Gå til hovedindhold

Intel Core i5-12500 Alder Lake CPU - 6 kerner - 3 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (med køler)

IntelComputer – processorerEAN: 5032037238564
Pris fra 1.799 krtil 3.310 kr
4 forhandlere

Prisforskel: 1.511 kr (46% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 1.749 kr 31. mar.

Sammenlign priser på Intel Core i5-12500 Alder Lake CPU - 6 kerner - 3 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (med køler) og køb billigst

4 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1799 kr. 3 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Intel Core i5-12500 Alder Lake CPU - 6 kerner - 3 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (med køler)
1.799 kr
Til butik
Intel Core i5-12500 Alder Lake CPU - 6 kerner - 3 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (med køler) billede

Produktinformation

Processor (CPU), 3 GHz (4.6 GHz Turbo), 6 kerner (Hexa Core - 6 P-kerner & 0 E-kerner), 12 tråde, 18 MB cache, understøtter Dual Channel DDR4-3200 RAM / Dual Channel DDR5-4800 RAM, 20 PCI-Express Gen 5.0 Lanes, LGA1700 Socket, indbygget Intel Graphics UHD 770, 65 watt PBP, Box inkl RM1 køler - Alder Lake...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: Intel
Kategori: CPU
Artikel nr.: BX8071512500
EAN: 5032037238564
Varenr.: 3024249
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Intel Core I5 12500 Lga 1700 Processor
1.874 kr
Til butik
Intel Core I5 12500 Lga 1700 Processor billede

Produktinformation

12. Gen Core-processor med socket 1700 Velegnet til bundkort i 600-serien med socket 1700 Understøttelse af DDR4-hukommelse med 3200MHz eller DDR5-hukommelse med 4800MHz (se aktuel understøttelse pr. bundkort) Intel giver 3 års garanti

Produktspecifikationer

Mærke: Intel
Kategori: 1700
Artikel nr.: BX8071512500
EAN: 5032037238564
Varenr.: 5011267865
Gå til Geekd
TrustScore 4.5 ud af 54,2
Intel Core i5 12500 3.0 GHz,18MB, Socket 1700 CPU - GEEKD.dk
2.699 kr
Til butik
Intel Core i5 12500 3.0 GHz,18MB, Socket 1700 CPU - GEEKD.dk billede

Produktinformation

Gaming-power der ikke ruinerer budgettet - den Intel Core i5-12500 leverer 12 tråde af ren Intel-kvalitet til mainstream-gamere og content creators. Med 6 performance-kerner og boost-frekvenser op til 4,6 GHz får du solid 1440p gaming-performance kombin...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: Intel
Kategori: CPU
EAN: 5032037238564
Varenr.: 47757542195536
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Intel Core i5-12500 6 kerner LGA 1700 PIB - m/køler
3.310 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Intel Core i5-12500 Alder Lake CPU - 6 kerner - 3 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (med køler) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Intel Core i5-12500 Alder Lake CPU - 6 kerner - 3 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (med køler) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Proshop DK1.799 kr1.799 krKøb
2Dustin DK1.874 kr1.960,25 krKøb
3Geekd2.699 kr2.699 krKøb
4CompuMail DK3.310 kr3.310 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Intel Core i5-12500 Alder Lake CPU - 6 kerner - 3 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (med køler)

PriceData har fulgt prisen på Intel Core i5-12500 Alder Lake CPU - 6 kerner - 3 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (med køler) i 182 dage. Laveste pris i perioden er 1.505 kr (registreret d. 10. december 2025), højeste er 2.035 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.706 kr.

Den nuværende pris på 1.799 kr er 5% over normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 26 prisfald og 24 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 50 prisændringer for Intel Core i5-12500 Alder Lake CPU - 6 kerner - 3 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (med køler). Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 50 prisændringer for Intel Core i5-12500 Alder Lake CPU - 6 kerner - 3 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (med køler) de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
30. maj 20261.799 kr75 kr (4%)
28. apr. 20261.874 kr37 kr (2%)
25. apr. 20261.911 kr1 kr (0%)
24. apr. 20261.912 kr123 kr (6%)
21. apr. 20262.035 kr124 kr (6%)
10. apr. 20261.911 kr37 kr (2%)
9. apr. 20261.874 kr38 kr (2%)
4. apr. 20261.912 kr19 kr (1%)
2. apr. 20261.931 kr182 kr (10%)
31. mar. 20261.749 kr182 kr (9%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret