Gå til hovedindhold

TA Komp. Overgang med nippel 1/2´´ x 15x2,5 mm. Med støttebøsning til pex. Type TA 603

TASanitetAMETAL materialeVVS installationerEAN: 7318792943102

Professionel PEX overgangsnippel fra IMI TA til varme- og brugsvandsystemer. Fremstillet i afzinkningsbestandigt AMETAL med integreret støttebøsning. Læs mere

Pris fra 64,66 krtil 102,5 kr
9 forhandlere

Prisforskel: 37,84 kr (37% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 64 kr 30. maj

Sammenlign priser på TA Komp. Overgang med nippel 1/2´´ x 15x2,5 mm. Med støttebøsning til pex. Type TA 603 og køb billigst

9 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 64.66 kr. 9 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
1/2" x 15 mm TA Pex overgang nippel
64,66 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Overgangs nippel kompression TA 15X1/2 PN10
72,61 kr
Til butik
Gå til VVS.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
1/2 x 15 mm TA Pex overgang nippel
73,75 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
IMI Hydronic Overgangs nippel kompression ta 15x1/2 pn10
74 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
IMI TA Pex overgangsnippel 15 mm x 1/2"
79 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
TA Komp. Overgang med nippel 1/2´´ x 15x2,5 mm. Med støttebøsning til pex. Type TA 603
93 kr
Til butik
Gå til CompletVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
IMI TA Pex overgangsnippel 15 mm x 1/2"
95 kr
Til butik
Gå til Billigelogvvs.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
Pex Overgang Nippel 15Mm X 1/2"
98,69 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Pex overgang nippel 15mm x 1/2"
102,5 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad TA Komp. Overgang med nippel 1/2´´ x 15x2,5 mm. Med støttebøsning til pex. Type TA 603 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad TA Komp. Overgang med nippel 1/2´´ x 15x2,5 mm. Med støttebøsning til pex. Type TA 603 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1EL-GROSSISTEN64,66 kr64,66 krKøb
2CS MEGASTORE DK72,61 kr111,61 krKøb
3VVS.dk73,75 kr73,75 krKøb
4Proshop DK74 kr113 krKøb
5BilligVVS DK79 kr79 krKøb
6Elvvs.dk93 kr93 krKøb
7CompletVVS95 kr95 krKøb
8Billigelogvvs.dk98,69 kr98,69 krKøb
9MaintainIt102,5 kr102,5 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

IMI TA PEX Overgangsnippel 15mm x 1/2"

TA

Professionel PEX overgangsnippel fra IMI TA til varme- og brugsvandsystemer. Fremstillet i afzinkningsbestandigt AMETAL med integreret støttebøsning.

• VVS installationer
• AMETAL materiale

Beskrivelse

IMI TA PEX overgangsnippel er en højkvalitets fitting designet til samling af PEX-rør i varme- og brugsvandsystemer. Fremstillet af AMETAL, en afzinkningsbestandig legering, der sikrer lang holdbarhed og pålidelig drift. Med diameter på 15mm og 1/2" nippeltilslutning passer den perfekt til professionelle VVS-installationer. Produktet har integreret støttebøsning og opfylder DIN 16892/16893 standarder. PN 10 trykklasse og maksimal arbejdstemperatur på 95°C gør den ideel til både bolig- og erhvervsinstallationer. IMI TA er kendt for ekstremt høj kvalitet og pålidelig ydelse i kritiske systemkomponenter.

Specifikationer

Diameter:15mm
Standard:DIN 16892/16893
Materiale:AMETAL (afzinkningsbestandig)
Anvendelse:PEX-rør varme/brugsvand
Trykklasse:PN 10
Tilslutning:1/2" nippel
Max temperatur:95°C
Særlige egenskaber:Integreret støttebøsning

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Hvilken diameter PEX-rør passer denne overgangsnippel til?

Overgangsnippelen passer til 15mm PEX-rør og har 1/2" nippeltilslutning til andre komponenter i systemet.

Hvad er den maksimale arbejdstemperatur for denne fitting?

Maksimal arbejdstemperatur er 95°C, hvilket gør den velegnet til både varme- og brugsvandsystemer.

Er denne overgangsnippel kompatibel med alle PEX-rørsystemer?

Ja, den opfylder DIN 16892/16893 standarder og er kompatibel med fornettede polyetenrør (PEX-rør) i PN 10 systemer.

Hvorfor er AMETAL materiale vigtigt for denne type fitting?

AMETAL er en afzinkningsbestandig legering der forhindrer korrosion og sikrer lang holdbarhed i vandsystemer, især vigtig i områder med aggressivt vand.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for TA Komp. Overgang med nippel 1/2´´ x 15x2,5 mm. Med støttebøsning til pex. Type TA 603

PriceData har fulgt prisen på TA Komp. Overgang med nippel 1/2´´ x 15x2,5 mm. Med støttebøsning til pex. Type TA 603 i 182 dage. Laveste pris i perioden er 63 kr (registreret d. 3. december 2025), højeste er 74 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 68 kr.

Den nuværende pris på 64,66 kr er 5% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er faldet 6% den seneste måned. Der er registreret 8 prisfald og 6 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 13 prisændringer for TA Komp. Overgang med nippel 1/2´´ x 15x2,5 mm. Med støttebøsning til pex. Type TA 603. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 13 prisændringer for TA Komp. Overgang med nippel 1/2´´ x 15x2,5 mm. Med støttebøsning til pex. Type TA 603 de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
1. jun. 202664,66 kr
30. maj 202664 kr
17. maj 202664,66 kr3,09 kr (5%)
9. maj 202667,75 kr
6. maj 202668 kr1 kr (1%)
5. maj 202669 kr1 kr (1%)
30. apr. 202668 kr1 kr (1%)
18. apr. 202669 kr5 kr (7%)
17. apr. 202674 kr5 kr (7%)
9. mar. 202669 kr5 kr (7%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret