Gå til hovedindhold

Akku høvl 82 mm - DeWALT DCP580N-XJ (uden batteri og lader)

DewaltRedskaberKulløs motorProfessionel træbearbejdningEAN: 5035048616253

DeWALT DCP580N-XJ er en kraftig 18V XR kulløs høvl med 82mm høvlbredde og TCT-klinger. Ergonomisk design med indbygget klingeopbevaring til professionelle. Læs mere

Pris fra 1.317 krtil 2.099 kr
8 forhandlere

Prisforskel: 782 kr (37% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 1.251 kr 5. mar.

Sammenlign priser på Akku høvl 82 mm - DeWALT DCP580N-XJ (uden batteri og lader) og køb billigst

8 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1317 kr. 7 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
DeWALT DCP580N-XJ Høvl 18V Batteri og lader ikke inkluderet
1.317 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
DeWALT DCP580N-XJ Elhøvl - 82 mm - 18 V - SOLO
1.336 kr
Til butik
Gå til Teknikproffset DK
TrustScore 3.5 ud af 53,3
DeWALT DCP580N-XJ Høvl Intet batteri
1.520 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Dewalt 18V XR Planer - Bare Unit
1.536 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Akku høvl 82 mm - DeWALT DCP580N-XJ (uden batteri og lader)
1.599 kr
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Akku høvl 82 mm - DeWALT DCP580N-XJ (uden batteri og lader)
1.619 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
DeWALT DCP580N-XJ Høvl 18V Batteri og lader ikke inkluderet
1.649 kr
Til butik
Gå til Homeshop DK
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
DeWALT 18V XR kulløs høvl, løs enhed - DCP580N-XJ
2.099 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Akku høvl 82 mm - DeWALT DCP580N-XJ (uden batteri og lader) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Akku høvl 82 mm - DeWALT DCP580N-XJ (uden batteri og lader) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK1.317 kr1.317 krKøb
2CS MEGASTORE DK1.336 kr1.336 krKøb
3Teknikproffset DK1.520 kr1.579 krKøb
4Proshop DK1.536 kr1.536 krKøb
5Boligcenter DK1.599 kr1.599 krKøb
6Vivas DK1.619 kr1.688 krKøb
7Ultrashop1.649 kr1.649 krKøb
8Homeshop DK2.099 kr2.099 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

DeWALT DCP580N-XJ 18V XR Kulløs Høvl

Dewalt

DeWALT DCP580N-XJ er en kraftig 18V XR kulløs høvl med 82mm høvlbredde og TCT-klinger. Ergonomisk design med indbygget klingeopbevaring til professionelle.

• dewalt høvl
• el-høvl
• kulløs høvl
• træhøvl
• 18v høvl
• dcp580n
• Professionel træbearbejdning
• Kulløs motor

Beskrivelse

DeWALT DCP580N-XJ er en professionel 18V XR kulløs høvl designet til krævende træarbejde. Værktøjet har en kraftig børsteløs motor der sikrer øget køretid og problemløst høvlarbejde. Den ergonomiske letvægtsdesign gør den brugervenlig i alle retninger. Høvlen har en 82mm bred høvltromle med to store TCT-klinger der sikrer førsteklasses overflade-finish. Indbygget klingeopbevaring og fastnøgle gør udskiftning af klingerne hurtig og nem. Den store sko foran og bagtil øger stabiliteten under arbejdet. Kompatibel med AirLock støvudsugningssystem for optimal støvkontrol. Leveres med vendbare tungsten-karbid klinger, fastnøgle, unbraconøgle, anslag og klingejusteringsplade. Batteri og lader sælges separat. Velegnet til professionelle snedkere og avancerede gør-det-selv-entusiaster.

Specifikationer

vægt:2.5 kg
højde:185 mm
garanti:3 år
lydtryk:88 dB(A)
længde:370 mm
hastighed:15.000 omdr./min
motortype:Kulløs
spænding:18V
vibration:<2.5 m/s²
falsedybde:9.0 mm
klingetype:TCT tungsten-karbid
skolængde:295 mm
høvlbredde:82 mm
tromlediameter:48 mm
maks_skæredybde:2.0 mm

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Er høvlen kompatibel med DeWALT 18V batterier?

Ja, DCP580N-XJ bruger DeWALT 18V XR Li-Ion batterier. Batteri og lader sælges separat.

Hvor dybt kan høvlen skære?

Høvlen har en maksimal skæredybde på 2,0 mm og kan lave falser op til 9,0 mm dybe.

Kan støvet samles op?

Ja, høvlen er kompatibel med AirLock støvudsugningssystem for effektiv støvsamling under arbejdet.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Akku høvl 82 mm - DeWALT DCP580N-XJ (uden batteri og lader)

PriceData har fulgt prisen på Akku høvl 82 mm - DeWALT DCP580N-XJ (uden batteri og lader) i 186 dage. Laveste pris i perioden er 1.163 kr (registreret d. 4. december 2025), højeste er 1.449 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.333 kr.

Den nuværende pris på 1.317 kr er tæt på normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 44 prisfald og 32 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 73 prisændringer for Akku høvl 82 mm - DeWALT DCP580N-XJ (uden batteri og lader). Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 73 prisændringer for Akku høvl 82 mm - DeWALT DCP580N-XJ (uden batteri og lader) de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
29. maj 20261.317 kr16 kr (1%)
26. maj 20261.301 kr9 kr (1%)
25. maj 20261.310 kr11 kr (1%)
22. maj 20261.321 kr15 kr (1%)
20. maj 20261.336 kr21 kr (2%)
18. maj 20261.315 kr2 kr (0%)
17. maj 20261.317 kr10 kr (1%)
15. maj 20261.327 kr10 kr (1%)
14. maj 20261.337 kr17 kr (1%)
13. maj 20261.320 kr6 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret