Gå til hovedindhold

GRUNDFOS Unilift drænpump ap.12.40.06.a1 96010979 391313.311 5700390471606

GrundfosPumperRustfrit stålDrænopgaverEAN: 5700390901264

Grundfos Unilift AP12.40.06.A1 er en kraftig dykpumpe i rustfrit stål til drænopgaver. 18 m³/h kapacitet med automatisk niveauafbryder. Læs mere

Pris fra 6.099 krtil 9.707,5 kr
9 forhandlere

Prisforskel: 3.608,5 kr (37% besparelse)

Tidsbegrænset tilbud

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på GRUNDFOS Unilift drænpump ap.12.40.06.a1 96010979 391313.311 5700390471606 og køb billigst

9 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 6099 kr. 9 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Grundfos Unilift AP12.40.06.A1 drænpumpe
-10%6.099 kr
Før 6.799 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til CompletVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Grundfos Afløbspumpe Ap 12.40.06.A1 1 X 230 V
6.299 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Grundfos Unilift AP12.40.06.A1 - Dyk-/drnpumpe m/niveauafbryder, rustfri
6.599 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
GRUNDFOS Unilift drænpump ap.12.40.06.a1 96010979 391313.311 5700390471606
6.833 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Grundfos afløbspumpe Unilift AP12.40.06.A1 - 10 meter kabel
7.499 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Grundfos Afløbspumpe UNILIFT AP12.40 .06.A1 1x230V. m-niveauafbryder.
7.544 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
UNILIFT AP12.40.06.A1 1X230V 10M SCH
7.682,31 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Dykpumpe unilift ap12.40.06.a1 1x230v
7.682,5 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Grundfos UNILIFT afløbspumpe AP12.40 .06.A1 1x230V. m-niveauafbryder.
9.707,5 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad GRUNDFOS Unilift drænpump ap.12.40.06.a1 96010979 391313.311 5700390471606 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad GRUNDFOS Unilift drænpump ap.12.40.06.a1 96010979 391313.311 5700390471606 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisVVS6.099 kr6.099 krKøb
2CompletVVS6.299 kr6.299 krKøb
3WATTOO.DK6.599 kr6.599 krKøb
4CS MEGASTORE DK6.833 kr6.833 krKøb
5BilligVVS DK7.499 kr7.499 krKøb
6Elvvs.dk7.544 kr7.544 krKøb
7EL-GROSSISTEN7.682,31 kr7.682,31 krKøb
8MaintainIt7.682,5 kr7.682,5 krKøb
9vvsfittings.dk9.707,5 kr9.707,5 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Grundfos Unilift AP12.40.06.A1

Grundfos

Grundfos Unilift AP12.40.06.A1 er en kraftig dykpumpe i rustfrit stål til drænopgaver. 18 m³/h kapacitet med automatisk niveauafbryder.

• dykpumpe
• drænpumpe
• afløbspumpe
• kælderpumpe
• grundfos pumpe
• unilift
• Drænopgaver
• Rustfrit stål

Beskrivelse

Grundfos Unilift AP12.40.06.A1 er en vertikal ettrinsdykpumpe i rustfrit stål med integreret 1-faset dykmotor. Pumpen er udviklet til krævende drænopgaver og kan håndtere grundvand, overfladevand, regnvand og lettere snavset spildevand. Den halvåbne løber tillader passage af partikler op til 12 mm. Pumpen har automatisk niveauafbryder for start/stop, termisk overbelastningssikring og leveres med 10 meter kabel. Indløbssien kan skilles ad for lettere rengøring uden specialværktøj. Anvendes både som mobil pumpe med fleksibel slange eller som stationær pumpe med fast afgangsrør. Særligt velegnet til industri og installatørarbejde hvor driftssikkerhed og effektivitet er vigtig.

Specifikationer

vægt:12 kg
afgang:Rp 1½ tommer
effekt:0,9 kW
ip_klasse:IP68
materiale:Rustfrit stål
spænding:1x230V
kabellængde:10 meter
strømforbrug:4,4A
maks_kapacitet:18 m³/h
niveauafbryder:Automatisk
maks_løfthøjde:13 m
væsketemperatur:0-55°C
partikelstørrelse:12 mm

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Kan pumpen håndtere snavset vand?

Ja, AP12.40.06.A1 kan pumpe lettere snavset spildevand og partikler op til 12 mm størrelse.

Hvor dybt kan pumpen arbejde?

Pumpen har en maksimal løfthøjde på 13 meter og er designet til arbejde under vand.

Skal pumpen have strøm hele tiden?

Nej, pumpen har automatisk niveauafbryder som starter og stopper pumpen baseret på vandstanden.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for GRUNDFOS Unilift drænpump ap.12.40.06.a1 96010979 391313.311 5700390471606

PriceData har fulgt prisen på GRUNDFOS Unilift drænpump ap.12.40.06.a1 96010979 391313.311 5700390471606 i 162 dage. Laveste pris i perioden er 6.099 kr (registreret d. 30. maj 2026), højeste er 6.799 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 6.477 kr.

Den nuværende pris på 6.099 kr er den laveste registrerede pris. Det er et godt tidspunkt at købe. Prisen er faldet 10% den seneste måned. Der er registreret 9 prisfald og 8 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 18 prisændringer for GRUNDFOS Unilift drænpump ap.12.40.06.a1 96010979 391313.311 5700390471606. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 18 prisændringer for GRUNDFOS Unilift drænpump ap.12.40.06.a1 96010979 391313.311 5700390471606 de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
30. maj 20266.099 kr200 kr (3%)
27. maj 20266.299 kr500 kr (7%)
26. maj 20266.799 kr500 kr (8%)
17. maj 20266.299 kr500 kr (7%)
16. maj 20266.799 kr500 kr (8%)
10. maj 20266.299 kr500 kr (7%)
9. maj 20266.799 kr500 kr (8%)
18. mar. 20266.299 kr500 kr (7%)
17. mar. 20266.799 kr500 kr (8%)
24. jan. 20266.299 kr500 kr (7%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret