Gå til hovedindhold

Alton 23 Pendel Smoke Nordlux - Stue - Moderne - Glas - Med én lyskilde

NordluxLamperRøgfarvet glasSpisebord og stemningsbelysningEAN: 5701581452589

Nordlux Alton pendel i røgfarvet glas med sort metal top. Ø23 cm, E27 fatning, 60W max. Moderne design giver blød belysning til hjemmet perfekt. Læs mere

Pris fra 399 krtil 597 kr
7 forhandlere

Prisforskel: 198 kr (33% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 375 kr 24. apr.

Sammenlign priser på Alton 23 Pendel Smoke Nordlux - Stue - Moderne - Glas - Med én lyskilde og køb billigst

7 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 399 kr. 7 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LampeGuru.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Nordlux Alton pendel, røgfarvet, Ø23 cm
399 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Nordlux Alton pendel, røgfarvet, Ø23 cm
429 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Nordlux Alton pendel, røgfarvet, Ø23 cm
429 kr
Til butik
Gå til Lamper.dk
TrustScore 5 ud af 54,8
E-mærke certificeret
Alton 23 pendel E27, røgfarvet
-34%459 kr
Før 700 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Lampemesteren DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Alton 23 Pendel Smoke Nordlux - Stue - Moderne - Glas - Med én lyskilde
-26%518 kr
Før 700 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Nordlux Alton 23 pendel, sort
588 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Nordlux Alton 23 pendel, sort, E27, 43 cm - Nordlux
597 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Alton 23 Pendel Smoke Nordlux - Stue - Moderne - Glas - Med én lyskilde koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Alton 23 Pendel Smoke Nordlux - Stue - Moderne - Glas - Med én lyskilde koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LampeGuru.dk399 kr399 krKøb
2BilligVVS DK429 kr429 krKøb
3Greenline429 kr429 krKøb
4Lamper.dk459 kr459 krKøb
5Lampemesteren DK518 kr518 krKøb
6Proshop DK588 kr627 krKøb
7WATTOO.DK597 kr597 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Nordlux Alton 23 Pendel Røgfarvet

Nordlux

Nordlux Alton pendel i røgfarvet glas med sort metal top. Ø23 cm, E27 fatning, 60W max. Moderne design giver blød belysning til hjemmet perfekt.

• Spisebord og stemningsbelysning
• Røgfarvet glas

Beskrivelse

Nordlux Alton pendel i røgfarvet glas er en elegant lampe som kombinerer moderne glastrend med klassisk dansk design. Det røgfarvede glas skaber en smuk samhørighed med den sorte metal top og giver lysskæret en blød, varm glød som sikrer behagelig belysning. Med sin runde form på 23 cm i diameter passer lampen perfekt over spisebordet eller som stemningsbelysning i stuen. E27 fatningen gør den kompatibel med alle standardpærer, og den 3 meter lange stofledning giver fleksibilitet i ophængningen. Alton serien fra Nordlux har længe været bestseller takket være det lækre men enkle danske design som passer ind i enhver moderne indretning.

Specifikationer

Vægt:1.34 kg
Fatning:E27
Garanti:2 år
Ledning:3000 mm stof
Diameter:230 mm
IP klasse:20
Materiale:Røgfarvet glas, metal
Spænding:220-240V
Max effekt:60W

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Hvilken pære skal jeg bruge til Alton pendlen?

Du kan bruge alle E27 pærer op til 60W. En dekorativ globepære anbefales for det bedste udseende gennem det røgfarvede glas.

Hvor lang er ledningen på Alton pendlen?

Ledningen er 3 meter lang i sort stof, hvilket giver god fleksibilitet til ophængning i forskellige højder.

Kan Alton pendlen bruges udendørs?

Nej, lampen har IP20 klassificering og er kun beregnet til indendørs brug.

Følger der monteringsbeslag med?

Ja, alle nødvendige dele til montering i loftet følger med, men kontroller at fatningsringen er inkluderet ved modtagelse.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Alton 23 Pendel Smoke Nordlux - Stue - Moderne - Glas - Med én lyskilde

PriceData har fulgt prisen på Alton 23 Pendel Smoke Nordlux - Stue - Moderne - Glas - Med én lyskilde i 181 dage. Laveste pris i perioden er 375 kr (registreret d. 21. marts 2026), højeste er 478 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 434 kr.

Den nuværende pris på 399 kr er 8% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er faldet 5% den seneste måned. Der er registreret 13 prisfald og 10 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 23 prisændringer for Alton 23 Pendel Smoke Nordlux - Stue - Moderne - Glas - Med én lyskilde. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 23 prisændringer for Alton 23 Pendel Smoke Nordlux - Stue - Moderne - Glas - Med én lyskilde de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
29. maj 2026399 kr20 kr (5%)
24. maj 2026419 kr10 kr (2%)
23. maj 2026429 kr10 kr (2%)
13. maj 2026419 kr20 kr (5%)
12. maj 2026399 kr20 kr (5%)
11. maj 2026419 kr20 kr (5%)
30. apr. 2026399 kr24 kr (6%)
24. apr. 2026375 kr24 kr (6%)
23. apr. 2026399 kr24 kr (6%)
21. mar. 2026375 kr7 kr (2%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret