Gå til hovedindhold

XFX QuickSilver Radeon RX 9070 OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9070 - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI

XFXVideokort og -adaptereEAN: 0840191502699
Pris fra 4.872 krtil 6.319 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 1.447 kr (23% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 4.852 kr 20. maj

Sammenlign priser på XFX QuickSilver Radeon RX 9070 OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9070 - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 4872 kr. 5 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
XFX QuickSilver OC Gaming Edition Radeon RX 9070 16GB
4.872 kr
Til butik
XFX QuickSilver OC Gaming Edition Radeon RX 9070 16GB billede

Produktinformation

XFX QuickSilver Radeon RX 9070 OC Gaming Edition - Grafikkort - Radeon RX 9070 - 16 GB GDDR6 - PCIe 5.0 - HDMI, 3 x DisplayPort

Produktspecifikationer

Mærke: XFX
Artikel nr.: RX-97QICKBB9
EAN: 0840191502699
Varenr.: 1003144390
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
XFX QuickSilver Radeon RX 9070 OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9070 - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI
4.895 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
XFX Radeon RX 9070 Quicksilver OC Black - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort
4.895 kr
Til butik
XFX Radeon RX 9070 Quicksilver OC Black - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort billede

Produktinformation

Grafikkort, AMD Radeon RX 9070 Overclocked (Core clock 1440 MHz / Boost clock 2700 MHz), 3584 Stream kerner, 16GB GDDR6 (Memory clock 20 GHz) - 256-bit, PCI-Express 5.0 x16, 3 x DisplayPort 2.1a / 1 x HDMI 2.1 tilslutninger, understøtter AMD FreeSync, understøtter Adaptive Sync, 2 x 8-Pins strømstik, anbefalet strømforsyning: 800 Watt, kortlængde: 350mm, PCI-Port bredde: 3.5 slots, XFX Triple Fan low noise køler - med lydløs tilstand (ved lav temperatur), inkludere grafikkort støtte, model nummer: RX-97QICKBB9 - Quicksilver-klassen repræsenterer en moderne aerodynamisk stil med et rent og elegant design. Det er et gennemtænkt design med det ene formål at maksimere luftstrømmen for at forbedre køling og ydeevne. Quicksilver-serien af grafikkort er XFX's performance-linje. Quicksilver-modeller har fremragende køleevne samt høje overclock-muligheder og nogle af vores mest innovative funktioner på udvalgte modeller. LUFTSTRØM OG ÆSTETIK: Nikkelbelagt kobber-koldeplade, dobbelt kugleleje-blæsere og 6 mm varmerør arbejder sammen for at levere fantastisk køleydelse og varmeafledning. Tilpasseligt dæksel: 9000 Series Quicksilver Class GPU'er har tilpasselige magnetiske vinger, der nemt kan fjernes og udskiftes, så de matcher din stil og behov. 3D-printer påkrævet -3D-filer er tilgængelige på XFX' hjemmeside. AMD RDNA 4-arkitektur: Bygget på den banebrydende AMD RDNA 4-arkitektur med chiplet-teknologi leverer AMD Radeon RX 9070-serien næste generations ydeevne, grafik og effektivitet.

Produktspecifikationer

Mærke: XFX
Kategori: Grafikkort
Artikel nr.: RX-97QICKBB9
EAN: 0840191502699
Varenr.: 3378511
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
XFX QuickSilver OC Gaming Edition Radeon RX 9070 16GB
5.799 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Grafikkort XFX QuickSilver Radeon RX 9070 OC Gaming Edition 16 GB GDDR6
-2%6.299 kr
Før 6.399 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Grafikkort XFX QuickSilver Radeon RX 9070 OC Gaming Edition 16 GB GDDR6
-2%6.319 kr
Før 6.419 krTidsbegrænset tilbud
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad XFX QuickSilver Radeon RX 9070 OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9070 - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad XFX QuickSilver Radeon RX 9070 OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9070 - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK4.872 kr4.872 krKøb
2CS MEGASTORE DK4.895 kr4.895 krKøb
3Proshop DK4.895 kr4.895 krKøb
4Ultrashop5.799 kr5.799 krKøb
5Boligcenter DK6.299 kr6.299 krKøb
6Vivas DK6.319 kr6.398 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for XFX QuickSilver Radeon RX 9070 OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9070 - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI

PriceData har fulgt prisen på XFX QuickSilver Radeon RX 9070 OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9070 - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI i 182 dage. Laveste pris i perioden er 4.807 kr (registreret d. 4. december 2025), højeste er 5.290 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 5.088 kr.

Den nuværende pris på 4.872 kr er 4% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er faldet 7% den seneste måned. Der er registreret 33 prisfald og 33 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 65 prisændringer for XFX QuickSilver Radeon RX 9070 OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9070 - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 65 prisændringer for XFX QuickSilver Radeon RX 9070 OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9070 - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
22. maj 20264.872 kr20 kr (0%)
20. maj 20264.852 kr20 kr (0%)
18. maj 20264.872 kr73 kr (1%)
16. maj 20264.945 kr1 kr (0%)
15. maj 20264.944 kr1 kr (0%)
14. maj 20264.945 kr60 kr (1%)
13. maj 20265.005 kr209 kr (4%)
12. maj 20265.214 kr15 kr (0%)
1. maj 20265.229 kr29 kr (1%)
24. apr. 20265.258 kr29 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret