Gå til hovedindhold

LAURITZ KNUDSEN LK OPUS74 indsats stikkontakt lysegrå, 1 modul 2 polet med jord. 16A 250V.

Lauritz KnudsenBelysningIP44 vejrbestandigudendørs og vådrum installationerEAN: 5703302146050

Robust udendørs stikkontakt fra Lauritz Knudsen med IP44 beskyttelse. 2-pol med jord, 16A kapacitet. Perfekt til vådrum og udendørs installationer. Læs mere

Pris fra 173 krtil 248,75 kr
14 forhandlere

Prisforskel: 75,75 kr (30% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 162 kr 8. apr.

Sammenlign priser på LAURITZ KNUDSEN LK OPUS74 indsats stikkontakt lysegrå, 1 modul 2 polet med jord. 16A 250V. og køb billigst

14 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 173 kr. 14 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
LK OPUS 74, Stikkontakt med jord, 1 modul, lysegr - Lauritz Knudsen
173 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK OPUS 74 stikkontakt 2-pol med jord 1 modul, lysegrå
173 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
174 kr
Til butik
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
LK Opus 74 Stikkontakt 2-pol med jord, Lysegrå
175 kr
Til butik
Gå til EL-NETSALG
TrustScore 4 ud af 53,8
OPUS® 74 - Stikkontakt
188,51 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK Opus 74 stikkontakt 2-pol med jord i lysegrå
189 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK Opus 74 Stikkontakt 2-pol med jord, Lysegrå
189 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK Opus 74 stikkontakt, lysegrå
199 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Opus ® 74 Stikkontakt 2p+j 1 Modul Ip44, Lysegrå
207 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK Opus 74 stikkontakt, lysegrå
209 kr
Til butik
Gå til Billigelogvvs.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
Opus74 Stikkontakt 1M Lg
209,05 kr
Til butik
Gå til VVS.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
LK OPUS Opus74 Stikkontakt M/J IP44 lysegrå
210,75 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Opus74 stikkontakt 1m lg
215 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
OPUS 74 stikkontakt 250V 2-polet med DK-jord IP44, Lysegrå, AAK521M5511
248,75 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 14 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LAURITZ KNUDSEN LK OPUS74 indsats stikkontakt lysegrå, 1 modul 2 polet med jord. 16A 250V. koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 14 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LAURITZ KNUDSEN LK OPUS74 indsats stikkontakt lysegrå, 1 modul 2 polet med jord. 16A 250V. koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1WATTOO.DK173 kr173 krKøb
2Proshop DK173 kr212 krKøb
3CS MEGASTORE DK174 kr213 krKøb
4LavprisEl175 kr175 krKøb
5EL-NETSALG188,51 kr188,51 krKøb
6LavprisVVS189 kr189 krKøb
7LavprisVærktøj189 kr189 krKøb
8Greenline199 kr199 krKøb
9Elvvs.dk207 kr207 krKøb
10BilligVVS DK209 kr209 krKøb
11Billigelogvvs.dk209,05 kr209,05 krKøb
12VVS.dk210,75 kr210,75 krKøb
13MaintainIt215 kr215 krKøb
14vvsfittings.dk248,75 kr248,75 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

LK OPUS 74 Stikkontakt 2-pol med jord - lysegrå IP44

Lauritz Knudsen

Robust udendørs stikkontakt fra Lauritz Knudsen med IP44 beskyttelse. 2-pol med jord, 16A kapacitet. Perfekt til vådrum og udendørs installationer.

• udendørs og vådrum installationer
• IP44 vejrbestandig

Beskrivelse

LK OPUS 74 stikkontakt er en robust udendørs løsning fra Lauritz Knudsen designet til vådrum og udendørs installationer. Med IP44 kapslingsklasse og 2-pol design med jord sikrer den pålidelig strømforsyning op til 16A ved 250V. Fremstillet i UV-bestandig lysegrå termoplast der modstår vejrforhold og bevarer farven over tid. Stikkontakten monteres planforsænket i indmurings- eller indstøbningsdåser og leveres komplet med indsats, pakning og dæksel med tangent/låg. Dobbelte skrueløse terminaler sikrer solid forbindelse til 1,5-2,5 mm² ledninger. Ideel til moderne byggeri hvor funktionalitet og holdbarhed er afgørende.

Specifikationer

farve:lysegrå RAL standard
modul:1 modul kompakt design
materiale:UV-bestandig termoplast
montering:planforsænket eller påbygning
terminaler:dobbelt skrueløse forbindelser
ik_slagtest:IK-07 mekanisk beskyttelse
mærkestrøm:16 A maksimal belastning
ledningstyper:1,5-2,5 mm² stiv eller flertrådet
kapslingsklasse:IP44 - støv- og sprøjtevandsbeskyttet
mærkespænding:250 V AC / 50 Hz

Ofte stillede spørgsmål5 spørgsmål

Kan OPUS 74 stikkontakten bruges udendørs i alle vejrforhold?

Ja, stikkontakten har IP44 kapslingsklasse som beskytter mod støv og sprøjtevand fra alle retninger. Den er fremstillet i UV-bestandig termoplast der modstår sollys og temperaturforskel.

Hvilke ledningstyper kan tilsluttes til stikkontakten?

Den kan tilsluttes 1,5-2,5 mm² ledninger både i stiv, flertrådet og mangetrådet udførelse. Terminalerne er dobbelt skrueløse for sikker fastgørelse af én leder pr. hul.

Kan jeg bruge samme dåser som til OPUS 66 serien?

Ja, OPUS 74 benytter de samme indmurings- og indstøbningsdåser som OPUS 66. Ved indstøbning skal afstandsstykket LK nr. 504N1021 bruges, ved indmuring bruges 3 stk. 504N0220.

Hvad betyder 2-pol med jord og hvor meget strøm kan den klare?

2-pol med jord betyder den har to strømførende ben plus en jordklemme for sikkerhed. Stikkontakten kan klare op til 16 ampere ved 250V AC, hvilket svarer til cirka 4000W effekt.

Kan stikkontakten monteres i vådrum som badeværelser?

Ja, IP44 klassificeringen gør den egnet til vådrum og badeværelser. Den opfylder sikkerhedskravene for zone 2 og 3 installationer jævnfør danske el-installationsbestemmelser.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for LAURITZ KNUDSEN LK OPUS74 indsats stikkontakt lysegrå, 1 modul 2 polet med jord. 16A 250V.

PriceData har fulgt prisen på LAURITZ KNUDSEN LK OPUS74 indsats stikkontakt lysegrå, 1 modul 2 polet med jord. 16A 250V. i 154 dage. Laveste pris i perioden er 162 kr (registreret d. 8. april 2026), højeste er 173 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 166 kr.

Den nuværende pris på 173 kr er 4% over normalprisen. Der er registreret 1 prisfald og 3 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 5 prisændringer for LAURITZ KNUDSEN LK OPUS74 indsats stikkontakt lysegrå, 1 modul 2 polet med jord. 16A 250V.. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 5 prisændringer for LAURITZ KNUDSEN LK OPUS74 indsats stikkontakt lysegrå, 1 modul 2 polet med jord. 16A 250V. de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
4. maj 2026173 kr7 kr (4%)
10. apr. 2026166 kr4 kr (2%)
8. apr. 2026162 kr4 kr (2%)
23. jan. 2026166 kr3 kr (2%)
1. jan. 2026163 kr

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret