Gå til hovedindhold

GIGABYTE GeForce RTX 5080 AORUS Xtreme WaterForce - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort

GigabyteVideokort og -adaptereEAN: 4719331355739
Pris fra 12.629 krtil 14.449 kr
3 forhandlere

Prisforskel: 1.820 kr (13% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 11.190 kr 11. apr.

Sammenlign priser på GIGABYTE GeForce RTX 5080 AORUS Xtreme WaterForce - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort og køb billigst

3 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 12629 kr. 3 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
AORUS NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 SDRAM
12.629 kr
Til butik
AORUS NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 SDRAM billede

Produktinformation

AORUS GeForce RTX 5080 XTREME WATERFORCE 16G - OC Edition - grafikkort - GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - HDMI, 3 x DisplayPort - boks

Produktspecifikationer

Artikel nr.: GV-N5080AORUSX W-16GD
EAN: 4719331355739
Varenr.: 1002950984
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
GIGABYTE GeForce RTX 5080 AORUS Xtreme WaterForce - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort
12.690 kr
Til butik
GIGABYTE GeForce RTX 5080 AORUS Xtreme WaterForce - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort billede

Produktinformation

Grafikkort, NVIDIA GeForce RTX 5080 Overclocked (Core clock 2300 MHz / Boost clock 2805 MHz), 10752 CUDA kerner, understøtter NVIDIA DLSS 4, 16GB GDDR7 (Memory clock 30 GHz) - 256-bit, PCI-Express 5.0 x16, 3 x DisplayPort 2.1a / 1 x HDMI 2.1b tilslutninger, understøtter NVIDIA G-Sync, 1 x 16-Pins strømstik (1 x 16-pins -> 3 x 8-pins adapter kabel inkluderet), anbefalet strømforsyning: 850 Watt, kortlængde: 220mm, PCI-Port bredde: 2 slots, Gigabyte WaterForce køler - med lydløs tilstand (ved lav temperatur), med Gigabyte Fusion 2.0 RGB, vandkølingsklar, model nummer: GV-N5080AORUSX W-16GD...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: GIGABYTE
Kategori: Grafikkort
Artikel nr.: GV-N5080AORUSX W-16GD
EAN: 4719331355739
Varenr.: 3330180
Gå til Geekd
TrustScore 4.5 ud af 54,2
Gigabyte GeForce RTX5080 AORUS XTREME Waterforce 16GB Grafikkort - GEEKD.dk
14.449 kr
Til butik
Gigabyte GeForce RTX5080 AORUS XTREME Waterforce 16GB Grafikkort - GEEKD.dk billede

Produktinformation

Klar til at dominere i 4K uden kompromiser? 🚀 Det ultimate flagship-grafikkort til elite gamere og content creators er landet. Gigabyte GeForce RTX5080 AORUS XTREME Waterforce 16GB leverer den absolutte topydelse med Blackwell-arkitektur og væskekøling...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: Gigabyte
Kategori: Grafikkort
EAN: 4719331355739
Varenr.: 51210105979216

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 3 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad GIGABYTE GeForce RTX 5080 AORUS Xtreme WaterForce - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 3 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad GIGABYTE GeForce RTX 5080 AORUS Xtreme WaterForce - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK12.629 kr12.629 krKøb
2Proshop DK12.690 kr12.690 krKøb
3Geekd14.449 kr14.449 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for GIGABYTE GeForce RTX 5080 AORUS Xtreme WaterForce - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort

PriceData har fulgt prisen på GIGABYTE GeForce RTX 5080 AORUS Xtreme WaterForce - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort i 178 dage. Laveste pris i perioden er 11.190 kr (registreret d. 11. april 2026), højeste er 13.490 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 12.380 kr.

Den nuværende pris på 12.629 kr er 2% over normalprisen. Der er registreret 14 prisfald og 12 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 27 prisændringer for GIGABYTE GeForce RTX 5080 AORUS Xtreme WaterForce - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 27 prisændringer for GIGABYTE GeForce RTX 5080 AORUS Xtreme WaterForce - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
24. apr. 202612.629 kr44 kr (0%)
22. apr. 202612.673 kr17 kr (0%)
18. apr. 202612.690 kr61 kr (0%)
17. apr. 202612.629 kr1.439 kr (13%)
11. apr. 202611.190 kr1.430 kr (11%)
11. mar. 202612.620 kr70 kr (1%)
10. mar. 202612.690 kr70 kr (1%)
9. mar. 202612.620 kr9 kr (0%)
8. mar. 202612.629 kr61 kr (0%)
7. mar. 202612.690 kr800 kr (6%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret