Gå til hovedindhold

Schneider Electric Acti9 iC60N 4P 13A dobbelt terminal C-karakteristik 6/10kA 400V bredde 72mm

Schneider ElectricEludstyrVisiTrip teknologiProfessionelle el-installationerEAN: 3606480440809

Schneider Electric iC60N automatsikring med 4 poler, 13A, C-karakteristik og VisiTrip teknologi. Beskytter mod kortslutning og overbelastning. Køb nu! Læs mere

Pris fra 116 krtil 215 kr
9 forhandlere

Prisforskel: 99 kr (46% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 106,41 kr 7. maj

Sammenlign priser på Schneider Electric Acti9 iC60N 4P 13A dobbelt terminal C-karakteristik 6/10kA 400V bredde 72mm og køb billigst

9 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 116 kr. 9 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Schneider Electric Acti9 iC60N 4P 13A dobbelt terminal C-karakteristik 6/10kA 400V bredde 72mm
116 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Acti9 Automatsikring iC60N 4P 13A C med dobbelt terminal 72 mm
118,21 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Schneider Electric A9F04413, IP20
121 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Acti9 Schneider Electric IC60N - Automatsikring, 4P, 13A, C-karakteristik, 6kA, 54 mm
128 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Schneider 13A automatsikring C 3P+N i hvid
129 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Automatsikring c13a 4p 6ka 4m
130 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Schneider Electric IC60N automatsikring C 4P, 13A
139 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Acti9 Automatsikring iC60N. 4P 13A C. med dobbelt terminal. 72 mm
153,75 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Schneider Acti9 automatsikring C 3P+N 13A, hvid
215 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Schneider Electric Acti9 iC60N 4P 13A dobbelt terminal C-karakteristik 6/10kA 400V bredde 72mm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Schneider Electric Acti9 iC60N 4P 13A dobbelt terminal C-karakteristik 6/10kA 400V bredde 72mm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Proshop DK116 kr155 krKøb
2EL-GROSSISTEN118,21 kr118,21 krKøb
3CS MEGASTORE DK121 kr160 krKøb
4WATTOO.DK128 kr128 krKøb
5LavprisVVS129 kr129 krKøb
6MaintainIt130 kr130 krKøb
7Greenline139 kr139 krKøb
8vvsfittings.dk153,75 kr153,75 krKøb
9BilligVVS DK215 kr215 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Schneider Electric iC60N Automatsikring 4P 13A C-karakteristik

Schneider Electric

Schneider Electric iC60N automatsikring med 4 poler, 13A, C-karakteristik og VisiTrip teknologi. Beskytter mod kortslutning og overbelastning. Køb nu!

• automatsikring
• MCB
• afbryder
• sikring
• kredsløbsbeskyttelse
• VisiTrip
• Acti9
• iC60N
• Professionelle el-installationer
• VisiTrip teknologi

Beskrivelse

Schneider Electric iC60N automatsikring er en professionel 4-polet sikring på 13A med C-karakteristik fra Acti9 serien. Med patenteret VisiTrip teknologi får du visuel indikation af fejl direkte på fronten for hurtig fejlsøgning. Sikringen har dobbelt terminal system som muliggør separat tilslutning af kabel og sløjfeskinne for lettere montering. Med kortslutningsbrydeevne på 6/10kA og IP20 beskyttelse lever den op til IEC/EN 60898-1 og IEC/EN 60947-2 standarder. Perfekt til professionelle el-installationer hvor sikkerhed og pålidelighed er afgørende. Bredde på 72mm (4 moduler) gør den ideel til standard DIN-skinner i tavleinstallationer.

Specifikationer

poler:4P
ampere:13A
bredde:72mm (4 moduler)
terminal:Dobbelt terminal
brydeevne:6/10kA
spænding:230/400V
teknologi:VisiTrip og VisiSafe
standarder:IEC/EN 60898-1, IEC/EN 60947-2
beskyttelse:IP20
karakteristik:C-karakteristik

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Hvad betyder C-karakteristik på en automatsikring?

C-karakteristik betyder at sikringen tåler kortvarige strømstød på 5-10 gange nominel strøm før udløsning. Dette gør den ideel til motorer og andet udstyr med indkoblingsstrøm.

Hvordan virker VisiTrip teknologien?

VisiTrip teknologien viser en rød mekanisk indikator på sikringens front når den er udløst på grund af fejl. Dette gør fejlsøgning hurtig og nem uden brug af måleudstyr.

Kan jeg tilslutte både kabel og sløjfeskinne til denne sikring?

Ja, sikringen har dobbelt terminal system som tillader separat tilslutning af kabel og sløjfeskinne. Dette forenkler montering og vedligeholdelse betydeligt.

Hvilke standarder overholder denne automatsikring?

Sikringen overholder både IEC/EN 60898-1 og IEC/EN 60947-2 standarderne, hvilket sikrer høj kvalitet og internationale sikkerhedskrav for automatsikringer.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Schneider Electric Acti9 iC60N 4P 13A dobbelt terminal C-karakteristik 6/10kA 400V bredde 72mm

PriceData har fulgt prisen på Schneider Electric Acti9 iC60N 4P 13A dobbelt terminal C-karakteristik 6/10kA 400V bredde 72mm i 155 dage. Laveste pris i perioden er 100 kr (registreret d. 1. januar 2026), højeste er 116 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 108 kr.

Den nuværende pris på 116 kr er 7% over normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 5 prisfald og 7 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 13 prisændringer for Schneider Electric Acti9 iC60N 4P 13A dobbelt terminal C-karakteristik 6/10kA 400V bredde 72mm. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 13 prisændringer for Schneider Electric Acti9 iC60N 4P 13A dobbelt terminal C-karakteristik 6/10kA 400V bredde 72mm de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
9. maj 2026116 kr9,59 kr (9%)
7. maj 2026106,41 kr9,59 kr (8%)
6. maj 2026116 kr9,59 kr (9%)
23. apr. 2026106,41 kr9,59 kr (8%)
22. apr. 2026116 kr9,59 kr (9%)
19. apr. 2026106,41 kr9,59 kr (8%)
18. apr. 2026116 kr9,59 kr (9%)
15. apr. 2026106,41 kr3,41 kr (3%)
28. feb. 2026103 kr2 kr (2%)
5. feb. 2026105 kr2 kr (2%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret