Gå til hovedindhold

LAURITZ KNUDSEN Opus® 74 afbryder 1 polet 16A 250VAC lysegrå.

Lauritz KnudsenBelysningIP44 vejrbestandigUdendørs elinstallationerEAN: 5703302145589

Professionel LK OPUS 74 afbryder til udendørs brug. IP44-klassificeret 1-polet kontakt i lysegrå til vådrum og udendørsinstallationer. Nem montering. Læs mere

Pris fra 131 krtil 186,25 kr
12 forhandlere

Prisforskel: 55,25 kr (30% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 125 kr 24. apr.

Sammenlign priser på LAURITZ KNUDSEN Opus® 74 afbryder 1 polet 16A 250VAC lysegrå. og køb billigst

12 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 131 kr. 12 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
LK Opus 74 Afbryder 1-pol, Lysegrå
131 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
131 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK OPUS 74 afbryder 1-pol 1 modul, lysegrå
131 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK Opus 74 afbryder 1-pol i lysegrå
139 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK Opus 74 Afbryder 1-pol, Lysegrå
139 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
OPUS® 74 - Afbryder 1Pol
144,94 kr
Til butik
Gå til EL-NETSALG
TrustScore 4 ud af 53,8
OPUS® 74 - Afbryder 1Pol
144,94 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK Opus 74 afbryder 1-pol, lysegrå
155 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Opus ® 74 1-polet Afbryder Ip44 Lysegrå 1 Modul, 522m5503
157 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK Opus 74 afbryder udendørs 1-pol, lysegrå
159 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Opus74 afbr 1p lg
162,5 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
OPUS 74 1-polet afbryder 16A IP44, Lysegrå, AAK522M5503
186,25 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 12 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LAURITZ KNUDSEN Opus® 74 afbryder 1 polet 16A 250VAC lysegrå. koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 12 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LAURITZ KNUDSEN Opus® 74 afbryder 1 polet 16A 250VAC lysegrå. koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisEl131 kr131 krKøb
2CS MEGASTORE DK131 kr170 krKøb
3Proshop DK131 kr170 krKøb
4LavprisVVS139 kr139 krKøb
5LavprisVærktøj139 kr139 krKøb
6EL-GROSSISTEN144,94 kr144,94 krKøb
7EL-NETSALG144,94 kr144,94 krKøb
8BilligVVS DK155 kr155 krKøb
9Elvvs.dk157 kr157 krKøb
10Greenline159 kr159 krKøb
11MaintainIt162,5 kr162,5 krKøb
12vvsfittings.dk186,25 kr186,25 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

LK OPUS 74 Afbryder 1-polet IP44 Lysegrå

Lauritz Knudsen

Professionel LK OPUS 74 afbryder til udendørs brug. IP44-klassificeret 1-polet kontakt i lysegrå til vådrum og udendørsinstallationer. Nem montering.

• Udendørs elinstallationer
• IP44 vejrbestandig

Beskrivelse

LK OPUS 74 1-polet afbryder er en robust udendørs kontakt fra Lauritz Knudsen designet til installationer i vådrum og udendørs. Med IP44-klassificering tåler den fugt og støv, hvilket gør den perfekt til badeværelser, terrasser og carporte. Den lysegrå finish matcher moderne boliger, mens den pålidelige 16A kapacitet håndterer de fleste husholdningsapparater. Installeres nemt udvendigt på underlag eller planforsænket i specialdåser. Kompatibel med OPUS 66 monteringssystemet og kræver afstandsstykker ved indmuring. Ideel til professionelle elinstallatører og gør-det-selv entusiaster som ønsker kvalitet og sikkerhed.

Specifikationer

Farve:Lysegrå
Poler:1-polet
Moduler:1 modul
Materiale:Termoplast
Spænding:250V AC
Strømstyrke:16A
Monteringstype:Udvendig/planforsænket
IP-klassificering:IP44

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Kan denne afbryder bruges udendørs året rundt?

Ja, med IP44-klassificering er den beskyttet mod fugt og støv, så den tåler danske vejrforhold udmærket når den monteres korrekt.

Hvilke dåser skal bruges til montering?

Brug samme indmurings- og indstøbningsdåser som til OPUS 66. Ved indmuring skal der bruges 3 stk. afstandsstykker (504N0220).

Kan den håndtere terrassevarmer eller haveredskaber?

Med 16A kapacitet kan den sagtens håndtere de fleste husholdningsapparater, men check altid det specifikke apparats strømforbrug.

Er den kompatibel med eksisterende OPUS installationer?

Ja, den er fuldt kompatibel med OPUS 66 monteringssystemet og kan nemt integreres i eksisterende installationer.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for LAURITZ KNUDSEN Opus® 74 afbryder 1 polet 16A 250VAC lysegrå.

PriceData har fulgt prisen på LAURITZ KNUDSEN Opus® 74 afbryder 1 polet 16A 250VAC lysegrå. i 147 dage. Laveste pris i perioden er 125 kr (registreret d. 25. februar 2026), højeste er 135 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 129 kr.

Den nuværende pris på 131 kr er 2% over normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 6 prisfald og 3 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 10 prisændringer for LAURITZ KNUDSEN Opus® 74 afbryder 1 polet 16A 250VAC lysegrå.. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 10 prisændringer for LAURITZ KNUDSEN Opus® 74 afbryder 1 polet 16A 250VAC lysegrå. de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
4. maj 2026131 kr6 kr (5%)
24. apr. 2026125 kr6 kr (5%)
23. apr. 2026131 kr6 kr (5%)
18. mar. 2026125 kr4 kr (3%)
17. mar. 2026129 kr4 kr (3%)
25. feb. 2026125 kr1 kr (1%)
21. feb. 2026126 kr3 kr (2%)
19. feb. 2026129 kr3 kr (2%)
14. feb. 2026132 kr3 kr (2%)
7. jan. 2026135 kr

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret