Gå til hovedindhold

AMD Ryzen 9 5950X CPU - 16 kerner - 3.4 GHz - AMD AM4 - AMD Boxed (uden køler)

AMDComputer – processorerEAN: 0730143312745
Pris fra 2.568 krtil 3.285 kr
8 forhandlere

Prisforskel: 717 kr (22% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 2.320 kr 6. mar.

Sammenlign priser på AMD Ryzen 9 5950X CPU - 16 kerner - 3.4 GHz - AMD AM4 - AMD Boxed (uden køler) og køb billigst

8 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 2568 kr. 7 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
AMD Ryzen 9 5950X CPU - 16 kerner - 3.4 GHz - AMD AM4 - AMD Boxed (uden køler)
2.568 kr
Til butik
AMD Ryzen 9 5950X CPU - 16 kerner - 3.4 GHz - AMD AM4 - AMD Boxed (uden køler) billede

Produktinformation

Processor (CPU), 3.4 GHz (4.9 GHz Turbo), kan overclockes, 16 kerner (hexadeca core), 32 tråde, 8 MB L2 / 64 MB L3 cache, understøtter Dual Channel DDR4-3200 RAM, 24 PCI Express Gen 4.0 lanes, AM4 socket, 105 watt TDP, Box (dog uden køler) - Zen 3

Produktspecifikationer

Mærke: AMD
Kategori: CPU
Artikel nr.: 100-100000059WOF
EAN: 0730143312745
Varenr.: 2884175
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
AMD Ryzen 9 5950X 3,4 GHz 16 kerner AM4 WOF - u/køler
2.613 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
AMD Ryzen 9 5950X AM4 16C/32T 105W 3.4/4.9GHz 72MB - Without Cooler BOX
2.669 kr
Til butik
Gå til Geekd
TrustScore 4.5 ud af 54,2
AMD CPU Ryzen 9 5950X 3.4GHz 16-core AM4 - GEEKD.dk
2.761 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
CPU AMD Ryzen 9 5950X - 16 kerner, 3,4 GHz, 64 MB L3
2.999 kr
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
CPU AMD Ryzen 9 5950X - 16 kerner, 3,4 GHz, 64 MB L3
3.019 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
AMD Ryzen 9 5950X 3,4 GHz 16 kerner AM4 WOF - u/køler
3.079 kr
Til butik
Gå til Teknikproffset DK
TrustScore 3.5 ud af 53,3
AMD Ryzen 9 5950X - AMD Ryzen 9 - Socket AM4 - PC - 7 nm - AMD - 3,4 GHz
3.285 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad AMD Ryzen 9 5950X CPU - 16 kerner - 3.4 GHz - AMD AM4 - AMD Boxed (uden køler) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad AMD Ryzen 9 5950X CPU - 16 kerner - 3.4 GHz - AMD AM4 - AMD Boxed (uden køler) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Proshop DK2.568 kr2.568 krKøb
2CompuMail DK2.613 kr2.613 krKøb
3CS MEGASTORE DK2.669 kr2.669 krKøb
4Geekd2.761 kr2.761 krKøb
5Boligcenter DK2.999 kr2.999 krKøb
6Vivas DK3.019 kr3.098 krKøb
7Ultrashop3.079 kr3.079 krKøb
8Teknikproffset DK3.285 kr3.334 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for AMD Ryzen 9 5950X CPU - 16 kerner - 3.4 GHz - AMD AM4 - AMD Boxed (uden køler)

PriceData har fulgt prisen på AMD Ryzen 9 5950X CPU - 16 kerner - 3.4 GHz - AMD AM4 - AMD Boxed (uden køler) i 175 dage. Laveste pris i perioden er 2.154 kr (registreret d. 12. december 2025), højeste er 2.568 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 2.348 kr.

Den nuværende pris på 2.568 kr er 9% over normalprisen. Prisen er steget 1% den seneste måned. Der er registreret 46 prisfald og 43 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 90 prisændringer for AMD Ryzen 9 5950X CPU - 16 kerner - 3.4 GHz - AMD AM4 - AMD Boxed (uden køler). Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 90 prisændringer for AMD Ryzen 9 5950X CPU - 16 kerner - 3.4 GHz - AMD AM4 - AMD Boxed (uden køler) de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
23. maj 20262.568 kr7 kr (0%)
22. maj 20262.561 kr25 kr (1%)
19. maj 20262.536 kr3 kr (0%)
6. maj 20262.539 kr1 kr (0%)
4. maj 20262.540 kr1 kr (0%)
2. maj 20262.541 kr14 kr (1%)
1. maj 20262.555 kr46 kr (2%)
28. apr. 20262.509 kr46 kr (2%)
25. apr. 20262.555 kr46 kr (2%)
17. apr. 20262.509 kr37 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret