Gå til hovedindhold

Aluminium-vaterpas 800 mm - m/3 libeller, HV 80, Hultafors 411201

HultaforsRedskaberPræcis målingerBygge- og renoveringsprojekterEAN: 7317844112015

Hultafors HV80 vaterpas med 800mm længde og stærk aluminiumsprofil. Perfekt til præcis måling med 3 libeller og slagfast design til håndværkere. Læs mere

Pris fra 387 krtil 685 kr
10 forhandlere

Prisforskel: 298 kr (44% besparelse)

Sammenlign priser på Aluminium-vaterpas 800 mm - m/3 libeller, HV 80, Hultafors 411201 og køb billigst

10 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 387 kr. 10 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Hultafors vaterpas 800mm hv80 2 lib
387 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Hultafors 80cm HV vaterpas
387 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Hultafors håndværker vaterpas i aluminium, 80 cm
409 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Hultafors håndværker vaterpas 80cm
439 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Hultafors håndværkervaterpas HV, 80 cm
523,04 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Vaterpas alu. 800 mm m/3 libeller, HV 80, Hultafors 411201
528 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Aluminium-vaterpas 800 mm - m/3 libeller, HV 80, Hultafors 411201
532 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Hultafors håndværker vaterpas aluminium 80 cm
559 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Hultafors Vaterpas alu. 800 mm med 3 libeller, HV 80
583,75 kr
Til butik
Gå til Specialbutikken
TrustScore 5 ud af 54,8
E-mærke certificeret
Hultafors HV Vaterpas 80 cm
685 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 10 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Aluminium-vaterpas 800 mm - m/3 libeller, HV 80, Hultafors 411201 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 10 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Aluminium-vaterpas 800 mm - m/3 libeller, HV 80, Hultafors 411201 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Proshop DK387 kr426 krKøb
2LavprisVærktøj387 kr387 krKøb
3LavprisVVS409 kr409 krKøb
4Greenline439 kr439 krKøb
5EL-GROSSISTEN523,04 kr523,04 krKøb
6Elvvs.dk528 kr528 krKøb
7CS MEGASTORE DK532 kr571 krKøb
8BilligVVS DK559 kr559 krKøb
9vvsfittings.dk583,75 kr583,75 krKøb
10Specialbutikken685 kr685 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Hultafors Vaterpas HV80 800mm

Hultafors

Hultafors HV80 vaterpas med 800mm længde og stærk aluminiumsprofil. Perfekt til præcis måling med 3 libeller og slagfast design til håndværkere.

• vaterpas
• måleværktøj
• libelle
• aluminiumsvaterpas
• byggeredskab
• håndværktøj
• Bygge- og renoveringsprojekter
• Præcis målinger

Beskrivelse

Hultafors HV80 vaterpas er et professionelt måleværktøj designet til håndværkere og byggefagfolk. Med en længde på 800mm og robust aluminiumsprofil på 51,5x25,3mm tilbyder dette vaterpas pålidelig præcision i alle arbejdssituationer. De tre slagfaste bloklibeller med stor gennemsigtighed sikrer nøjagtige målinger, mens vagelibellen har +30% forstørrelsesglas og selvlysende reflektor for bedre aflæsning. Vaterpas har stødabsorberende endepropper og temperatursikre libelleindfæstninger. Præcisionen er ±0,5 mm/m i normal position og ±0,75 mm/m i omvendt position. Den antistatiske væske i libellerne er modstandsdygtig overfor UV-lys og temperaturændringer.

Specifikationer

vægt:630g/m
finish:Eloxeret
længde:800mm
materiale:Aluminium
følsomhed:10 mm/m
uv_resistens:Ja
antal_libeller:3 stk
libelle_radius:200mm
præcision_normal:±0,5 mm/m
profil_dimensioner:51,5x25,3mm
præcision_omvendt:±0,75 mm/m
temperatur_resistens:Ja

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvor præcist måler Hultafors HV80 vaterpas?

Vaterpas har en præcision på ±0,5 mm/m i normal position og ±0,75 mm/m når det vendes. Dette gør det perfekt til professionel brug.

Er libellerne modstandsdygtige over for stød?

Ja, HV80 har slagfaste bloklibeller med stor gennemsigtighed og holdbarhed, plus stødabsorberende endepropper for ekstra beskyttelse.

Kan vaterpas bruges ved forskellige temperaturer?

Ja, libelleindfæstningerne er temperatursikre og væsken er modstandsdygtig overfor temperaturændringer og UV-lys.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Aluminium-vaterpas 800 mm - m/3 libeller, HV 80, Hultafors 411201

PriceData har fulgt prisen på Aluminium-vaterpas 800 mm - m/3 libeller, HV 80, Hultafors 411201 i 180 dage. Laveste pris i perioden er 372 kr (registreret d. 21. januar 2026), højeste er 441 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 393 kr.

Den nuværende pris på 387 kr er 2% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Der er registreret 6 prisfald og 5 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 12 prisændringer for Aluminium-vaterpas 800 mm - m/3 libeller, HV 80, Hultafors 411201. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 12 prisændringer for Aluminium-vaterpas 800 mm - m/3 libeller, HV 80, Hultafors 411201 de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
1. mar. 2026387 kr4 kr (1%)
27. feb. 2026391 kr4 kr (1%)
21. feb. 2026395 kr23 kr (6%)
14. feb. 2026372 kr49 kr (12%)
13. feb. 2026421 kr49 kr (13%)
5. feb. 2026372 kr49 kr (12%)
3. feb. 2026421 kr49 kr (13%)
21. jan. 2026372 kr17 kr (4%)
7. jan. 2026389 kr13 kr (3%)
8. dec. 2025376 kr65 kr (15%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret