Gå til hovedindhold

Hp Blæk Cyan 953xl - Officejet Pro 8710/8720/8730/8740

HPTonere og inkjetpatronerHøj kapacitet pigmentblækKontor og hjemmekontorEAN: 0725184104091

HP 953XL original cyan blækpatron med høj kapacitet. 1450 sider pigmentblæk til HP OfficeJet Pro 7720, 7730, 7740, 8210, 8720, 8730 serien. Læs mere

Pris fra 323 krtil 506,28 kr
11 forhandlere

Prisforskel: 183,28 kr (36% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 318 kr 10. maj

Sammenlign priser på Hp Blæk Cyan 953xl - Officejet Pro 8710/8720/8730/8740 og køb billigst

11 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 323 kr. 11 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Tonerland.dk
TrustScore 5 ud af 54,9
E-mærke certificeret
HP 953XL Cyan Original Printerpatron
323 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
HP 953XL / F6U16AE High Capacity
325 kr
Til butik
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
HP 953XL Cyan 1450 sider Blæk F6U16AE
352 kr
Til butik
Gå til InkClub DK
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
HP HP 953XL Blækpatron Cyan F6U16AE Modsvarer: N/A
375 kr
Til butik
Gå til Teknikproffset DK
TrustScore 3.5 ud af 53,3
HP Blæk F6U16AE 953XL Cyan
-12%396 kr
Før 449 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Blækpatron HP 953XL cyan - høj kapacitet (18 ml)
399 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
HP 953XL Cyan 1450 sider Blæk F6U16AE
419 kr
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Blækpatron HP 953XL cyan - høj kapacitet (18 ml)
419 kr
Til butik
Gå til Hertels Boresko
TrustScore 4 ud af 53,7
HP 953xl Blæk Cyan, 1600 Sider
479,29 kr
Til butik
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Hp Blæk Cyan 953xl - Officejet Pro 8710/8720/8730/8740
494 kr
Til butik
Gå til RedOffice Konpap
TrustScore 4.5 ud af 54,1
E-mærke certificeret
HP 953XL HY Ink Cartridge Cyan
-7%506,28 kr
Før 542,45 krTidsbegrænset tilbud
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Hp Blæk Cyan 953xl - Officejet Pro 8710/8720/8730/8740 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Hp Blæk Cyan 953xl - Officejet Pro 8710/8720/8730/8740 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Tonerland.dk323 kr323 krKøb
2Proshop DK325 kr364 krKøb
3CompuMail DK352 kr352 krKøb
4InkClub DK375 kr375 krKøb
5Teknikproffset DK396 kr445 krKøb
6Boligcenter DK399 kr399 krKøb
7Ultrashop419 kr419 krKøb
8Vivas DK419 kr488 krKøb
9Hertels Boresko479,29 kr479,29 krKøb
10Dustin DK494 kr580,25 krKøb
11RedOffice Konpap506,28 kr506,28 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

HP 953XL blækpatron cyan

HP

HP 953XL original cyan blækpatron med høj kapacitet. 1450 sider pigmentblæk til HP OfficeJet Pro 7720, 7730, 7740, 8210, 8720, 8730 serien.

• hp blækpatron
• 953xl
• cyan blæk
• inkjet patron
• officejet blæk
• hp 953
• original blækpatron
• Kontor og hjemmekontor
• Høj kapacitet pigmentblæk

Beskrivelse

HP 953XL cyan blækpatron er en original højtydende blækpatron designet til HP OfficeJet og OfficeJet Pro printere. Med 18 ml pigmentbaseret blæk leverer patronen op til 1450 farvesider med skarp tekst og intense cyan-farver. Den originale HP-kvalitet sikrer stabil drift og problemfri kompatibilitet med HP OfficeJet Pro 7720, 7730, 7740, 8210, 8218, 8710, 8715, 8718, 8719, 8720, 8725, 8728, 8730, 8740 og 8745. Patronen bruger pigmentbaseret teknologi der giver vandbestandighed og falmingsresistente udskrifter, ideelt til kontor og hjemmekontor med mange udskrifter. Leveres som enkeltpatron med nem udskiftning.

Specifikationer

type:Original blækpatron
farve:Cyan (pigmentbaseret)
model:HP 953XL Cyan F6U16AE
vægt:49 g
pakning:Enkelpatron
kapacitet:18 ml
teknologi:Inkjet pigmentblæk
dimensioner:11.4 x 12.6 x 2.5 cm
sideudbytte:Op til 1450 sider
kompatibilitet:HP OfficeJet Pro 7720, 7730, 7740, 8210, 8218, 8710, 8715, 8718, 8719, 8720, 8725, 8728, 8730, 8740, 8745

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvor mange sider kan HP 953XL cyan printe?

HP 953XL cyan kan printe op til 1450 farvesider ved standard dækning ifølge ISO/IEC 24711 standarden.

Hvilke printere er kompatible med HP 953XL cyan?

Patronen passer til HP OfficeJet Pro 7720, 7730, 7740, 8210, 8218, 8710, 8715, 8718, 8719, 8720, 8725, 8728, 8730, 8740 og 8745 serien.

Hvad er forskellen på HP 953 og 953XL?

HP 953XL har høj kapacitet med 18 ml blæk og 1450 sider, mens standard HP 953 har mindre kapacitet. XL-versionen giver lavere pris per side.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Hp Blæk Cyan 953xl - Officejet Pro 8710/8720/8730/8740

PriceData har fulgt prisen på Hp Blæk Cyan 953xl - Officejet Pro 8710/8720/8730/8740 i 168 dage. Laveste pris i perioden er 318 kr (registreret d. 5. maj 2026), højeste er 324 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 322 kr.

Den nuværende pris på 323 kr er tæt på normalprisen. Prisen er steget 2% den seneste måned. Der er registreret 5 prisfald og 4 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 10 prisændringer for Hp Blæk Cyan 953xl - Officejet Pro 8710/8720/8730/8740. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 10 prisændringer for Hp Blæk Cyan 953xl - Officejet Pro 8710/8720/8730/8740 de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
19. maj 2026323 kr5 kr (2%)
10. maj 2026318 kr4 kr (1%)
7. maj 2026322 kr4 kr (1%)
5. maj 2026318 kr1 kr (0%)
24. apr. 2026319 kr4 kr (1%)
9. apr. 2026323 kr1 kr (0%)
21. feb. 2026322 kr1 kr (0%)
23. dec. 2025323 kr1 kr (0%)
22. dec. 2025324 kr1 kr (0%)
17. dec. 2025323 kr

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret