Gå til hovedindhold

METRO THERM Metro styreboks med 88° termostat til 30-160 liter vandvarmer

Metro ThermSanitet88°C termostatVVS installation og reparationEAN: 5708512018975

Metro Therm Styreboks med 88°C termostat og 2-polet overkogssikring. Kompatibel med Metro varmtvandsbeholdere 55-300L fra 1997 og frem. Læs mere

Pris fra 897 krtil 1.127,5 kr
10 forhandlere

Prisforskel: 230,5 kr (20% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 896 kr 16. apr.

Sammenlign priser på METRO THERM Metro styreboks med 88° termostat til 30-160 liter vandvarmer og køb billigst

10 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 897 kr. 10 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Metro Styreboks til vandvarmer, med 88° termostat
897 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
METRO THERM Metro styreboks med 88° termostat til 30-160 liter vandvarmer
914 kr
Til butik
Gå til CompletVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Metro Styreboks til vandvarmer, med 88° termostat
929 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Metro Styrebox 88gr. T/15-300 Ltr. Standard Og Combi Vandv.
929 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Metro styreboks, 88, 55L - 300L, med termostat
943 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Metro Styreboks til vandvarmer, med 88° termostat
979 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Metro Styreboks til vandvarmer, med 88° termostat
985 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
STYREBOKS 88GR F/VANDVARMER
1.014,99 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Metro styreboks 88gr f/vandvarmer
1.092,5 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Metro Therm styreboks 88°C
1.127,5 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 10 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad METRO THERM Metro styreboks med 88° termostat til 30-160 liter vandvarmer koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 10 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad METRO THERM Metro styreboks med 88° termostat til 30-160 liter vandvarmer koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisVVS897 kr897 krKøb
2CS MEGASTORE DK914 kr953 krKøb
3CompletVVS929 kr929 krKøb
4Elvvs.dk929 kr929 krKøb
5WATTOO.DK943 kr943 krKøb
6Greenline979 kr979 krKøb
7BilligVVS DK985 kr985 krKøb
8EL-GROSSISTEN1.014,99 kr1.014,99 krKøb
9MaintainIt1.092,5 kr1.092,5 krKøb
10vvsfittings.dk1.127,5 kr1.127,5 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Metro Therm Styreboks 88°

Metro Therm

Metro Therm Styreboks med 88°C termostat og 2-polet overkogssikring. Kompatibel med Metro varmtvandsbeholdere 55-300L fra 1997 og frem.

• metro termostat
• vandvarmer styreboks
• metro therm
• varmtvandsbeholder termostat
• 88 grader termostat
• VVS installation og reparation
• 88°C termostat

Beskrivelse

Metro Therm Styreboks er en pålidelig termostat til Metro varmtvandsbeholdere. Denne styreboks er designet til beholdere på 55-300 liter produceret fra 1997 og fremefter. Med en præcis 88°C termostat sikrer den optimal vandtemperatur, mens den 2-polet overkogssikring kobler fra ved 110°C for maksimal sikkerhed. Styreboksen er nem at montere og erstatter originale Metro Therm komponenter. Ideel til både private boliger og erhverv, hvor pålidelig varmtvandsproduktion er afgørende. Produktet understøtter både standard og combi vandvarmere og sikrer lang levetid gennem kvalitetsmaterialer.

Specifikationer

termostat:88°C
typenummer:0754709999, 754709999
kompatibilitet:55L-300L Metro beholdere
produktionsår:Fra 1997
overkogssikring:110°C, 2-polet

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Passer styreboksen til min Metro vandvarmer?

Ja, hvis din Metro vandvarmer er fra 1997 eller nyere og har kapacitet mellem 55-300 liter.

Hvad sker der hvis temperaturen bliver for høj?

Overkogssikringen kobler automatisk fra ved 110°C for at beskytte mod overophedning.

Kan jeg selv montere styreboksen?

Installation bør udføres af en autoriseret VVS-installatør for at sikre korrekt funktion og garanti.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for METRO THERM Metro styreboks med 88° termostat til 30-160 liter vandvarmer

PriceData har fulgt prisen på METRO THERM Metro styreboks med 88° termostat til 30-160 liter vandvarmer i 166 dage. Laveste pris i perioden er 886 kr (registreret d. 20. december 2025), højeste er 934 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 911 kr.

Den nuværende pris på 897 kr er 2% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 18 prisfald og 13 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 32 prisændringer for METRO THERM Metro styreboks med 88° termostat til 30-160 liter vandvarmer. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 32 prisændringer for METRO THERM Metro styreboks med 88° termostat til 30-160 liter vandvarmer de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
30. maj 2026897 kr17 kr (2%)
1. maj 2026914 kr3 kr (0%)
30. apr. 2026917 kr8 kr (1%)
29. apr. 2026925 kr11 kr (1%)
20. apr. 2026914 kr2 kr (0%)
18. apr. 2026912 kr2 kr (0%)
17. apr. 2026914 kr18 kr (2%)
16. apr. 2026896 kr18 kr (2%)
5. apr. 2026914 kr1 kr (0%)
2. apr. 2026915 kr10 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret