Gå til hovedindhold

PURUS Multiflex Ø75 mm vandret udløb m/flange til smørremembran, 3 sideindløb 1XØ32mm 2XØ40mm, Rist/ramme til klinkegulv - med vandlås

PurusSanitetProfessionel afløbsløsningVVS-installationerEAN: 7394000712524

Purus Multiflex Ø75mm gulvafløb med vandret udløb og 3 sideindløb. Designet til beton- og flisegulve med flange til smøremembran og vandlås. Læs mere

Pris fra 441 krtil 821 kr
8 forhandlere

Prisforskel: 380 kr (46% besparelse)

Tidsbegrænset tilbud

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på PURUS Multiflex Ø75 mm vandret udløb m/flange til smørremembran, 3 sideindløb 1XØ32mm 2XØ40mm, Rist/ramme til klinkegulv - med vandlås og køb billigst

8 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 441 kr. 8 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Purus Multiflex afløbskål, til beton og flisegulv, Ø75 mm
-10%441 kr
Før 491 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Purus multiflex med rist vandret 75 mm
462 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
PURUS Multiflex Ø75 mm vandret udløb m/flange til smørremembran, 3 sideindløb 1XØ32mm 2XØ40mm, Rist/ramme til klinkegulv - med vandlås
472 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Purus Multiflex gulvaflb, 75 mm, vandret udlb, m/flange til smremembran, 3 sideindlb, PP-plast, gr
491 kr
Til butik
Gå til Homeshop DK
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
Purus Multiflex Afløbsskål Ø75 V til Smøremembran, Vandret M & Fl
599 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Afløbsskål ø75 mm vandret smøremembran
613,75 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Purus Multiflex gulvafløb med vandret Ø75 mm afløb og 3 sideindløb samt smøremembran. Til beton & fliser. PP plast
773,75 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Purus Multiflex afløbskål, til beton og flisegulv, Ø75 mm
821 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad PURUS Multiflex Ø75 mm vandret udløb m/flange til smørremembran, 3 sideindløb 1XØ32mm 2XØ40mm, Rist/ramme til klinkegulv - med vandlås koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad PURUS Multiflex Ø75 mm vandret udløb m/flange til smørremembran, 3 sideindløb 1XØ32mm 2XØ40mm, Rist/ramme til klinkegulv - med vandlås koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisVVS441 kr441 krKøb
2Proshop DK462 kr501 krKøb
3CS MEGASTORE DK472 kr511 krKøb
4WATTOO.DK491 kr491 krKøb
5Homeshop DK599 kr599 krKøb
6MaintainIt613,75 kr613,75 krKøb
7vvsfittings.dk773,75 kr773,75 krKøb
8BilligVVS DK821 kr821 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Purus Multiflex Gulvafløb Ø75mm

Purus

Purus Multiflex Ø75mm gulvafløb med vandret udløb og 3 sideindløb. Designet til beton- og flisegulve med flange til smøremembran og vandlås.

• gulvafløb
• afløbsskål
• badeværelsesafløb
• vådrumsafløb
• pp afløb
• multiflex
• gulvrist
• vandlås
• VVS-installationer
• Professionel afløbsløsning

Beskrivelse

Purus Multiflex Ø75mm gulvafløb er en professionel afløbsløsning designet specifikt til beton- og flisegulve. Afløbsskålen leveres komplet med rist og ramme samt en vip- og roterbar flange, der også er fleksibel i højden for nem installation. Produktet har vandret udløb med Ø75mm diameter og er udstyret med 3 praktiske sideindløb (1 x Ø32 mm og 2 x Ø40 mm), som gør det muligt at tilslutte afløb fra håndvask, brusekabine og lignende. Flangen til smøremembran sikrer optimal tæthed mod fugt, mens den integrerede vandlås (Tyr) forhindrer ubehagelige lugte. Fremstillet i genanvendeligt PP-plast med VA-godkendelse, hvilket sikrer både holdbarhed og miljøhensyn. Perfekt til professionelle VVS-installationer og vådrumsløsninger.

Specifikationer

vægt:1,18 kg
flange:vip- og roterbar
diameter:75 mm
gulvtype:beton og fliser
vandlås:Tyr vandlås inkluderet
materiale:PP-plast
dimensioner:155x145x155 mm (BxHxL)
godkendelse:VA-godkendt
sideindløb:3 stk (1x Ø32mm + 2x Ø40mm)
rist_og_ramme:inkluderet
smøremembran:flange til smøremembran
udløbsretning:vandret
højdejustering:fleksibel højde

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Er gulvafløbet egnet til badeværelser?

Ja, Purus Multiflex er designet specifikt til vådrum som badeværelser og har VA-godkendelse samt flange til smøremembran for optimal tæthed.

Hvor mange sideindløb har afløbsskålen?

Gulvafløbet har 3 sideindløb: 1 stk med Ø32 mm og 2 stk med Ø40 mm, som kan tilsluttes håndvask, bruser eller lignende.

Kan flangen justeres efter installation?

Ja, flangen er både vip- og roterbar og kan justeres i højden, hvilket gør installation nem på forskellige gulvtyper.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for PURUS Multiflex Ø75 mm vandret udløb m/flange til smørremembran, 3 sideindløb 1XØ32mm 2XØ40mm, Rist/ramme til klinkegulv - med vandlås

PriceData har fulgt prisen på PURUS Multiflex Ø75 mm vandret udløb m/flange til smørremembran, 3 sideindløb 1XØ32mm 2XØ40mm, Rist/ramme til klinkegulv - med vandlås i 166 dage. Laveste pris i perioden er 440 kr (registreret d. 19. januar 2026), højeste er 491 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 464 kr.

Den nuværende pris på 441 kr er 5% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er faldet 6% den seneste måned. Der er registreret 17 prisfald og 14 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 32 prisændringer for PURUS Multiflex Ø75 mm vandret udløb m/flange til smørremembran, 3 sideindløb 1XØ32mm 2XØ40mm, Rist/ramme til klinkegulv - med vandlås. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 32 prisændringer for PURUS Multiflex Ø75 mm vandret udløb m/flange til smørremembran, 3 sideindløb 1XØ32mm 2XØ40mm, Rist/ramme til klinkegulv - med vandlås de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
3. jun. 2026441 kr21 kr (5%)
8. maj 2026462 kr2 kr (0%)
7. maj 2026460 kr9 kr (2%)
6. maj 2026469 kr7 kr (2%)
17. apr. 2026462 kr16 kr (3%)
15. apr. 2026478 kr1 kr (0%)
8. apr. 2026479 kr7 kr (1%)
6. apr. 2026486 kr1 kr (0%)
21. mar. 2026487 kr15 kr (3%)
10. mar. 2026472 kr4 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret