Gå til hovedindhold

Schneider Electric Tesys gv motorværn gv2me07, termisk magnetisk, 1.6-2.5a 0.75kw@400v icu100ka, trykknap

Schneider ElectricEludstyrTermisk-magnetisk beskyttelseIndustri og bygningsautomationEAN: 3389110343076

Schneider Electric GV2ME07 termisk-magnetisk motorværn til beskyttelse af motorer 1,6-2,5A. Kompakt design med DIN-skinnemontage og IP20 beskyttelse. Læs mere

Pris fra 439 krtil 1.134 kr
10 forhandlere

Prisforskel: 695 kr (61% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 379 kr 24. mar.

Sammenlign priser på Schneider Electric Tesys gv motorværn gv2me07, termisk magnetisk, 1.6-2.5a 0.75kw@400v icu100ka, trykknap og køb billigst

10 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 439 kr. 10 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Schneider Håndbetjent motorværn 1,60-2,50A, GV2ME07, til din-skinne
439 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Hndbetjent motorvrn indstillingsomrde 1,6-2,5A Brydeevne > 100kA
466 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Schneider Electric Tesys gv motorværn gv2me07, termisk magnetisk, 1.6-2.5a 0.75kw@400v icu100ka, trykknap
489 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Schneider GV2ME07 motorværn, 1,6-2,5 A
499 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Schneider GV2ME07 motorværn 1,6-2,5 A
499 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Motorværn 1,6-2,5A
570,69 kr
Til butik
Gå til EL-NETSALG
TrustScore 4 ud af 53,8
Motorværn 1,6-2,5A
570,69 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Håndbet.motorv.1,6-2,5a gv2me07
623,75 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
TeSys GV motorværn GV2ME07. termisk magnetisk. 1.6-2.5A 0.75kW@400V Icu100kA. trykknap
712,5 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Schneider Electric GV2ME07, IP20
1.134 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 10 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Schneider Electric Tesys gv motorværn gv2me07, termisk magnetisk, 1.6-2.5a 0.75kw@400v icu100ka, trykknap koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 10 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Schneider Electric Tesys gv motorværn gv2me07, termisk magnetisk, 1.6-2.5a 0.75kw@400v icu100ka, trykknap koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Elvvs.dk439 kr439 krKøb
2WATTOO.DK466 kr466 krKøb
3Proshop DK489 kr528 krKøb
4Greenline499 kr499 krKøb
5LavprisVærktøj499 kr499 krKøb
6EL-GROSSISTEN570,69 kr570,69 krKøb
7EL-NETSALG570,69 kr570,69 krKøb
8MaintainIt623,75 kr623,75 krKøb
9vvsfittings.dk712,5 kr712,5 krKøb
10CS MEGASTORE DK1.134 kr1.333 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Schneider Electric GV2ME07 Termisk-Magnetisk Motorværn

Schneider Electric

Schneider Electric GV2ME07 termisk-magnetisk motorværn til beskyttelse af motorer 1,6-2,5A. Kompakt design med DIN-skinnemontage og IP20 beskyttelse.

• motorværn
• termisk magnetisk
• motor beskyttelse
• gv2me07
• schneider motorværn
• din-skinne
• kredsløbsafbryder
• maksimalafbryder
• Industri og bygningsautomation
• Termisk-magnetisk beskyttelse

Beskrivelse

Schneider Electric GV2ME07 er et kompakt termisk-magnetisk motorværn fra TeSys GV-serien, designet til beskyttelse af motorer med mærkestrømme mellem 1,6 og 2,5A. Dette håndbetjente motorværn fungerer som maksimalafbryder og giver komplet beskyttelse i overensstemmelse med IEC 947-2 og IEC 947-4-1 standarderne. Enheden er kun 45mm bred og monteres hurtigt med clips direkte på DIN-skinne. GV2ME07 er udstyret med skrueklemmeterminaler for stabil tilslutning og har en brydeevne på 100kA. Med sin IP20 beskyttelsesklasse og driftstemperatur fra -20 til 60°C er den ideel til industrielle applikationer, infrastruktur og bygningsinstallationer hvor pålidelig motorsikkerhed er afgørende.

Specifikationer

farve:Koksgrå
poler:3
serie:TeSys GV2
vægt:0,258 kg
brydeevne:100 kA
ip_klasse:IP20
standarder:IEC 947-2, IEC 947-4-1
størrelse:45 x 89 x 78,5 mm (B x H x D)
tilslutning:Skrueklemmeterminaler
mærkestrøm:1,6-2,5 A
betjeningstype:Håndbetjent front
monteringstype:DIN-skinne med clips
driftstemperatur:-20 til 60°C
maksimal_spænding:690 V
maksimal_kabeltykkelse:6 mm²

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvad er forskellen på termisk og magnetisk beskyttelse?

Termisk beskyttelse reagerer på overbelastning over tid, mens magnetisk beskyttelse øjeblikkeligt afbryder ved kortslutning. GV2ME07 kombinerer begge for komplet motorsikkerhed.

Kan motorværnet monteres på standard DIN-skinne?

Ja, GV2ME07 monteres hurtigt med clips direkte på DIN-skinne og er kun 45mm bred, så det fylder minimalt i tavlen.

Hvad betyder IP20 beskyttelsesklasse?

IP20 betyder beskyttelse mod fingere og genstande over 12mm, men ikke mod vand. Egnet til indendørs tavlemontage.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Schneider Electric Tesys gv motorværn gv2me07, termisk magnetisk, 1.6-2.5a 0.75kw@400v icu100ka, trykknap

PriceData har fulgt prisen på Schneider Electric Tesys gv motorværn gv2me07, termisk magnetisk, 1.6-2.5a 0.75kw@400v icu100ka, trykknap i 184 dage. Laveste pris i perioden er 364,75 kr (registreret d. 9. januar 2026), højeste er 475 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 401 kr.

Den nuværende pris på 439 kr er 9% over normalprisen. Prisen er faldet 8% den seneste måned. Der er registreret 15 prisfald og 15 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 28 prisændringer for Schneider Electric Tesys gv motorværn gv2me07, termisk magnetisk, 1.6-2.5a 0.75kw@400v icu100ka, trykknap. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 28 prisændringer for Schneider Electric Tesys gv motorværn gv2me07, termisk magnetisk, 1.6-2.5a 0.75kw@400v icu100ka, trykknap de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
25. maj 2026439 kr27 kr (6%)
24. maj 2026466 kr27 kr (6%)
6. maj 2026439 kr36 kr (8%)
5. maj 2026475 kr36 kr (8%)
24. apr. 2026439 kr30 kr (6%)
23. apr. 2026469 kr30 kr (7%)
14. apr. 2026439 kr60 kr (16%)
24. mar. 2026379 kr50 kr (12%)
23. mar. 2026429 kr50 kr (13%)
20. mar. 2026379 kr50 kr (12%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret