Gå til hovedindhold

FRESH Ventilator Pax Calima, kontinuerlig drift med aktiv fugt- og lyssensor, ekstra indstillinger med App. Luftmgd.110 m³/h, Ø100-140 mm.

PaxMøblerApp-styretBadeværelsesventilationEAN: 7391477155014

Pax Calima badventilator med intelligent app-styring, fugt- og lyssensor. Energieffektiv med kun 4W forbrug og 20 dB lydniveau for optimal komfort. Læs mere

Pris fra 1.292 krtil 2.227 kr
11 forhandlere

Prisforskel: 935 kr (42% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 1.226 kr 18. apr.

Sammenlign priser på FRESH Ventilator Pax Calima, kontinuerlig drift med aktiv fugt- og lyssensor, ekstra indstillinger med App. Luftmgd.110 m³/h, Ø100-140 mm. og køb billigst

11 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1292 kr. 11 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Fresh PAX Calima ventilator, fuldautomatisk med mulighed for app styring, hvid
1.292 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Fresh Pax Calima hvid
1.292 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Pax Calima badventilator, app styring, Ø100 mm, hvid
1.399 kr
Til butik
Gå til CompletVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Pax Calima badventilator, app styring, Ø100 mm, hvid
1.399 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Pax Calima badventilator, app styring, Ø100 mm, hvid
1.399 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
VENTILATOR PAX CALIMA 5-I-1 (APP)
1.414,03 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Pax Calima ventilator, fuldt automatiseret med app styring, hvid
1.435 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Ventilator pax calima 5-i-1 (app)
1.521,25 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Pax Calima badventilator, app styring, Ø100 mm, hvid
1.799 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Pax Calima badventilator, app styring, Ø100 mm, hvid
1.799 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Pax Calima ventilator, fuldt automatiseret med app styring, hvid
2.227 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad FRESH Ventilator Pax Calima, kontinuerlig drift med aktiv fugt- og lyssensor, ekstra indstillinger med App. Luftmgd.110 m³/h, Ø100-140 mm. koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad FRESH Ventilator Pax Calima, kontinuerlig drift med aktiv fugt- og lyssensor, ekstra indstillinger med App. Luftmgd.110 m³/h, Ø100-140 mm. koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1WATTOO.DK1.292 kr1.292 krKøb
2Proshop DK1.292 kr1.292 krKøb
3Greenline1.399 kr1.399 krKøb
4CompletVVS1.399 kr1.399 krKøb
5LavprisVærktøj1.399 kr1.399 krKøb
6EL-GROSSISTEN1.414,03 kr1.414,03 krKøb
7Elvvs.dk1.435 kr1.435 krKøb
8MaintainIt1.521,25 kr1.521,25 krKøb
9BilligVVS DK1.799 kr1.799 krKøb
10LavprisVVS1.799 kr1.799 krKøb
11CS MEGASTORE DK2.227 kr2.227 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Pax Calima badventilator med app-styring

Pax

Pax Calima badventilator med intelligent app-styring, fugt- og lyssensor. Energieffektiv med kun 4W forbrug og 20 dB lydniveau for optimal komfort.

• ventilator
• badventilator
• app-styring
• pax
• calima
• fugtsensor
• bluetooth ventilator
• Badeværelsesventilation
• App-styret

Beskrivelse

Pax Calima er en avanceret badventilator med intelligent automatisering og app-styring via Bluetooth. Ventilatoren reagerer automatisk på fugt- og lysændringer med tre hastighedsniveauer: grundventilation (30 m³/t), medium hastighed ved lysaktivering (60 m³/t) og høj hastighed ved fugtdetektering (95-110 m³/t). Med kun 4W energiforbrug og 20 dB lydniveau er den både miljøvenlig og diskret. Calima kan monteres i loft eller væg med Ø100 mm kanaltilslutning og er IP44-godkendt til vådrum. Gennem Pax Wireless appen får du adgang til avancerede funktioner som varmeflytning, kalenderstyring, boostfunktion og udluftning. Ventilatoren inkluderer separat 12V-indgang og indbygget fler-polet afbryder.

Specifikationer

farve:Hvid
styring:App via Bluetooth
sensorer:Fugt- og lyssensor
ip_klasse:IP44
kapacitet:110 m³/h
lydniveau:20 dB
materiale:Plast
montering:Loft eller væg
spænding:230V AC / 12V DC
størrelse:177 x 177 x 81 mm
effektforbrug:4 W
rør_diameter:100 mm
hastighedsniveauer:3 + boost

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Kan ventilatoren styres via smartphone?

Ja, Pax Calima kan styres via Pax Wireless appen på din smartphone eller tablet med Bluetooth-forbindelse.

Hvor støjsvag er ventilatoren?

Ventilatoren er meget støjsvag med kun 20 dB lydniveau i 3 meters afstand, hvilket svarer til en hvisken.

Er den egnet til vådrum?

Ja, Calima er IP44-godkendt og kan sikkert bruges i badeværelser og andre vådrum.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for FRESH Ventilator Pax Calima, kontinuerlig drift med aktiv fugt- og lyssensor, ekstra indstillinger med App. Luftmgd.110 m³/h, Ø100-140 mm.

PriceData har fulgt prisen på FRESH Ventilator Pax Calima, kontinuerlig drift med aktiv fugt- og lyssensor, ekstra indstillinger med App. Luftmgd.110 m³/h, Ø100-140 mm. i 184 dage. Laveste pris i perioden er 1.226 kr (registreret d. 18. april 2026), højeste er 1.344 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.288 kr.

Den nuværende pris på 1.292 kr er tæt på normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 16 prisfald og 11 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 27 prisændringer for FRESH Ventilator Pax Calima, kontinuerlig drift med aktiv fugt- og lyssensor, ekstra indstillinger med App. Luftmgd.110 m³/h, Ø100-140 mm.. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 27 prisændringer for FRESH Ventilator Pax Calima, kontinuerlig drift med aktiv fugt- og lyssensor, ekstra indstillinger med App. Luftmgd.110 m³/h, Ø100-140 mm. de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
10. maj 20261.292 kr51 kr (4%)
8. maj 20261.241 kr51 kr (4%)
5. maj 20261.292 kr51 kr (4%)
4. maj 20261.241 kr51 kr (4%)
1. maj 20261.292 kr51 kr (4%)
30. apr. 20261.241 kr51 kr (4%)
28. apr. 20261.292 kr51 kr (4%)
26. apr. 20261.241 kr51 kr (4%)
25. apr. 20261.292 kr51 kr (4%)
23. apr. 20261.241 kr51 kr (4%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret