Gå til hovedindhold

LAURITZ KNUDSEN LK Fuga® 350UNI lysdæmper til dæmpning af 230V AC glødelamper eller lavvolt halogenlamper hvid.

Lauritz KnudsenBelysningTouch-betjeningEl-installation og lysstyringEAN: 5703302141765

LK FUGA Touch 350 UNI IR er en universel lysdæmper med touch-betjening til gløde- og halogenpærer. Kan fjernstyres med IR fjernbetjening. Læs mere

Pris fra 563 krtil 847,5 kr
15 forhandlere

Prisforskel: 284,5 kr (34% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 504 kr 26. apr.

Sammenlign priser på LAURITZ KNUDSEN LK Fuga® 350UNI lysdæmper til dæmpning af 230V AC glødelamper eller lavvolt halogenlamper hvid. og køb billigst

15 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 563 kr. 15 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
LK Fuga lysdæmper Touch IR 350 UNI med korrespondance, 1 modul, hvid
563 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK FUGA lysdæmper Touch IR 350 UNI med korrespondance 1 modul, hvid
563 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
LK FUGA - Lysdmper TOUCH IR 350 UNI med korrespondance, 1 modul, hvid
589 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK Fuga lysdæmper Touch IR 350 UNI med korrespondance, 1 modul, hvid
589 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
618 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK UNI350 touch lysdæmper, hvid
619 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK Fuga Lysdæmper Touch IR 350 UNI med korrespondance, 1M, Hvid
655 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK Fuga lysdæmper Touch IR 350 UNI i hvid
659 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
LK FUGA ® Touch 350 Unidim IR lysdæmper hvid
675 kr
Til butik
Gå til Billigelogvvs.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
Fuga Touch 350Uni Din Ir Hv
698,29 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Fuga touch 350uni din ir hv
721,25 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Fuga lysdæmper IR 350 UNI - hvid
728,96 kr
Til butik
Gå til EL-NETSALG
TrustScore 4 ud af 53,8
Fuga lysdæmper IR 350 UNI - hvid
728,96 kr
Til butik
Gå til PlusLED.dk
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
LK Fuga lysdæmper 350UNI Touch m/korrespond.
792 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Fuga Lysdæmper Touch 350Uni Din Ir Hvid
847,5 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 15 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LAURITZ KNUDSEN LK Fuga® 350UNI lysdæmper til dæmpning af 230V AC glødelamper eller lavvolt halogenlamper hvid. koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 15 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LAURITZ KNUDSEN LK Fuga® 350UNI lysdæmper til dæmpning af 230V AC glødelamper eller lavvolt halogenlamper hvid. koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisEl563 kr563 krKøb
2Proshop DK563 kr602 krKøb
3WATTOO.DK589 kr589 krKøb
4LavprisVærktøj589 kr589 krKøb
5CS MEGASTORE DK618 kr657 krKøb
6Greenline619 kr619 krKøb
7BilligVVS DK655 kr655 krKøb
8LavprisVVS659 kr659 krKøb
9Elvvs.dk675 kr675 krKøb
10Billigelogvvs.dk698,29 kr698,29 krKøb
11MaintainIt721,25 kr721,25 krKøb
12EL-GROSSISTEN728,96 kr728,96 krKøb
13EL-NETSALG728,96 kr728,96 krKøb
14PlusLED.dk792 kr792 krKøb
15vvsfittings.dk847,5 kr847,5 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

LK FUGA Touch 350 UNI IR Lysdæmper

Lauritz Knudsen

LK FUGA Touch 350 UNI IR er en universel lysdæmper med touch-betjening til gløde- og halogenpærer. Kan fjernstyres med IR fjernbetjening.

• lysdæmper
• dimmer
• lys styring
• fuga lysdæmper
• touch lysdæmper
• ir lysdæmper
• korrespondance lysdæmper
• lauritz knudsen
• El-installation og lysstyring
• Touch-betjening

Beskrivelse

LK FUGA Touch 350 UNI IR Lysdæmper er en avanceret universel lysdæmper til moderne hjemme- og erhvervsinstallationer. Produktet fungerer med både jernkerne- og elektroniske transformere samt 230V gløde- og halogenpærer. Den intuitive touch-betjening gør det muligt at tænde, slukke og dæmpe lyset med et simpelt berør af frontpanelet. Lysdæmperen har indbygget korrespondancefunktion, så den kan betjenes fra flere steder via trykkontakter eller impulsgivere. IR fjernbetjening understøttes også for maksimal brugervenlighed. Produktet har automatisk overbelastnings- og kortslutningsbeskyttelse samt programmerbare funktioner som børnetimer og trappetimer. Med sit stilrene design integrerer den perfekt i LK FUGA systemet og passer til alle moderne installationer.

Specifikationer

dybde:39mm inkl. afdækning
betjening:Touch + IR fjernbetjening
ip_klasse:IP20
montering:LK FUGA system
spænding:230V AC 50Hz
temperatur:-10°C til +50°C
beskyttelse:Overbelastning og kortslutning
maks_sikring:16A
effekt_gløde:20-350W
programmering:Hukommelse, børne- og trappetimer
effekt_halogen:20-350W
korrespondance:Op til 10 trykkontakter
effekt_jernkerne:20-350VA
modul_størrelse:1 modul (47,1 x 47,1 mm)
effekt_elektronisk:35-350VA

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Kan den bruges til LED pærer?

Nej, denne model er ikke beregnet til LED pærer. Til LED skal bruges en speciel LED-dæmper (CR eller LR type).

Hvor mange kontrolsteder kan tilsluttes?

Der kan tilsluttes op til 10 trykkontakter eller op til 4 impulsgivere for fjernbetjening fra flere steder.

Virker den med alle transformere?

Ja, den fungerer med både jernkerne- (20-350VA) og elektroniske transformere (35-350VA), men de må ikke blandes på samme installation.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for LAURITZ KNUDSEN LK Fuga® 350UNI lysdæmper til dæmpning af 230V AC glødelamper eller lavvolt halogenlamper hvid.

PriceData har fulgt prisen på LAURITZ KNUDSEN LK Fuga® 350UNI lysdæmper til dæmpning af 230V AC glødelamper eller lavvolt halogenlamper hvid. i 121 dage. Laveste pris i perioden er 504 kr (registreret d. 26. april 2026), højeste er 579 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 538 kr.

Den nuværende pris på 563 kr er 5% over normalprisen. Der er registreret 15 prisfald og 5 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 21 prisændringer for LAURITZ KNUDSEN LK Fuga® 350UNI lysdæmper til dæmpning af 230V AC glødelamper eller lavvolt halogenlamper hvid.. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 21 prisændringer for LAURITZ KNUDSEN LK Fuga® 350UNI lysdæmper til dæmpning af 230V AC glødelamper eller lavvolt halogenlamper hvid. de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
1. maj 2026563 kr4 kr (1%)
27. apr. 2026559 kr55 kr (11%)
26. apr. 2026504 kr3 kr (1%)
25. apr. 2026507 kr3 kr (1%)
24. apr. 2026510 kr3 kr (1%)
23. apr. 2026513 kr3 kr (1%)
22. apr. 2026516 kr3 kr (1%)
21. apr. 2026519 kr3 kr (1%)
20. apr. 2026522 kr6 kr (1%)
18. apr. 2026528 kr3 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret