Gå til hovedindhold

Philips 5000 series DST5030 - Dampstrygejern - såleplade: SteamGlide Plus - 2400 W

PhilipsRedskaberRidsefast SteamGlide Plus strygesålDaglig tøjpleje og professionel strygningEAN: 8710103968160

Kraftfuldt dampstrygejern med 2400W effekt, ridsefri SteamGlide Plus strygesål og konstant dampydelse på 45g/min. Indbygget Calc-Clean afkalkning. Læs mere

Pris fra 310 krtil 619 kr
10 forhandlere

Prisforskel: 309 kr (50% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 299 kr 7. maj

Sammenlign priser på Philips 5000 series DST5030 - Dampstrygejern - såleplade: SteamGlide Plus - 2400 W og køb billigst

10 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 310 kr. 9 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Philips Dampstrygejern 5000 series DST5030/20
310 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Philips 5000 series DST5030 - Dampstrygejern - såleplade: SteamGlide Plus - 2400 W
315 kr
Til butik
Gå til Komplett DK
TrustScore 2.5 ud af 52,4
E-mærke certificeret
Philips Steam Iron 5000 Series DST5030/20 Strygejern
321 kr
Til butik
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Philips 5000 series DST5030 Dampstrygejern 2400W Blå Hvid
332 kr
Til butik
Gå til Butik24 DK
TrustScore 5 ud af 54,9
E-mærke certificeret
Philips DST5030/20 5000 Series Dampstrygejern
399 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Dampstrygejern Philips 5000-serien DST5030, 2.400 W - blå/hvid
399 kr
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Dampstrygejern Philips 5000-serien DST5030, 2.400 W - blå/hvid
419 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
Philips 5000 series DST5030 Dampstrygejern 2400W Blå Hvid
429 kr
Til butik
Gå til Teknikproffset DK
TrustScore 3.5 ud af 53,3
Philips 5000 Series DST5030/20 - strykjärn
454 kr
Til butik
Gå til Estore DK
TrustScore 4.5 ud af 54,2
Dampstrygejern DST5030/20 5000 serie 2400W
-14%619 kr
Før 719 krTidsbegrænset tilbud
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 10 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Philips 5000 series DST5030 - Dampstrygejern - såleplade: SteamGlide Plus - 2400 W koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 10 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Philips 5000 series DST5030 - Dampstrygejern - såleplade: SteamGlide Plus - 2400 W koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Proshop DK310 kr349 krKøb
2CS MEGASTORE DK315 kr354 krKøb
3Komplett DK321 kr321 krKøb
4CompuMail DK332 kr332 krKøb
5Butik24 DK399 kr438 krKøb
6Boligcenter DK399 kr399 krKøb
7Vivas DK419 kr488 krKøb
8Ultrashop429 kr429 krKøb
9Teknikproffset DK454 kr513 krKøb
10Estore DK619 kr619 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Philips DST5030/20 5000 Series Dampstrygejern 2400W

Philips

Kraftfuldt dampstrygejern med 2400W effekt, ridsefri SteamGlide Plus strygesål og konstant dampydelse på 45g/min. Indbygget Calc-Clean afkalkning.

• dampstrygejern
• strygejern
• SteamGlide Plus
• Philips strygejern
• 2400W strygejern
• ridsefast strygesål
• Daglig tøjpleje og professionel strygning
• Ridsefast SteamGlide Plus strygesål

Beskrivelse

Philips DST5030/20 er et kraftfuldt dampstrygejern fra 5000 serien med 2400W effekt som sikrer hurtig opvarmning og konstant dampproduktion. Den ridsefaste SteamGlide Plus strygesål glider let over alle tekstiler og leverer professionelle resultater. Med konstant damp på 45 g/min og dampskud på 180 g klarer det selv genstridige folder. Drypstop-systemet forhindrer vandpletter på tøjet ved lave temperaturer. Det ergonomiske håndtag med ru overflade giver sikkert greb, mens den integrerede Calc-Clean funktion sikrer langvarig dampydelse. Perfekt til daglig tøjpleje med lodret dampfunktion til hængende tekstiler og gardiner.

Specifikationer

Mål:31,2 x 12,7 x 14,7 cm
Farve:Blå/hvid
Vægt:1,255 kg
Effekt:2400 W
Garanti:2 år
Dampskud:180 g/min
Drypstop:Ja
Vandtank:320 ml
Afkalkning:Calc-Clean indbygget
Såleplade:SteamGlide Plus ridsefast
Lodret damp:Ja
Kontinuerlig damp:45 g/min

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Kan strygejernet bruges med almindeligt postevand?

Ja, DST5030/20 har indbygget Calc-Clean system som fjerner kalkaflejringer og sikrer optimal dampydelse selv med hårdt postevand.

Hvad er forskellen på kontinuerlig damp og dampskud?

Kontinuerlig damp leverer konstant 45 g/min til normal strygning, mens dampskud giver 180 g kraftig damp til genstridige folder.

Kan jeg bruge den til at dampe hængende tøj?

Ja, den lodrette dampfunktion gør det muligt at opfriske tøj på bøjle og gardiner direkte uden strygebræt.

Hvordan virker drypstop-systemet?

Drypstop forhindrer at vand drypper på tøjet ved lave temperaturer og sikrer pletfri strygning af sarte stoffer.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Philips 5000 series DST5030 - Dampstrygejern - såleplade: SteamGlide Plus - 2400 W

PriceData har fulgt prisen på Philips 5000 series DST5030 - Dampstrygejern - såleplade: SteamGlide Plus - 2400 W i 184 dage. Laveste pris i perioden er 299 kr (registreret d. 7. maj 2026), højeste er 350 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 331 kr.

Den nuværende pris på 310 kr er 6% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er faldet 3% den seneste måned. Der er registreret 55 prisfald og 28 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 80 prisændringer for Philips 5000 series DST5030 - Dampstrygejern - såleplade: SteamGlide Plus - 2400 W. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 80 prisændringer for Philips 5000 series DST5030 - Dampstrygejern - såleplade: SteamGlide Plus - 2400 W de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
18. maj 2026310 kr1 kr (0%)
9. maj 2026311 kr12 kr (4%)
7. maj 2026299 kr21 kr (7%)
6. maj 2026320 kr8 kr (3%)
3. maj 2026312 kr3 kr (1%)
2. maj 2026315 kr8 kr (2%)
1. maj 2026323 kr4 kr (1%)
30. apr. 2026327 kr8 kr (3%)
29. apr. 2026319 kr1 kr (0%)
28. apr. 2026320 kr4 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret