Gå til hovedindhold

Lauritz Knudsen LK OPUS ® 74 afbryder krone ip44 - Antracitgrå

Lauritz KnudsenBelysningIP44 vejrbestandigUdendørs elinstallationerEAN: 5703302170376

LK OPUS 74 kroneafbryder IP44 i antracit til udendørs brug. UV-bestandig termoplast, 16A, 2x1 poler. Velegnet til terrasser, carporte og skure. Læs mere

Pris fra 210 krtil 239 kr
11 forhandlere

Prisforskel: 29 kr (12% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 179 kr 16. mar.

Sammenlign priser på LK OPUS ® 74 afbryder krone ip44 - Antracitgrå og køb billigst

11 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 210 kr. 11 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Lauritz Knudsen Opus 74 Dobbelt Afbryder
210 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK OPUS 74 afbryder krone IP44, antracitgrå
210 kr
Til butik
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
LK Opus 74 Afbryder krone, Antracit
219 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
OPUS74 AFBR KRONE IP44 AG
224,76 kr
Til butik
Gå til EL-NETSALG
TrustScore 4 ud af 53,8
OPUS74 AFBR KRONE IP44 AG
224,76 kr
Til butik
Gå til Billigelogvvs.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
Opus74 Afbr Krone Ip44 Ag
227,97 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK Opus 74 Afbryder krone, Antracit
229 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
LK OPUS ® 74 afbryder krone ip44 - Antracitgrå
230 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Opus74 afbr krone ip44 ag
233,75 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK Opus 74 afbryder krone, antracit
235 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK Opus 74 afbryder udendørs krone, antracit
239 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LK OPUS ® 74 afbryder krone ip44 - Antracitgrå koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LK OPUS ® 74 afbryder krone ip44 - Antracitgrå koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CS MEGASTORE DK210 kr249 krKøb
2Proshop DK210 kr249 krKøb
3LavprisEl219 kr219 krKøb
4EL-GROSSISTEN224,76 kr224,76 krKøb
5EL-NETSALG224,76 kr224,76 krKøb
6Billigelogvvs.dk227,97 kr227,97 krKøb
7LavprisVærktøj229 kr229 krKøb
8Elvvs.dk230 kr230 krKøb
9MaintainIt233,75 kr233,75 krKøb
10BilligVVS DK235 kr235 krKøb
11Greenline239 kr239 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

LK OPUS 74 kroneafbryder IP44 antracit

Lauritz Knudsen

LK OPUS 74 kroneafbryder IP44 i antracit til udendørs brug. UV-bestandig termoplast, 16A, 2x1 poler. Velegnet til terrasser, carporte og skure.

• kroneafbryder
• udendørs afbryder
• IP44 afbryder
• Opus 74
• terrasse afbryder
• carport elinstallation
• vejrbestandig afbryder
• LK afbryder
• Udendørs elinstallationer
• IP44 vejrbestandig

Beskrivelse

LK OPUS 74 kroneafbryder IP44 i antracit er en robust udendørs elinstallation fra Lauritz Knudsen. Denne kroneafbryder er fremstillet af UV-bestandigt termoplast og tåler vejrlig med IP44-klassifikation. Med 16 ampere og 2x1 poler giver den sikker strømstyring til terrasser, carporte, skure og andre udendørsområder. Afbryderen kan installeres på underlag, planforsænket i dåser eller ved indmuring/indstøbning. Den kan også konverteres til en trykkontakt ved montering af fjeder. Perfekt til gør-det-selv folk som ønsker pålidelig udendørs elinstallation med dansk kvalitet.

Specifikationer

Type:Kroneafbryder
Farve:Antracit
Modul:1
Poler:2x1
Serie:OPUS 74
Ampere:16A
Material:UV-bestandig termoplast
Størrelse:74 x 74 x 38 mm (B x H x D)
IP-klassifikation:IP44
Anvendelsesområde:Udendørs/vådrum

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Kan denne afbryder tåle dansk vejr året rundt?

Ja, den har IP44-klassifikation og er fremstillet af UV-bestandigt termoplast, så den tåler regn, frost og solens UV-stråler perfekt.

Hvordan monteres afbryderen på terrassen?

Den kan monteres på underlag, planforsænket i dåser eller ved indmuring. Ved indstøbning bruges 1 afstandsstykke, ved indmuring bruges 3 afstandsstykker.

Kan jeg lave den om til en trykkontakt?

Ja, afbryderen kan konverteres til en trykkontakt ved at montere en fjeder. Dette giver mere fleksibilitet i anvendelsen.

Er den kompatibel med andre OPUS 74 komponenter?

Ja, den er fuldt kompatibel med hele OPUS 74-serien fra Lauritz Knudsen, inklusiv underlag, dåser og andre installationskomponenter.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for LK OPUS ® 74 afbryder krone ip44 - Antracitgrå

PriceData har fulgt prisen på LK OPUS ® 74 afbryder krone ip44 - Antracitgrå i 146 dage. Laveste pris i perioden er 154,4 kr (registreret d. 17. februar 2026), højeste er 210 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 186 kr.

Den nuværende pris på 210 kr er 13% over normalprisen. Der er registreret 5 prisfald og 6 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 12 prisændringer for LK OPUS ® 74 afbryder krone ip44 - Antracitgrå. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 12 prisændringer for LK OPUS ® 74 afbryder krone ip44 - Antracitgrå de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
9. apr. 2026210 kr15 kr (8%)
24. mar. 2026195 kr9 kr (5%)
23. mar. 2026186 kr7 kr (4%)
16. mar. 2026179 kr7 kr (4%)
15. mar. 2026186 kr7 kr (4%)
10. mar. 2026179 kr7 kr (4%)
9. mar. 2026186 kr7 kr (4%)
25. feb. 2026179 kr7 kr (4%)
24. feb. 2026186 kr31,6 kr (20%)
17. feb. 2026154,4 kr38,6 kr (20%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret