Gå til hovedindhold

EGLO Riga 4 Ude Væg 2x3w Galv - Udendørslampe - 30911

EgloLamperMinimalistisk cylinderdesignModerne udendørs vægbelysningEAN: 9002759309114

Cylinderformet udendørs LED væglampe fra EGLO i galvaniseret stål. Moderne design med både opad- og nedadrettede lysstråler. 2x2,8W GU10 inkluderet. Læs mere

Pris fra 244 krtil 359,95 kr
7 forhandlere

Prisforskel: 115,95 kr (32% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 199 kr 14. apr.

Sammenlign priser på EGLO Riga 4 Ude Væg 2x3w Galv - Udendørslampe - 30911 og køb billigst

7 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 244 kr. 7 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
EGLO RIGA 4 LED UDENDØRS VÆG 2X3W GALV
244 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Eglo Riga 4 udendørs væglampe, 2-spot
259 kr
Til butik
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Eglo Riga 4 udendørs væglampe, 2-spot
291 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
EGLO RIGA 4 udendørs væglampe, galvaniseret
297 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Eglo Riga 4 udendørs væglampe, 2-spot
299 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Eglo Riga 4 udendørs væglampe, 2-spot
305 kr
Til butik
Gå til Homeshop DK
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
EGLO Riga 4 Ude Væg 2x3w Galv - Udendørslampe - 30911
359,95 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad EGLO Riga 4 Ude Væg 2x3w Galv - Udendørslampe - 30911 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad EGLO Riga 4 Ude Væg 2x3w Galv - Udendørslampe - 30911 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CS MEGASTORE DK244 kr283 krKøb
2Greenline259 kr259 krKøb
3LavprisEl291 kr291 krKøb
4Proshop DK297 kr336 krKøb
5BilligVVS DK299 kr299 krKøb
6LavprisVVS305 kr305 krKøb
7Homeshop DK359,95 kr359,95 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

EGLO Riga 4 Udendørs LED Væglampe 2-spot Galvaniseret Stål

Eglo

Cylinderformet udendørs LED væglampe fra EGLO i galvaniseret stål. Moderne design med både opad- og nedadrettede lysstråler. 2x2,8W GU10 inkluderet.

• Moderne udendørs vægbelysning
• Minimalistisk cylinderdesign

Beskrivelse

EGLO Riga 4 er en elegant udendørs LED væglampe i minimalistisk cylinderdesign fra den anerkendte østrigske producent. Lampen er fremstillet i solidt galvaniseret stål, som giver optimal vejrbestandighed og lang levetid. Med sine kompakte dimensioner på kun 6,5 cm i diameter skaber den både opad- og nedadrettede lysstråler, som giver en elegant og funktionel belysning. De to medfølgende 2,8W GU10 LED pærer leverer 240 lumen varm hvidt lys (3000K) med en levetid på 15.000 timer. IP44-klassificeringen sikrer fuld beskyttelse mod støv og stænkvand. Perfekt til moderne terrasser, indgange og facader hvor både stil og funktionalitet ønskes. Installation skal udføres af autoriseret el-installatør.

Specifikationer

Effekt:2 x 2,8W GU10 LED
Levetid:15.000 timer
Lysfarve:3000K varm hvid
IP-klasse:IP44
Lysstyrke:240 lumen pr. spot
Materiale:Galvaniseret stål
Spænding:220-240V AC
Anvendelse:Udendørs vægmontering
Inkluderet:2 stk. GU10 LED pærer
Dimensioner:Ø 6,5 x H 20 x D 9,5 cm

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Kan EGLO Riga 4 tåle dansk vejr hele året?

Ja, lampen har IP44-klassificering som beskytter mod støv og stænkvand. Det galvaniserede stål giver også optimal korrosionsbeskyttelse mod frost, regn og UV-stråling.

Kan jeg udskifte de medfølgende LED pærer selv?

Ja, de to GU10 LED pærer kan nemt udskiftes. Lampen leveres med 2x2,8W pærer, men du kan vælge andre GU10 pærer efter behov for lysstyrke eller farve.

Hvor stor lysudbredelse giver de to spots?

Hver spot afgiver 240 lumen, og designet skaber både op- og nedadrettede lysstråler. Det giver en elegant lyseffekt på væggen samt funktionel belysning af området nedenfor.

Skal lampen monteres af en elektriker?

Ja, alle udendørs elinstallationer skal udføres af en autoriseret el-installatør i henhold til danske sikkerhedsregler. Lampen kræver tilslutning til 220-240V.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for EGLO Riga 4 Ude Væg 2x3w Galv - Udendørslampe - 30911

PriceData har fulgt prisen på EGLO Riga 4 Ude Væg 2x3w Galv - Udendørslampe - 30911 i 182 dage. Laveste pris i perioden er 198 kr (registreret d. 3. december 2025), højeste er 244 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 229 kr.

Den nuværende pris på 244 kr er 7% over normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 15 prisfald og 21 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 36 prisændringer for EGLO Riga 4 Ude Væg 2x3w Galv - Udendørslampe - 30911. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 36 prisændringer for EGLO Riga 4 Ude Væg 2x3w Galv - Udendørslampe - 30911 de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
30. maj 2026244 kr15 kr (7%)
29. maj 2026229 kr14 kr (6%)
28. maj 2026243 kr20 kr (9%)
27. maj 2026223 kr21 kr (9%)
25. maj 2026244 kr16 kr (7%)
23. maj 2026228 kr15 kr (6%)
22. maj 2026243 kr21 kr (9%)
21. maj 2026222 kr1 kr (0%)
19. maj 2026223 kr21 kr (9%)
18. maj 2026244 kr16 kr (7%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret