Gå til hovedindhold

Seagate IronWolf Pro ST10000NT001 - Harddisk - 10 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 256 MB - med 3 års Seagate Rescue Data Recover

SeagateHarddiskeEAN: 8719706432320
Pris fra 3.439 krtil 4.006 kr
7 forhandlere

Prisforskel: 567 kr (14% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 2.453 kr 4. apr.

Sammenlign priser på Seagate IronWolf Pro ST10000NT001 - Harddisk - 10 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 256 MB - med 3 års Seagate Rescue Data Recover og køb billigst

7 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 3439 kr. 7 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Seagate IronWolf Pro Harddisk ST10000NT001 10TB 3.5" SATA-600 7200rpm
3.439 kr
Til butik
Seagate IronWolf Pro Harddisk ST10000NT001 10TB 3.5" SATA-600 7200rpm billede

Produktinformation

Seagate IronWolf Pro ST10000NT001 - Harddisk - 10 TB - intern - 3.5" - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 256 MB - med 3 års Seagate Rescue Data Recovery

Produktspecifikationer

Mærke: Seagate
Artikel nr.: ST10000NT001
EAN: 8719706432320
Varenr.: 1000752559
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Seagate IronWolf Pro ST10000NT001 - Harddisk - 10 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 256 MB - med 3 års Seagate Rescue Data Recover
3.506 kr
Til butik
Gå til Teknikproffset DK
TrustScore 3.5 ud af 53,3
SEAGATE IronWolf Pro Harddisk ST10000NT001 10TB 3.5 SATA-600 7200rpm
3.769 kr
Til butik
SEAGATE IronWolf Pro Harddisk ST10000NT001 10TB 3.5 SATA-600 7200rpm billede

Produktinformation

Bredd: 101.85 mm, Buffertstorlek: 256 MB, Djup: 146.99 mm, Dygnet-runt drift: Ja, Egenskaper: RV-sensor, Time-Limited Error Recovery (TLER), avancerat format 512e, tillgängligt dygnet runt alla dagar, Dual-Plane-balans, AgileArray, CMR (Conventional Magnetic Recording), Air Drive Design, Arbetsbelastningsgräns (WRL) upp till 550, Formfaktor: 3.5"", Gränssnitt: 1 x SATA 6 Gb/s, Hårddiskens överföringshastighet: 600 MBps (extern), Höjd: 26.11 mm, Kapacitet: 10 TB, Kombinerad med: 3 års Seagate Rescue Data Recovery, Kompatibelt fack: 3.5"", Ljudnivå: 28 dBA, MTBF (genomsnittstid mellan fel): 2,000,000 timmar, Max temperatur vid drift: 65 °C, Medföljande programvara: IronWolf Health Management, Min temperatur vid drift: 0 °C, Oåterkalleligt fel: 1 per 10^15, Service och support: Begränsad garanti - 5 år, Spindelhastighet: 7200 rpm, Strömkonsumtion: 7.8 Watt (average idle) | 10.1 Watt (aktiv) | 1 Watt (viloläge) | 1 Watt (viloläge), Stöttolerans (i vila): 250 g @ 2 ms, Stöttolerans (vid drift): 2 ms, Typ av enhet: Hårddisk - inbyggd, Vibrationstolerans (i vila): 2.27 g @ 10-500 Hz, Vikt: 720 g.

Produktspecifikationer

Mærke: Seagate
Kategori: 3.5
EAN: 8719706432320
Varenr.: C67406
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
Seagate IronWolf Pro Harddisk ST10000NT001 10TB 3.5 SATA-600 7200rpm
3.899 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Seagate IronWolf Pro ST10000NT001 10 TB 3,5" intern harddisk - SATA 6 Gb/s, 7200 rpm
3.899 kr
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Seagate IronWolf Pro ST10000NT001 10 TB 3,5" intern harddisk - SATA 6 Gb/s, 7200 rpm
3.919 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Seagate IronWolf Pro - 10TB - Harddisk - ST10000NT001 - SATA-600 - 3.5"
4.006 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Seagate IronWolf Pro ST10000NT001 - Harddisk - 10 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 256 MB - med 3 års Seagate Rescue Data Recover koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Seagate IronWolf Pro ST10000NT001 - Harddisk - 10 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 256 MB - med 3 års Seagate Rescue Data Recover koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK3.439 kr3.439 krKøb
2CS MEGASTORE DK3.506 kr3.506 krKøb
3Teknikproffset DK3.769 kr3.818 krKøb
4Ultrashop3.899 kr3.899 krKøb
5Boligcenter DK3.899 kr3.899 krKøb
6Vivas DK3.919 kr3.988 krKøb
7Proshop DK4.006 kr4.006 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Seagate IronWolf Pro ST10000NT001 - Harddisk - 10 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 256 MB - med 3 års Seagate Rescue Data Recover

PriceData har fulgt prisen på Seagate IronWolf Pro ST10000NT001 - Harddisk - 10 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 256 MB - med 3 års Seagate Rescue Data Recover i 125 dage. Laveste pris i perioden er 2.453 kr (registreret d. 4. april 2026), højeste er 3.544 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 3.135 kr.

Den nuværende pris på 3.439 kr er 10% over normalprisen. Prisen er steget 3% den seneste måned. Der er registreret 51 prisfald og 38 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 90 prisændringer for Seagate IronWolf Pro ST10000NT001 - Harddisk - 10 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 256 MB - med 3 års Seagate Rescue Data Recover. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 90 prisændringer for Seagate IronWolf Pro ST10000NT001 - Harddisk - 10 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 256 MB - med 3 års Seagate Rescue Data Recover de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
3. jun. 20263.439 kr55 kr (2%)
30. maj 20263.384 kr12 kr (0%)
29. maj 20263.396 kr50 kr (1%)
28. maj 20263.446 kr38 kr (1%)
27. maj 20263.408 kr4 kr (0%)
26. maj 20263.404 kr4 kr (0%)
25. maj 20263.408 kr20 kr (1%)
24. maj 20263.428 kr12 kr (0%)
23. maj 20263.440 kr12 kr (0%)
22. maj 20263.452 kr12 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret