Gå til hovedindhold

De Buyer MINERAL B frying pan - 26 diameter x 4 cm - 1.67 L

De BuyerStegepanderEAN: 3011245610265
Pris fra 389 krtil 448 kr
3 forhandlere

Prisforskel: 59 kr (13% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 357 kr 20. maj

Sammenlign priser på De Buyer MINERAL B frying pan - 26 diameter x 4 cm - 1.67 L og køb billigst

3 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 389 kr. 2 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
De Buyer MINERAL B frying pan - 26 diameter x 4 cm - 1.67 L
389 kr
Til butik
De Buyer MINERAL B frying pan - 26 diameter x 4 cm - 1.67 L billede

Produktinformation

Stegepande, 26 diameter x 4 cm, 1.67 L, rund

Produktspecifikationer

Mærke: De Buyer
Kategori: Pander
Artikel nr.: 5610.26
EAN: 3011245610265
Varenr.: 3410985
Gå til KitchenTime DK
TrustScore 4.5 ud af 54,2
De Buyer Mineral B stegepande 26 cm
-27%420,67 kr
Før 580 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Teknikproffset DK
TrustScore 3.5 ud af 53,3
De Buyer Mineral B Element -stekpanna, kolstål, 26 cm
448 kr
Til butik
De Buyer Mineral B Element -stekpanna, kolstål, 26 cm billede

Produktinformation

De Buyer Mineral B Element -stekpanna, kolstål, 26 cm, A professionell kockpanna med utmärkta stekegenskaper och näst intill evig hållbarhet! En kolstålspanna är ett bra alternativ till teflonpannor och kräver lite vård, likt gjutjärnspannor. I en väl underhållen kolstålspanna bildas en naturlig non-stick-yta av fett och kol, vilket minskar behovet av vård och ökar motståndet mot att mat fastnar. En mycket använd kolstålspanna kombinerar stekegenskaperna hos gjutjärnspannan och den non-stick-förmågan hos teflonpannan! Dessutom kan du använda metallredskap med pannan utan bekymmer. I De Buyer Mineral B-serien har pannan en helt naturlig och kemikaliefri ekologisk bivaxbeläggning. Beläggningen skyddar pannan mot rost och underlättar igångkörningen. Den bildar det första steklagret på kolstålet och förbättrar samtidigt pannans non-stick-egenskaper. Tvätta pannan med varmt vatten för att avlägsna eventuellt lager av bivax innan första användningen - det mesta av bivaxet kommer att försvinna från ytan. Den lilla mängd vax som kan finnas kvar stör inte, utan hjälper snarare till vid pannans igångkörning. Om du vill kan du även bränna in pannan med olja. Kolstålet är inte lika poröst som gjutjärn, vilket gör att du tryggt kan steka alla typer av livsmedel. För råvaror med hög proteinhalt, som ägg eller vit fisk, bör du vara försiktig och sänka temperaturen betydligt. Försök inte att hålla kolstålet blankt utan låt det ändra färg med användning. Pannans insida mörknar och när insidan är helt svart är dess naturliga non-stick-yta som bäst. Kolstålspannan får inte diskas i diskmaskin; vid handdisk räcker vanligtvis varmt vatten. Du kan inte heller förvara mat i kolstålspannan eller lämna den i diskhon för blötläggning på grund av risk för rost. Om det uppstår ytrost är pannan dock inte obrukbar; du kan ta bort rosten med en grov svamp eller stålull. Efter användning, tvätt och torkning, bör du också applicera en droppe rapsolja på pannan för att förhindra ytrost under förvaring. Passar alla värmekällor och spisar, inklusive induktion. Stekpannan kan också användas i ugnen (200 °C max, 10 min), Ytterdiameter upptill: 26 cm, Bottnens diameter: 18 cm, Kantens höjd: 4 cm, Tjocklek: 3 mm, Kolstålspannans pressade stomme kan ibland böjas. För att förebygga detta bör du undvika att placera den varma pannan i kallt vatten. Att använda pannan på spisen med full effekt kan också orsaka böjning. Om böjning uppstår, bör du först värma upp pannan lite och placera den på en stabil yta med insidan uppåt, och sedan knacka försiktigt med en hammare i mitten av pannans botten.

Produktspecifikationer

Mærke: De Buyer
Kategori: Stegepander
EAN: 3011245610265
Varenr.: C54514

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 3 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad De Buyer MINERAL B frying pan - 26 diameter x 4 cm - 1.67 L koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 3 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad De Buyer MINERAL B frying pan - 26 diameter x 4 cm - 1.67 L koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Proshop DK389 kr428 krKøb
2KitchenTime DK420,67 kr469,67 krKøb
3Teknikproffset DK448 kr507 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for De Buyer MINERAL B frying pan - 26 diameter x 4 cm - 1.67 L

PriceData har fulgt prisen på De Buyer MINERAL B frying pan - 26 diameter x 4 cm - 1.67 L i 168 dage. Laveste pris i perioden er 357 kr (registreret d. 1. februar 2026), højeste er 500 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 400 kr.

Den nuværende pris på 389 kr er 3% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 19 prisfald og 17 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 37 prisændringer for De Buyer MINERAL B frying pan - 26 diameter x 4 cm - 1.67 L. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 37 prisændringer for De Buyer MINERAL B frying pan - 26 diameter x 4 cm - 1.67 L de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
21. maj 2026389 kr32 kr (9%)
20. maj 2026357 kr32 kr (8%)
17. maj 2026389 kr28 kr (8%)
3. maj 2026361 kr18 kr (5%)
23. apr. 2026379 kr10 kr (3%)
21. apr. 2026389 kr32 kr (8%)
10. apr. 2026421 kr4 kr (1%)
9. apr. 2026425 kr4 kr (1%)
26. mar. 2026421 kr26 kr (7%)
25. mar. 2026395 kr7 kr (2%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret