Gå til hovedindhold

WD Purple Pro Harddisk WD122PURP 12TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm

WDComputerkomponenterEAN: 0718037901299
Pris fra 3.697 krtil 5.419 kr
7 forhandlere

Prisforskel: 1.722 kr (32% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 3.091 kr 11. mar.

Sammenlign priser på WD Purple Pro Harddisk WD122PURP 12TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm og køb billigst

7 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 3697 kr. 6 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
WD Purple Pro Harddisk WD122PURP 12TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm
3.697 kr
Til butik
WD Purple Pro Harddisk WD122PURP 12TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm billede

Produktinformation

WD Purple Pro WD122PURP - Harddisk - 12 TB - intern - 3.5" - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 512 MB

Produktspecifikationer

Artikel nr.: WD122PURP
EAN: 0718037901299
Varenr.: 1002239797
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
WD Purple Pro - 12TB - Harddisk - WD122PURP - SATA-600 - 3.5"
3.930 kr
Til butik
WD Purple Pro - 12TB - Harddisk - WD122PURP - SATA-600 - 3.5" billede

Produktinformation

Intern harddisk: 12 TB, størrelse: 3.5", tilslutning: SATA-600 - 6Gb/s, optagelses mønster CMR (Conventional Magnetic Recording), Cache: 512MB, omdrejningshastighed 7200 RPM, beregnet brug: surveillance servere, 24/7 certificeret. *NB! Leveres bulk, dvs uden data- og strømkabler, se listen "Tilbehør" på produktet...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: WD
Kategori: Harddisk
Artikel nr.: WD122PURP
EAN: 0718037901299
Varenr.: 3327392
Gå til Komplett DK
TrustScore 2.5 ud af 52,4
E-mærke certificeret
WD Purple PRO Surveillance 12TB
3.999 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
WD Purple Pro Harddisk WD122PURP 12TB 3.5 Serial ATA-600 7200rpm
4.349 kr
Til butik
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Wd Purple Pro 12tb 3.5 tommer 7200r/min Sata 6.0 Gbit/s Hdd
4.874 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Harddisk 3,5" WD Purple Pro 12 TB SATA III 7200 RPM
5.399 kr
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Harddisk 3,5" WD Purple Pro 12 TB SATA III 7200 RPM
5.419 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad WD Purple Pro Harddisk WD122PURP 12TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad WD Purple Pro Harddisk WD122PURP 12TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK3.697 kr3.697 krKøb
2Proshop DK3.930 kr3.930 krKøb
3Komplett DK3.999 kr3.999 krKøb
4Ultrashop4.349 kr4.349 krKøb
5Dustin DK4.874 kr4.960,25 krKøb
6Boligcenter DK5.399 kr5.399 krKøb
7Vivas DK5.419 kr5.498 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for WD Purple Pro Harddisk WD122PURP 12TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm

PriceData har fulgt prisen på WD Purple Pro Harddisk WD122PURP 12TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm i 182 dage. Laveste pris i perioden er 2.752 kr (registreret d. 7. december 2025), højeste er 3.697 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 3.095 kr.

Den nuværende pris på 3.697 kr er 19% over normalprisen. Prisen er steget 6% den seneste måned. Der er registreret 41 prisfald og 40 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 80 prisændringer for WD Purple Pro Harddisk WD122PURP 12TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 80 prisændringer for WD Purple Pro Harddisk WD122PURP 12TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
3. jun. 20263.697 kr148 kr (4%)
2. jun. 20263.549 kr69 kr (2%)
1. jun. 20263.618 kr70 kr (2%)
29. maj 20263.548 kr1 kr (0%)
28. maj 20263.547 kr59 kr (2%)
25. maj 20263.606 kr11 kr (0%)
24. maj 20263.617 kr68 kr (2%)
23. maj 20263.549 kr57 kr (2%)
22. maj 20263.606 kr11 kr (0%)
21. maj 20263.617 kr70 kr (2%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret