution 140 Stænktæt loftventilator, uden regulering, Hvid og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 3995 kr. 6 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Thermex Evolution 140 loftventilator stænktæt, Ø150 cm
-11%3.995 kr
Før 4.505 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Loftventilator Nordic E 140 Cm. Stænktæt U/regulering
4.837 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Thermex Nordik Evolution 140 loftventilator, Ø 148,8 cm, hvid
5.099 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Thermex Nordik Evolution 140 Stænktæt loftventilator, uden regulering, Hvid
5.099 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Thermex Evolution 140 loftventilator stænktæt, Ø150 cm
5.399 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Thermex Nordik Evolution 140 loftventilator, Ø 148,8 cm, hvid
5.499 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Thermex Nordik Evolution 140 Stænktæt loftventilator, uden regulering, Hvid koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Thermex Nordik Evolution 140 Stænktæt loftventilator, uden regulering, Hvid koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisEl3.995 kr3.995 krKøb
2Elvvs.dk4.837 kr4.837 krKøb
3LavprisVVS5.099 kr5.099 krKøb
4LavprisVærktøj5.099 kr5.099 krKøb
5Greenline5.399 kr5.399 krKøb
6BilligVVS DK5.499 kr5.499 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Thermex Nordik Evolution 140 stænktæt loftventilator hvid

Thermex

Thermex Nordik Evolution 140 stænktæt loftventilator med 148,8cm diameter og IPx5 beskyttelse. Lydsvag og energieffektiv til store rum med høj luftfugtighed.

• loftventilator
• nordik evolution
• thermex ventilator
• stænktæt ventilator
• industriventilator
• vådrumventilator
• Store rum og vådrum
• Stænktæt IPx5

Beskrivelse

Thermex Nordik Evolution 140 er en professionel stænktæt loftventilator designet til store rum og vådrum. Med sin robuste IPx5 klassificering er den perfekt til gartnerier, svømmehaller og fødevareproduktion. Ventilatoren har en imponerende diameter på 148,8 cm og leverer 13.500 m³/t luftcirkulation ved kun 70W energiforbrug. Den reversible motor tillader både køling og varmefordeling, mens det lave støjniveau på 52,1 dB sikrer behagelig drift. Fremstillet af holdbart metal med tre stålvinger og 230V tilslutning. Leveres uden regulering - vælg mellem 5-trins regulering eller infrarød fjernbetjening som tilbehør.

Specifikationer

farve:Hvid
vægt:6,2 kg
højde:49,5 cm
vinger:3 stk. stål
diameter:148,8 cm
hastighed:231 o/m
montering:Loft
spænding:230 V
reversibel:Ja
beskyttelse:IPx5
luftmængde:13.500 m³/t
støjniveau:52,1 dB(A)
energiforbrug:70 W
max_rumtemperatur:40°C

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Er ventilatoren velegnet til fugtige rum?

Ja, med IPx5 stænktæt beskyttelse er den specielt designet til vådrum som svømmehaller, gartnerier og køkkener.

Hvor støjende er loftventilatoren?

Med kun 52,1 dB(A) ved 3 meters afstand er den meget lydsvag og velegnet til kontorer og beboelse.

Kan ventilatoren bruges til varmefordeling om vinteren?

Ja, den reversible motor kan vende rotationsretning og fordele varm luft fra loftet ned i rummet.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Thermex Nordik Evolution 140 Stænktæt loftventilator, uden regulering, Hvid

PriceData har fulgt prisen på Thermex Nordik Evolution 140 Stænktæt loftventilator, uden regulering, Hvid i 172 dage. Laveste pris i perioden er 3.995 kr (registreret d. 1. marts 2026), højeste er 6.199 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 5.021 kr.

Den nuværende pris på 3.995 kr er den laveste registrerede pris. Det er et godt tidspunkt at købe. Prisen er faldet 17% den seneste måned. Der er registreret 10 prisfald og 7 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 18 prisændringer for Thermex Nordik Evolution 140 Stænktæt loftventilator, uden regulering, Hvid. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 18 prisændringer for Thermex Nordik Evolution 140 Stænktæt loftventilator, uden regulering, Hvid de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
31. maj 20263.995 kr842 kr (17%)
30. maj 20264.837 kr842 kr (21%)
12. maj 20263.995 kr842 kr (17%)
11. maj 20264.837 kr842 kr (21%)
24. apr. 20263.995 kr1.004 kr (20%)
23. apr. 20264.999 kr1.004 kr (25%)
1. mar. 20263.995 kr741 kr (16%)
25. feb. 20264.736 kr106 kr (2%)
5. feb. 20264.842 kr1.357 kr (22%)
4. feb. 20266.199 kr1.357 kr (28%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret