Gå til hovedindhold

Gigabyte GeForce RTX 5070 GAMING OC 12G - Grafikkort - GeForce RTX 5070 - 12 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI

GigabyteVideokort og -adaptereEAN: 4719331355722
Pris fra 5.308 krtil 5.999 kr
8 forhandlere

Prisforskel: 691 kr (12% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 4.967 kr 24. maj

Sammenlign priser på Gigabyte GeForce RTX 5070 GAMING OC 12G - Grafikkort - GeForce RTX 5070 - 12 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI og køb billigst

8 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 5308 kr. 7 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Gigabyte NVIDIA GeForce RTX 5070 12GB GDDR7 SDRAM
5.308 kr
Til butik
Gigabyte NVIDIA GeForce RTX 5070 12GB GDDR7 SDRAM billede

Produktinformation

Gigabyte GeForce RTX 5070 GAMING OC 12G - Grafikkort - GeForce RTX 5070 - 12 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI

Produktspecifikationer

Artikel nr.: GV-N5070GAMING OC-12GD
EAN: 4719331355722
Varenr.: 1003144348
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Gigabyte GeForce RTX 5070 GAMING OC 12G - Grafikkort - GeForce RTX 5070 - 12 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI
5.490 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
GIGABYTE GeForce RTX 5070 GAMING OC - 12GB GDDR7 RAM - Grafikkort
5.490 kr
Til butik
GIGABYTE GeForce RTX 5070 GAMING OC - 12GB GDDR7 RAM - Grafikkort billede

Produktinformation

Grafikkort, NVIDIA GeForce RTX 5070 Overclocked (Core clock 2160 MHz / Boost clock 2625 MHz), 6144 CUDA kerner, understøtter NVIDIA DLSS 4, 12GB GDDR7 (Memory clock 28 GHz) - 192-bit, PCI-Express 5.0 x16, 3 x DisplayPort 2.1a / 1 x HDMI 2.1b tilslutninger, understøtter NVIDIA G-Sync, 1 x 16-Pins strømstik (1 x 16-pins -> 2 x 8-pins adapter kabel inkluderet), anbefalet strømforsyning: 750 Watt, kortlængde: 327mm, PCI-Port bredde: 2.8 slots, Gigabyte WindForce 3X low noise køler - med lydløs tilstand (ved lav temperatur), med Gigabyte Fusion 2.0 RGB, inkludere grafikkort støtte, model nummer: GV-N5070GAMING OC-12GD...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: GIGABYTE
Kategori: Grafikkort
Artikel nr.: GV-N5070GAMING OC-12GD
EAN: 4719331355722
Varenr.: 3331087
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Grafikkort Gigabyte GeForce RTX 5070 Gaming OC 12GB
-18%5.599 kr
Før 6.799 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Grafikkort Gigabyte GeForce RTX 5070 Gaming OC 12GB
-18%5.619 kr
Før 6.819 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Geekd
TrustScore 4.5 ud af 54,2
Gigabyte GeForce RTX5070 GAMING OC 12GB Grafikkort - GEEKD.dk
5.699 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
Gigabyte NVIDIA GeForce RTX 5070 12GB GDDR7 SDRAM
5.859 kr
Til butik
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Gigabyte Geforce Rtx5070 Gaming Oc 12gb
5.999 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Gigabyte GeForce RTX 5070 GAMING OC 12G - Grafikkort - GeForce RTX 5070 - 12 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Gigabyte GeForce RTX 5070 GAMING OC 12G - Grafikkort - GeForce RTX 5070 - 12 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK5.308 kr5.308 krKøb
2CS MEGASTORE DK5.490 kr5.490 krKøb
3Proshop DK5.490 kr5.490 krKøb
4Boligcenter DK5.599 kr5.599 krKøb
5Vivas DK5.619 kr5.698 krKøb
6Geekd5.699 kr5.699 krKøb
7Ultrashop5.859 kr5.859 krKøb
8Dustin DK5.999 kr6.085,25 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Gigabyte GeForce RTX 5070 GAMING OC 12G - Grafikkort - GeForce RTX 5070 - 12 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI

PriceData har fulgt prisen på Gigabyte GeForce RTX 5070 GAMING OC 12G - Grafikkort - GeForce RTX 5070 - 12 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI i 182 dage. Laveste pris i perioden er 4.768 kr (registreret d. 13. december 2025), højeste er 5.458 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 5.136 kr.

Den nuværende pris på 5.308 kr er 3% over normalprisen. Prisen er steget 3% den seneste måned. Der er registreret 17 prisfald og 15 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 31 prisændringer for Gigabyte GeForce RTX 5070 GAMING OC 12G - Grafikkort - GeForce RTX 5070 - 12 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 31 prisændringer for Gigabyte GeForce RTX 5070 GAMING OC 12G - Grafikkort - GeForce RTX 5070 - 12 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
29. maj 20265.308 kr318 kr (6%)
28. maj 20264.990 kr198 kr (4%)
27. maj 20265.188 kr221 kr (4%)
24. maj 20264.967 kr23 kr (0%)
23. maj 20264.990 kr177 kr (3%)
22. maj 20265.167 kr18 kr (0%)
20. maj 20265.149 kr281 kr (5%)
15. maj 20265.430 kr195 kr (4%)
8. maj 20265.235 kr61 kr (1%)
6. maj 20265.174 kr41 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret