Gå til hovedindhold

Makita Varmluftpistol 1600W. 2 hastigheder, med Kuffert og 4 dyser. HG5030K

MakitaRedskaber1600W kraftfuld motorProfessionel håndværkEAN: 0088381857321

Makita HG5030K varmluftpistol med 1600W effekt og 2 temperaturindstillinger. Leveres i kuffert med 4 dyser til forskellige anvendelser og projekter. Læs mere

Pris fra 530 krtil 941,25 kr
11 forhandlere

Prisforskel: 411,25 kr (44% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 509 kr 24. maj

Sammenlign priser på Makita Varmluftpistol 1600W. 2 hastigheder, med Kuffert og 4 dyser. HG5030K og køb billigst

11 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 530 kr. 10 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Makita HG5030 Varmepistol 1600W
530 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Makita 1600w varmluftpistol med dyser hg5030k
533 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Makita HG5030K varmepistol m. dyser
677 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Makita Varmluftpistol
679 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
Makita HG5030 Varmepistol 1600W
699 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Varmluftpistol Makita 500 °C - 1.600 W
719 kr
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Varmluftpistol Makita 500 °C - 1.600 W
739 kr
Til butik
Gå til Homeshop DK
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
Makita Varmluftpistol Incl. Dyser - HG5030K
750 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
VARMLUFTPISTOL INCL. DYSER
867,99 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Makita Varmluftpistol 1600W. 2 hastigheder, med Kuffert og 4 dyser. HG5030K
890 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Varmluftpistol incl. dyser
941,25 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Makita Varmluftpistol 1600W. 2 hastigheder, med Kuffert og 4 dyser. HG5030K koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Makita Varmluftpistol 1600W. 2 hastigheder, med Kuffert og 4 dyser. HG5030K koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK530 kr530 krKøb
2Proshop DK533 kr572 krKøb
3LavprisVærktøj677 kr677 krKøb
4Greenline679 kr679 krKøb
5Ultrashop699 kr699 krKøb
6Boligcenter DK719 kr719 krKøb
7Vivas DK739 kr818 krKøb
8Homeshop DK750 kr750 krKøb
9EL-GROSSISTEN867,99 kr867,99 krKøb
10vvsfittings.dk890 kr890 krKøb
11MaintainIt941,25 kr941,25 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Makita HG5030K Varmluftpistol

Makita

Makita HG5030K varmluftpistol med 1600W effekt og 2 temperaturindstillinger. Leveres i kuffert med 4 dyser til forskellige anvendelser og projekter.

• varmepistol
• varmluftpistol
• varmluftblæser
• makita værktøj
• lakfjerner
• optøningsværktøj
• Professionel håndværk
• 1600W kraftfuld motor

Beskrivelse

Makita HG5030K er en kraftfuld og alsidig varmluftpistol på 1600W med 2 temperaturindstillinger (350°C/500°C). Den kompakte og lette design gør den perfekt til en bred vifte af opgaver som lakfjernelse, optøning af vandrør, tørring af spartelmasse og mange kreative projekter. Pistolen har gummibelagt greb for godt fat og termostatstyret overophedningssikring for sikkerhed. Leveres i praktisk transportkuffert med 4 forskellige dyser til specialiserede anvendelser. Makita's kendte kvalitet og 2 års garanti gør dette til et pålidelige værktøj for både professionelle håndværkere og DIY-entusiaster.

Specifikationer

greb:Gummibelagt
vaegt:0,6 kg
effekt:1600W
garanti:2 år
spaending:230V
inkluderet:Kuffert og 4 dyser
dimensioner:233 x 80 x 208 mm
ledningslaengde:2 m
luftstroem_niveau_1:300 l/min
luftstroem_niveau_2:500 l/min
temperatur_niveau_1:350°C
temperatur_niveau_2:500°C
overophedningssikring:Termostatstyret

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvilke temperaturer kan varmepistolen køre på?

Makita HG5030K har 2 temperaturindstillinger: 350°C på niveau 1 og 500°C på niveau 2, så du kan tilpasse varmen til opgaven.

Hvad følger med i kufferten?

Varmepistolen leveres i en praktisk transportkuffert sammen med 4 forskellige dyser til specialiserede anvendelser som reflektor-, glas- og reduktionsdyser.

Er den sikker at bruge?

Ja, HG5030K har termostatstyret overophedningssikring og gummibelagt greb for sikkert og komfortabelt brug selv ved længere arbejdsperioder.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Makita Varmluftpistol 1600W. 2 hastigheder, med Kuffert og 4 dyser. HG5030K

PriceData har fulgt prisen på Makita Varmluftpistol 1600W. 2 hastigheder, med Kuffert og 4 dyser. HG5030K i 180 dage. Laveste pris i perioden er 444 kr (registreret d. 15. december 2025), højeste er 561 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 496 kr.

Den nuværende pris på 530 kr er 7% over normalprisen. Prisen er steget 3% den seneste måned. Der er registreret 30 prisfald og 27 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 58 prisændringer for Makita Varmluftpistol 1600W. 2 hastigheder, med Kuffert og 4 dyser. HG5030K. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 58 prisændringer for Makita Varmluftpistol 1600W. 2 hastigheder, med Kuffert og 4 dyser. HG5030K de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
28. maj 2026530 kr21 kr (4%)
24. maj 2026509 kr3 kr (1%)
20. maj 2026512 kr1 kr (0%)
11. maj 2026513 kr3 kr (1%)
24. apr. 2026516 kr7 kr (1%)
21. apr. 2026523 kr7 kr (1%)
20. apr. 2026516 kr3 kr (1%)
31. mar. 2026513 kr1 kr (0%)
20. mar. 2026514 kr3 kr (1%)
15. mar. 2026517 kr3 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret