Gå til hovedindhold

GIGABYTE GeForce RTX 5080 AORUS Master ICE - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort

GigabyteVideokort og -adaptereEAN: 4719331355692
Pris fra 11.911 krtil 13.869 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 1.958 kr (14% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 10.490 kr 17. apr.

Sammenlign priser på GIGABYTE GeForce RTX 5080 AORUS Master ICE - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 11911 kr. 6 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
AORUS NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 SDRAM
11.911 kr
Til butik
AORUS NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 SDRAM billede

Produktinformation

AORUS GeForce RTX 5080 MASTER ICE 16G - Grafikkort - GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI

Produktspecifikationer

Artikel nr.: GV-N5080AORUSM ICE-16GD
EAN: 4719331355692
Varenr.: 1002950983
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
GIGABYTE GeForce RTX 5080 AORUS Master ICE - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort
11.990 kr
Til butik
GIGABYTE GeForce RTX 5080 AORUS Master ICE - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort billede

Produktinformation

Grafikkort, NVIDIA GeForce RTX 5080 Overclocked (Core clock 2300 MHz / Boost clock 2805 MHz), 10752 CUDA kerner, understøtter NVIDIA DLSS 4, 16GB GDDR7 (Memory clock 30 GHz) - 256-bit, PCI-Express 5.0 x16, 3 x DisplayPort 2.1a / 1 x HDMI 2.1b tilslutninger, understøtter NVIDIA G-Sync, 1 x 16-Pins strømstik (1 x 16-pins -> 3 x 8-pins adapter kabel inkluderet), anbefalet strømforsyning: 850 Watt, kortlængde: 360mm, PCI-Port bredde: 3.75 slots, Gigabyte WindForce 3X low noise køler - med lydløs tilstand (ved lav temperatur), med Gigabyte Fusion 2.0 RGB, inkludere grafikkort støtte, model nummer: GV-N5080AORUSM ICE-16GD...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: GIGABYTE
Kategori: Grafikkort
Artikel nr.: GV-N5080AORUSM ICE-16GD
EAN: 4719331355692
Varenr.: 3331022
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Gigabyte Aorus Master Ice Geforce Rtx 5080 16gb
12.749 kr
Til butik
Gigabyte Aorus Master Ice Geforce Rtx 5080 16gb billede

Produktinformation

Fabriksoverclocket til 2805 MHz forbedrer ydeevnen ved rendering og AI-arbejdsbelastninger 16 GB GDDR7 og 256-bit bus til problemfri håndtering af store datasæt WINDFORCE 3X med tre blæsere og aktiv køling holder temperaturerne lave under belastning PCIe 5.0 x16-interface og 16-pins strømstik understøtter fremtidige opbygninger af arbejdsstationer Kør op til fire skærme ved 7680 x 4320 via DP 2.1b og HDMI 2.1b...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: Gigabyte
Kategori: Grafikkort
Artikel nr.: GV-N5080AORUSM ICE-16GD
EAN: 4719331355692
Varenr.: 5020038133
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Grafikkort Gigabyte GeForce RTX 5080 AORUS MASTER ICE 16GB
-15%13.399 kr
Før 15.799 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Grafikkort Gigabyte GeForce RTX 5080 AORUS MASTER ICE 16GB
-15%13.419 kr
Før 15.819 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Geekd
TrustScore 4.5 ud af 54,2
Gigabyte GeForce RTX5080 AORUS MASTER ICE 16GB Grafikkort - GEEKD.dk
13.869 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad GIGABYTE GeForce RTX 5080 AORUS Master ICE - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad GIGABYTE GeForce RTX 5080 AORUS Master ICE - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK11.911 kr11.911 krKøb
2Proshop DK11.990 kr11.990 krKøb
3Dustin DK12.749 kr12.835,25 krKøb
4Boligcenter DK13.399 kr13.399 krKøb
5Vivas DK13.419 kr13.498 krKøb
6Geekd13.869 kr13.869 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for GIGABYTE GeForce RTX 5080 AORUS Master ICE - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort

PriceData har fulgt prisen på GIGABYTE GeForce RTX 5080 AORUS Master ICE - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort i 181 dage. Laveste pris i perioden er 10.490 kr (registreret d. 11. april 2026), højeste er 12.990 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 11.729 kr.

Den nuværende pris på 11.911 kr er 2% over normalprisen. Prisen er steget 2% den seneste måned. Der er registreret 31 prisfald og 19 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 50 prisændringer for GIGABYTE GeForce RTX 5080 AORUS Master ICE - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 50 prisændringer for GIGABYTE GeForce RTX 5080 AORUS Master ICE - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
28. maj 202611.911 kr270 kr (2%)
9. maj 202611.641 kr286 kr (2%)
21. apr. 202611.927 kr1.437 kr (14%)
17. apr. 202610.490 kr1.437 kr (12%)
16. apr. 202611.927 kr1.437 kr (14%)
11. apr. 202610.490 kr1.437 kr (12%)
23. mar. 202611.927 kr7 kr (0%)
22. mar. 202611.934 kr7 kr (0%)
10. mar. 202611.927 kr63 kr (1%)
9. mar. 202611.990 kr61 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret