Gå til hovedindhold

Danfoss FJVR termostatisk følerelement, omr 10 - 50øC, neutral skala, 003L1040

DanfossEludstyrAutomatisk reguleringVarmeregulering og energioptimeringEAN: 5702421034484

Danfoss FJVR termostat regulerer automatisk returtemperaturen fra radiatorer og gulvvarmesystemer. Temperaturområde 10-50°C med neutral skala. Læs mere

Pris fra 272 krtil 427,5 kr
12 forhandlere

Prisforskel: 155,5 kr (36% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 263 kr 21. mar.

Sammenlign priser på Danfoss FJVR termostatisk følerelement, omr 10 - 50øC, neutral skala, 003L1040 og køb billigst

12 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 272 kr. 11 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Danfoss FJVR følerelement 10-50°, hvid
272 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Danfoss følerelement FJVR med spændebånd, 10-50°
275 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Danfoss - FJVR returlbstermostat, 10 til 50 C, hvid
291 kr
Til butik
Gå til Homeshop DK
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
Danfoss Fjvr Omr 10 - 50°c Neutral Skala
299 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
DANFOSS FJVR TERMOSTAT
327,18 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Danfoss 003L1040, 1 stk
336 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Danfoss FJVR termostatisk følerelement, omr 10 - 50øC, neutral skala, 003L1040
336 kr
Til butik
Gå til Billigelogvvs.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
Danfoss Fjvr Termostat
347,95 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Danfoss følerelement FJVR med spændebånd, 10-50°
349 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Danfoss fjvr termostat
357,5 kr
Til butik
Gå til CompletVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Danfoss følerelement FJVR med spændebånd, 10-50°
409 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Danfoss FJVR termostatisk følerelement, omr 10 - 50øC, neutral skala, 003L1040
427,5 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 12 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Danfoss FJVR termostatisk følerelement, omr 10 - 50øC, neutral skala, 003L1040 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 12 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Danfoss FJVR termostatisk følerelement, omr 10 - 50øC, neutral skala, 003L1040 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Proshop DK272 kr311 krKøb
2LavprisVVS275 kr275 krKøb
3WATTOO.DK291 kr291 krKøb
4Homeshop DK299 kr299 krKøb
5EL-GROSSISTEN327,18 kr327,18 krKøb
6CS MEGASTORE DK336 kr375 krKøb
7Elvvs.dk336 kr336 krKøb
8Billigelogvvs.dk347,95 kr347,95 krKøb
9BilligVVS DK349 kr349 krKøb
10MaintainIt357,5 kr357,5 krKøb
11CompletVVS409 kr409 krKøb
12vvsfittings.dk427,5 kr427,5 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Danfoss FJVR Følerelement 10-50°C Neutral Skala

Danfoss

Danfoss FJVR termostat regulerer automatisk returtemperaturen fra radiatorer og gulvvarmesystemer. Temperaturområde 10-50°C med neutral skala.

• termostat
• returløbstermostat
• danfoss termostat
• fjvr
• varmeregulering
• radiatortermostat
• gulvvarmetermostat
• 003L1040
• Varmeregulering og energioptimering
• Automatisk regulering

Beskrivelse

Danfoss FJVR er en returløbstermostat, der automatisk regulerer returløbstemperaturen fra radiatorer, konvektorer og mindre gulvvarmesystemer. Termostaten sikrer optimal energiudnyttelse ved at holde en konstant returtemperatur, hvilket forbedrer varmesystemets effektivitet. FJVR anvendes også til at sikre cirkulation i rørledninger og forebygge problemer med for høje returtemperaturer. Med et temperaturområde på 10-50°C og neutral skala er den velegnet til forskellige varmeinstallationer. Termostaten er nem at montere og kræver ingen strømforsyning, da den fungerer rent mekanisk.

Specifikationer

type:Returløbstermostat
skala:Neutral skala
vægt:1,00 kg
funktion:Automatisk returtemperaturregulering
montering:Direkte på ventil
anvendelse:Radiatorer, konvektorer, gulvvarme
varenummer:003L1040
temperaturområde:10-50°C

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvad er forskellen på en returløbstermostat og en almindelig radiatortermostat?

En returløbstermostat som FJVR regulerer temperaturen på vandet der løber tilbage fra radiatoren, mens en almindelig termostat regulerer fremløbstemperaturen. Dette sikrer bedre energiudnyttelse.

Kan FJVR termostaten bruges til gulvvarme?

Ja, FJVR er velegnet til mindre gulvvarmesystemer hvor den sikrer at returtemperaturen ikke bliver for høj, hvilket beskytter gulvvarmesystemet og optimerer driften.

Kræver termostaten strømforsyning?

Nej, FJVR fungerer rent mekanisk uden behov for el eller batterier. Den reagerer automatisk på temperaturændringer gennem et indbygget følerelement.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Danfoss FJVR termostatisk følerelement, omr 10 - 50øC, neutral skala, 003L1040

PriceData har fulgt prisen på Danfoss FJVR termostatisk følerelement, omr 10 - 50øC, neutral skala, 003L1040 i 183 dage. Laveste pris i perioden er 255 kr (registreret d. 3. december 2025), højeste er 285 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 268 kr.

Den nuværende pris på 272 kr er tæt på normalprisen. Prisen er faldet 5% den seneste måned. Der er registreret 15 prisfald og 17 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 31 prisændringer for Danfoss FJVR termostatisk følerelement, omr 10 - 50øC, neutral skala, 003L1040. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 31 prisændringer for Danfoss FJVR termostatisk følerelement, omr 10 - 50øC, neutral skala, 003L1040 de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
27. maj 2026272 kr2 kr (1%)
22. maj 2026270 kr8 kr (3%)
19. maj 2026278 kr4 kr (1%)
13. maj 2026282 kr1 kr (0%)
11. maj 2026283 kr2 kr (1%)
10. maj 2026285 kr1 kr (0%)
9. maj 2026284 kr1 kr (0%)
8. maj 2026285 kr15 kr (6%)
27. apr. 2026270 kr1 kr (0%)
24. apr. 2026269 kr1 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret