Gå til hovedindhold

Lauritz Knudsen LK FUGA ® Drejelysdæmper MEK-D 300CR 1 modul - Hvid

Lauritz KnudsenBelysningTermisk sikretProfessionel belysningEAN: 5703302109918

LK FUGA lysdæmper med 20-300W kapacitet til gløde- og halogenlamper. Elektronisk regulering med termisk beskyttelse og bagkantstyring for optimal ydeevne. Læs mere

Pris fra 320 krtil 398,79 kr
11 forhandlere

Prisforskel: 78,79 kr (20% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 294 kr 27. maj

Sammenlign priser på LK FUGA ® Drejelysdæmper MEK-D 300CR 1 modul - Hvid og køb billigst

11 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 320 kr. 11 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK FUGA lysdæmper MEK-D 300CR 1 modul, hvid
320 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LAURITZ KNUDSEN Fuga® lysdæmper MEK-D 300CR hvid.
345 kr
Til butik
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
LK Fuga lysdæmper MEK-D 300CR, 1 modul, hvid
346 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK drejelysdæmper mek-d 300cr, hvid
349 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK Fuga lysdæmper MEK-D 300CR, 1 modul, hvid
349 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK Fuga Lysdæmper MEK-D 300CR, 1M, Hvid
359 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
LK FUGA ® Drejelysdæmper MEK-D 300CR 1 modul - Hvid
369 kr
Til butik
Gå til Billigelogvvs.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
Fuga Lysdæmper Mek-D 300Cr Hv
377,4 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Fuga lysdæmper mek-d 300cr hv
392,5 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Fuga lysdæmper MEK-D 300CR - hvid
398,79 kr
Til butik
Gå til EL-NETSALG
TrustScore 4 ud af 53,8
Fuga lysdæmper MEK-D 300CR - hvid
398,79 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LK FUGA ® Drejelysdæmper MEK-D 300CR 1 modul - Hvid koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LK FUGA ® Drejelysdæmper MEK-D 300CR 1 modul - Hvid koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Proshop DK320 kr359 krKøb
2CS MEGASTORE DK345 kr384 krKøb
3LavprisEl346 kr346 krKøb
4Greenline349 kr349 krKøb
5LavprisVærktøj349 kr349 krKøb
6BilligVVS DK359 kr359 krKøb
7Elvvs.dk369 kr369 krKøb
8Billigelogvvs.dk377,4 kr377,4 krKøb
9MaintainIt392,5 kr392,5 krKøb
10EL-GROSSISTEN398,79 kr398,79 krKøb
11EL-NETSALG398,79 kr398,79 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

LK FUGA Lysdæmper MEK-D 300CR

Lauritz Knudsen

LK FUGA lysdæmper med 20-300W kapacitet til gløde- og halogenlamper. Elektronisk regulering med termisk beskyttelse og bagkantstyring for optimal ydeevne.

• lysdæmper
• dimmer
• lysstyring
• fuga lysdæmper
• lk lysdæmper
• elektronisk dimmer
• glødelampe dimmer
• Professionel belysning
• Termisk sikret

Beskrivelse

LK FUGA Lysdæmper MEK-D 300CR er en professionel elektronisk lysdæmper designet til dæmpning af 230V glødelamper og lavvolt halogenlamper. Med en kapacitet på 20-300W og FET-styring sikrer den lydløs drift og softstart-funktionalitet. Lysdæmperen er sikringsløs med indbygget termisk beskyttelse der automatisk afbryder ved overbelastning. Den har IP20 kapslingsklasse og kan monteres i alle FUGA AIR dåser. Kontrollen sker via drejeknap hvor tryk tænder/slukker og rotation regulerer lysstyrken. Produktet overholder alle relevante EU-direktiver og er godkendt af DEMKO.

Specifikationer

farve:Hvid RAL 9016
miljø:PVC-fri, Halogenfri, RoHS
klemmer:Max 3x1,5mm² eller 2x2,5mm²
montage:FUGA AIR dåser
sikring:Sikringsløs, termisk beskyttet
spænding:230V AC 50Hz
standarder:EN 60669-2-1, EN 61000-6-3
godkendelse:DEMKO, NEMKO, SEMKO
fase_kontrol:Bagkantstyret
mærkeeffekt:20-300W gløde/halogen
luftfugtighed:5-95% ikke kondenserende
kapslingsklasse:IP20
omgivelsestemperatur:-5°C til +45°C

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvilke lyskilder kan jeg bruge med denne lysdæmper?

Lysdæmperen virker optimalt med 230V glødelamper og lavvolt halogenlamper tilsluttet elektroniske transformere. Der garanteres ikke fuld funktionalitet med CFL og LED lyskilder.

Hvad sker der hvis lysdæmperen overbelastes?

Den elektroniske temperatursikring afbryder automatisk lysdæmperen ved overbelastning. Når belastningen fjernes og enheden køler af, virker den normalt igen.

Kan den monteres i eksisterende FUGA-installation?

Ja, den passer til alle FUGA AIR dåser og kan også monteres udvendigt med BASELINE eller SOFTLINE underlag.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for LK FUGA ® Drejelysdæmper MEK-D 300CR 1 modul - Hvid

PriceData har fulgt prisen på LK FUGA ® Drejelysdæmper MEK-D 300CR 1 modul - Hvid i 176 dage. Laveste pris i perioden er 294 kr (registreret d. 8. december 2025), højeste er 320 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 301 kr.

Den nuværende pris på 320 kr er 6% over normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 8 prisfald og 10 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 19 prisændringer for LK FUGA ® Drejelysdæmper MEK-D 300CR 1 modul - Hvid. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 19 prisændringer for LK FUGA ® Drejelysdæmper MEK-D 300CR 1 modul - Hvid de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
1. jun. 2026320 kr26 kr (9%)
27. maj 2026294 kr26 kr (8%)
26. maj 2026320 kr26 kr (9%)
23. maj 2026294 kr26 kr (8%)
22. maj 2026320 kr26 kr (9%)
8. maj 2026294 kr26 kr (8%)
7. maj 2026320 kr26 kr (9%)
30. apr. 2026294 kr10 kr (3%)
29. apr. 2026304 kr9 kr (3%)
1. apr. 2026295 kr3 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret