Gå til hovedindhold

IMI Hydronics TA Komp. Overgang med nippel 1/2'' x 12x2,0 mm. Med støttebøsning til pex. Type TA 603

IMI HydronicsSanitetAfzinkningsbestandig AMETALVVS installationerEAN: 7318792942907

Professionel PEX overgangsnippel i AMETAL legering til varme- og brugsvandsystemer. Integreret støttebøsning, PN10 trykklasse og 95°C max temperatur. Læs mere

Pris fra 63 krtil 160 kr
7 forhandlere

Prisforskel: 97 kr (61% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på TA Komp. Overgang med nippel 1/2'' x 12x2,0 mm. Med støttebøsning til pex. Type TA 603 og køb billigst

7 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 63 kr. 7 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
IMI TA Pex overgangsnippel 12 mm x 1/2"
63 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
1/2" x 12 mm TA Pex overgang nippel
63,72 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Overgangs nippel kompression TA 12X1/2 PN10
72,61 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
IMI Hydronic Overgangs nippel kompression ta 12x1/2 pn10
74 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
IMI TA Pex overgangsnippel 12 mm x 1/2"
89 kr
Til butik
Gå til CompletVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
IMI TA Pex overgangsnippel 12 mm x 1/2"
95 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
TA Komp. Overgang med nippel 1/2'' x 12x2,0 mm. Med støttebøsning til pex. Type TA 603
160 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad TA Komp. Overgang med nippel 1/2'' x 12x2,0 mm. Med støttebøsning til pex. Type TA 603 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad TA Komp. Overgang med nippel 1/2'' x 12x2,0 mm. Med støttebøsning til pex. Type TA 603 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisVVS63 kr63 krKøb
2EL-GROSSISTEN63,72 kr63,72 krKøb
3CS MEGASTORE DK72,61 kr111,61 krKøb
4Proshop DK74 kr113 krKøb
5BilligVVS DK89 kr89 krKøb
6CompletVVS95 kr95 krKøb
7vvsfittings.dk160 kr160 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

IMI TA Pex Overgangsnippel 12mm x 1/2"

IMI Hydronics

Professionel PEX overgangsnippel i AMETAL legering til varme- og brugsvandsystemer. Integreret støttebøsning, PN10 trykklasse og 95°C max temperatur.

• PEX fitting
• overgangsnippel
• VVS fitting
• kompression
• AMETAL
• støttebøsning
• VVS installationer
• Afzinkningsbestandig AMETAL

Beskrivelse

IMI TA Pex overgangsnippel er en professionel fitting til samling af PEX-rør i varme- og brugsvandsinstallationer. Fremstillet af højkvalitets AMETAL legering som er afzinkningsbestandig og sikrer lang holdbarhed. Med integreret støttebøsning til nem og sikker montering på 12mm PEX-rør og 1/2" gevindtilslutning. Fittingen tåler PN6/PN10 tryk og temperaturer op til 95°C, hvilket gør den ideel til moderne VVS-systemer. IMI-TA produkter er kendt for deres ekstreme kvalitet og pålidelighed i professionelle installationer. Perfekt til VVS-installatører som ønsker pålidelige og holdbare rørforbindelser.

Specifikationer

type:Overgangsnippel med støttebøsning
vægt:0.091 kg
diameter:12mm PEX / 1/2" gevind
standard:DIN 16892/16893
materiale:AMETAL legering (afzinkningsbestandig)
temperatur:Max 95°C
trykklasse:PN6/PN10

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Kan denne overgangsnippel bruges til både varme- og brugsvand?

Ja, IMI TA overgangsnippel er designet til både varme- og brugsvandsystemer med PN6/PN10 trykklasse og tåler temperaturer op til 95°C.

Hvad betyder AMETAL materiale?

AMETAL er en speciallegering der er afzinkningsbestandig og sikrer lang holdbarhed. Det forhindrer korrosion og bevarer fittingens integritet over tid.

Har produktet integreret støttebøsning?

Ja, denne overgangsnippel har integreret støttebøsning hvilket gør monteringen nem og sikker på 12mm PEX-rør uden behov for separate komponenter.

Er fittingen kompatibel med alle PEX-rør?

Fittingen er designet til 12mm PEX-rør iflg. DIN 16892/16893 standarder og er kompatibel med fornettede polyetenrør (PEX) af høj kvalitet.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for TA Komp. Overgang med nippel 1/2'' x 12x2,0 mm. Med støttebøsning til pex. Type TA 603

PriceData har fulgt prisen på TA Komp. Overgang med nippel 1/2'' x 12x2,0 mm. Med støttebøsning til pex. Type TA 603 i 182 dage. Laveste pris i perioden er 63 kr (registreret d. 30. maj 2026), højeste er 79 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 71 kr.

Den nuværende pris på 63 kr er den laveste registrerede pris. Det er et godt tidspunkt at købe. Prisen er faldet 8% den seneste måned. Der er registreret 8 prisfald og 8 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 16 prisændringer for TA Komp. Overgang med nippel 1/2'' x 12x2,0 mm. Med støttebøsning til pex. Type TA 603. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 16 prisændringer for TA Komp. Overgang med nippel 1/2'' x 12x2,0 mm. Med støttebøsning til pex. Type TA 603 de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
2. jun. 202663 kr
1. jun. 202663,72 kr
30. maj 202663 kr
17. maj 202663,72 kr4,81 kr (7%)
10. maj 202668,53 kr10,47 kr (13%)
25. mar. 202679 kr3 kr (4%)
9. mar. 202676 kr3 kr (4%)
8. mar. 202679 kr3 kr (4%)
14. feb. 202676 kr3 kr (4%)
8. jan. 202679 kr5 kr (7%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret