Gå til hovedindhold

Intel Core i5-14600KF Raptor Lake-S CPU - 14 kerner - 3.5 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler)

IntelComputer – processorerEAN: 5032037278461
Pris fra 1.936 krtil 2.499 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 563 kr (23% besparelse)

Tidsbegrænset tilbud

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 1.787 kr 21. mar.

Sammenlign priser på Intel Core i5-14600KF Raptor Lake-S CPU - 14 kerner - 3.5 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler) og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1936 kr. 6 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Intel Core I5 14600kf Lga 1700 Processor
-0%1.936 kr
Før 1.936,25 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Intel Core I5 14600kf Lga 1700 Processor billede

Produktinformation

Høj clockhastighed på 3,5 gigahertz til hurtig behandling. Max Turbo Speed når op på 5,3 gigahertz for maksimal ydeevne. 14-core processor muliggør multitasking på højt niveau. Pakket med 20 tråde til effektiv håndtering af arbejdsbyrden. 14. generation af Intel Core i5 giver avancerede funktioner. Leveres uden heatsink/blæser til brugerdefinerede køleløsninger. Kompatibel med LGA1700-sokkel til alsidig parring med bundkort.

Produktspecifikationer

Mærke: Intel
Kategori: 1700
Artikel nr.: BX8071514600KF
EAN: 5032037278461
Varenr.: 5011350031
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Intel Core i5-14600KF Raptor Lake-S CPU - 14 kerner - 3.5 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler)
2.039 kr
Til butik
Intel Core i5-14600KF Raptor Lake-S CPU - 14 kerner - 3.5 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler) billede

Produktinformation

Processor (CPU), 3.5 GHz (5.3 GHz Turbo), kan overclockes, 14 kerner (tetradeca core) / 6 P-kerner / 8 E-kerner, 20 tråde, 20 MB L2 / 24 MB L3 cache, understøtter Dual Channel DDR4-3200 RAM / DDR5-5600 RAM, 20 PCI Express Gen 5.0 lanes, LGA1700 socket, 125 watt TDP / 181 watt PBP, Box (dog uden køler) - Intel Raptor Lake-S Understøttes af bundkort med Z790 / B760 chipset, eller Z690 / B660 chipset bundkort som dog kan kræve en BIOS opdatering...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: Intel
Kategori: CPU
Artikel nr.: BX8071514600KF
EAN: 5032037278461
Varenr.: 3195718
Gå til Geekd
TrustScore 4.5 ud af 54,2
Intel Core i5-14600KF - 5.3GHz 14-kerne - LGA1700 CPU - GEEKD.dk
2.268 kr
Til butik
Intel Core i5-14600KF - 5.3GHz 14-kerne - LGA1700 CPU - GEEKD.dk billede

Produktinformation

Klar til at dominere både battlegrounds og din rendering-kø? Intel Core i5-14600KF leverer brutal gaming-power kombineret med multitasking-muskler, der får selv de mest krævende streamere til at smile. Med 14 kerner, 20 tråde og overclocking på menuen er...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: Intel
Kategori: CPU
EAN: 5032037278461
Varenr.: 47482007028048
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
CPU Intel Core i5-14600KF - 14. gen desktopprocessor, 24 MB Smart Cache
-8%2.399 kr
Før 2.599 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
CPU Intel Core i5-14600KF - 14. gen desktopprocessor, 24 MB Smart Cache
-8%2.419 kr
Før 2.619 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Intel® | Core™ i5-14600KF - 14-Core - 3,5 GHz (Op til 5,3 GHz Turbo) - LGA1700-Socket | Box (Uden køler)
2.499 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Intel Core i5-14600KF Raptor Lake-S CPU - 14 kerner - 3.5 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Intel Core i5-14600KF Raptor Lake-S CPU - 14 kerner - 3.5 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Dustin DK1.936 kr2.022,25 krKøb
2Proshop DK2.039 kr2.039 krKøb
3Geekd2.268 kr2.268 krKøb
4Boligcenter DK2.399 kr2.399 krKøb
5Vivas DK2.419 kr2.498 krKøb
6CS MEGASTORE DK2.499 kr2.499 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Intel Core i5-14600KF Raptor Lake-S CPU - 14 kerner - 3.5 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler)

PriceData har fulgt prisen på Intel Core i5-14600KF Raptor Lake-S CPU - 14 kerner - 3.5 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler) i 181 dage. Laveste pris i perioden er 1.646 kr (registreret d. 4. december 2025), højeste er 1.936 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.813 kr.

Den nuværende pris på 1.936 kr er 7% over normalprisen. Prisen er steget 7% den seneste måned. Der er registreret 13 prisfald og 16 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 29 prisændringer for Intel Core i5-14600KF Raptor Lake-S CPU - 14 kerner - 3.5 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler). Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 29 prisændringer for Intel Core i5-14600KF Raptor Lake-S CPU - 14 kerner - 3.5 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler) de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
29. maj 20261.936 kr128 kr (7%)
28. maj 20261.808 kr110 kr (6%)
27. maj 20261.918 kr110 kr (6%)
21. maj 20261.808 kr37 kr (2%)
19. maj 20261.845 kr55 kr (3%)
18. maj 20261.900 kr1 kr (0%)
17. maj 20261.901 kr12 kr (1%)
15. maj 20261.889 kr1 kr (0%)
14. maj 20261.890 kr12 kr (1%)
13. maj 20261.902 kr34 kr (2%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret