Gå til hovedindhold

Thermex 265.40.7160.2 Loftv. Nordic evolution R 160/60 - Evolution loftventilator 160 uden regulering 26540

ThermexLoftventilatorerEnergibesparendeIndustri og store rumEAN: 8010300617534

Thermex Nordik Evolution 160 loftventilator med 70W effekt og reversibel funktion. Designet til store rum med op til 20% energibesparelse og lydsvag drift. Læs mere

Pris fra 3.090 krtil 5.315 kr
10 forhandlere

Prisforskel: 2.225 kr (42% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 2.932 kr 16. mar.

Sammenlign priser på Thermex 265.40.7160.2 Loftv. Nordic evolution R 160/60 - Evolution loftventilator 160 uden regulering 26540 og køb billigst

10 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 3090 kr. 10 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Thermex Evolution 160 loftventilator, Ø160 cm
3.090 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Loftventilator Evolution, 160 cm
3.097 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
THERMEX Loftventilator Nordik EVOLUTION R 160/60
3.196 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Loftventilator Nordik E ø160 Cm. U/regulering
3.209 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Thermex Nordik Evolution 160 loftventilator, Ø159 cm, hvid
3.299 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Thermex Nordik Evolution 160 Loftventilator, uden regulering, Hvid
3.299 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Thermex Evolution 160 loftventilator, Ø160 cm
3.499 kr
Til butik
Gå til Homeshop DK
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
Thermex 265.40.7160.2 Loftv. Nordic evolution R 160/60 - Evolution loftventilator 160 uden regulering 26540
3.665 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
LOFTVENTILATOR NORDIK E 160
3.690,94 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Thermex Nordik Evolution 160 loftventilator, Ø159 cm, hvid
5.315 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 10 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Thermex 265.40.7160.2 Loftv. Nordic evolution R 160/60 - Evolution loftventilator 160 uden regulering 26540 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 10 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Thermex 265.40.7160.2 Loftv. Nordic evolution R 160/60 - Evolution loftventilator 160 uden regulering 26540 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisEl3.090 kr3.090 krKøb
2WATTOO.DK3.097 kr3.097 krKøb
3Proshop DK3.196 kr3.196 krKøb
4Elvvs.dk3.209 kr3.209 krKøb
5LavprisVVS3.299 kr3.299 krKøb
6LavprisVærktøj3.299 kr3.299 krKøb
7Greenline3.499 kr3.499 krKøb
8Homeshop DK3.665 kr3.665 krKøb
9EL-GROSSISTEN3.690,94 kr3.690,94 krKøb
10BilligVVS DK5.315 kr5.315 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Thermex Nordik Evolution 160 loftventilator

Thermex

Thermex Nordik Evolution 160 loftventilator med 70W effekt og reversibel funktion. Designet til store rum med op til 20% energibesparelse og lydsvag drift.

• loftventilator
• industriventilator
• thermex ventilator
• nordik evolution
• ceiling fan
• luftcirkulation
• energibesparende ventilator
• Industri og store rum
• Energibesparende

Beskrivelse

Thermex Nordik Evolution 160 er en professionel loftventilator designet til store rum som fabrikshaller, lagre og varehuse. Med 160 cm diameter og tre stålvinger cirkulerer den op til 17.011 m³ luft i timen. Ventilatoren er reversibel og kan hjælpe med at opnå varmebesparelser på op til 20% ved at tvinge varm luft ned fra loftet. Fremstillet af holdbart metal og testet af Danmarks Tekniske Højskole. Monteres til 230V og leveres uden regulering, men kan efterrüstes med fjernbetjening og hastighedsregulering.

Specifikationer

farve:Hvid
vægt:7,6 kg
effekt:70W
højde:49,5 cm
vinger:3 stk i stål
diameter:160 cm
funktion:Reversibel
hastighed:193 omdr/min
ip_klasse:Standard (IPx5 model tilgængelig)
lydniveau:55,6 dB(A)
materiale:Metal med stålvinger
spænding:230V
regulering:5 trin (tilkøb)
luftmængde:17.011 m³/t
max_rumtemperatur:40°C

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvor meget energi kan jeg spare med denne loftventilator?

Afhængigt af monteringshøjden kan der opnås varmebesparelser på op til 20%. Investeringen kan ofte tjenes hjem på et år.

Er ventilatoren støjende?

Nej, den er lydsvag med kun 55,6 dB(A) lydtryk målt på 3 meters afstand, hvilket gør den velegnet til arbejdsmiljøer.

Kan hastigheden reguleres?

Ventilatoren leveres uden regulering, men kan efterrüstes med 5-trins transformatorregulering, trinløs regulering eller infrarød fjernbetjening.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Thermex 265.40.7160.2 Loftv. Nordic evolution R 160/60 - Evolution loftventilator 160 uden regulering 26540

PriceData har fulgt prisen på Thermex 265.40.7160.2 Loftv. Nordic evolution R 160/60 - Evolution loftventilator 160 uden regulering 26540 i 150 dage. Laveste pris i perioden er 2.932 kr (registreret d. 16. marts 2026), højeste er 3.105 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 3.034 kr.

Den nuværende pris på 3.090 kr er 2% over normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 5 prisfald og 5 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 11 prisændringer for Thermex 265.40.7160.2 Loftv. Nordic evolution R 160/60 - Evolution loftventilator 160 uden regulering 26540. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 11 prisændringer for Thermex 265.40.7160.2 Loftv. Nordic evolution R 160/60 - Evolution loftventilator 160 uden regulering 26540 de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
31. maj 20263.090 kr7 kr (0%)
26. maj 20263.097 kr7 kr (0%)
24. apr. 20263.104 kr1 kr (0%)
15. apr. 20263.105 kr38 kr (1%)
11. apr. 20263.067 kr38 kr (1%)
9. apr. 20263.029 kr12 kr (0%)
31. mar. 20263.017 kr38 kr (1%)
24. mar. 20262.979 kr47 kr (2%)
16. mar. 20262.932 kr47 kr (2%)
28. jan. 20262.979 kr1 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret