Gå til hovedindhold

Wavin PVC rendestensbrønd 315/160x1675mm, med vandlås, 35 ltr. sandfang

WavinSanitetGrovsorterer vandAfløb og dræningEAN: 5708525028244

Wavin PVC sandfangsbrønd 315x160 mm med 35 liter kapacitet. Anvendes som rendestensbrønd til grovsortring af blade, sten og jord i indkørsler. Læs mere

Pris fra 1.355 krtil 1.799 kr
5 forhandlere

Prisforskel: 444 kr (25% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 1.140 kr 24. mar.

Sammenlign priser på Wavin PVC rendestensbrønd 315/160x1675mm, med vandlås, 35 ltr. sandfang og køb billigst

5 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1355 kr. 5 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Rendestensbrønd 315-160mm - med vandlås. korr. 35 liter. Wavin
1.355 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Wavin PVC rendestensbrønd 315/160x1675mm, med vandlås, 35 ltr. sandfang
1.433,75 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Wavin 315 x 160 mm PVC-sandfangsbrønd med vandlås, 35 l
1.710,69 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Wavin sandfangsbrønd PVC m/vandlås, 35 liter, 315x160 mm
1.799 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Wavin PVC sandfangsbrønd med vandlås 315 x 160 mm - 35 liter
1.799 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Wavin PVC rendestensbrønd 315/160x1675mm, med vandlås, 35 ltr. sandfang koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Wavin PVC rendestensbrønd 315/160x1675mm, med vandlås, 35 ltr. sandfang koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CS MEGASTORE DK1.355 kr1.355 krKøb
2vvsfittings.dk1.433,75 kr1.433,75 krKøb
3EL-GROSSISTEN1.710,69 kr1.710,69 krKøb
4BilligVVS DK1.799 kr1.799 krKøb
5LavprisVVS1.799 kr1.799 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Wavin PVC sandfangsbrønd 315x160 mm med vandlås 35 liter

Wavin

Wavin PVC sandfangsbrønd 315x160 mm med 35 liter kapacitet. Anvendes som rendestensbrønd til grovsortring af blade, sten og jord i indkørsler.

• sandfangsbrønd
• rendestensbrønd
• afløbsbrønd
• tagnedløbsbrønd
• pvc brønd
• kloakbrønd
• vandlås
• Afløb og dræning
• Grovsorterer vand

Beskrivelse

Wavin PVC sandfangsbrønd 315x160 mm er en robust løsning til afløbssystemer i private hjem og erhvervsbyggerier. Brønden er udstyret med vandlås og har en kapacitet på 35 liter, hvilket gør den perfekt som rendestensbrønd i indkørsler eller som tagnedløbsbrønd.

Sandfangsbrønden fungerer ved at grovsortere vandet - blade, sten, jord og andet materiale samles i bunden af brønden, så kun rent vand ledes videre til kloakken. Dette beskytter dit afløbssystem mod tilstopning og reducerer vedligeholdelse.

Brønden er fremstillet i holdbart PVC-plast og har følgende mål: 315 mm diameter, 160 mm udløb og 1675 mm total højde. Den kompakte konstruktion gør den nem at installere og integrere i eksisterende afløbssystemer.

Regelmæssig rengøring af sandfanget sikrer optimal funktion og forlænger systemets levetid. Wavin er kendt for kvalitet og innovation inden for vandhåndtering.

Specifikationer

type:med vandlås
vægt:11.15 kg
højde:1675 mm
udløb:160 mm
diameter:315 mm
kapacitet:35 liter
materiale:PVC-plast
anvendelse:rendestensbrønd og tagnedløbsbrønd
varenummer:193116160
leverandør_varenummer:0564012

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvor ofte skal sandfangsbrønden renses?

Sandfangsbrønden bør renses mindst 1-2 gange årligt eller når sandfanget er fyldt op. Regelmæssig rengøring sikrer optimal funktion og forhindrer tilstopning.

Kan brønden bruges til tagnedløb?

Ja, Wavin sandfangsbrønden kan anvendes både som rendestensbrønd og som tagnedløbsbrønd til at opsamle regnvand fra tagrender.

Hvad er fordelen ved vandlåsen?

Vandlåsen forhindrer lugt og skadedyr fra kloakken i at stige op gennem afløbssystemet og sikrer en hygiejnisk løsning.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Wavin PVC rendestensbrønd 315/160x1675mm, med vandlås, 35 ltr. sandfang

PriceData har fulgt prisen på Wavin PVC rendestensbrønd 315/160x1675mm, med vandlås, 35 ltr. sandfang i 174 dage. Laveste pris i perioden er 1.080 kr (registreret d. 6. januar 2026), højeste er 1.433,75 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.199 kr.

Den nuværende pris på 1.355 kr er 13% over normalprisen. Prisen er steget 1% den seneste måned. Der er registreret 19 prisfald og 20 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 40 prisændringer for Wavin PVC rendestensbrønd 315/160x1675mm, med vandlås, 35 ltr. sandfang. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 40 prisændringer for Wavin PVC rendestensbrønd 315/160x1675mm, med vandlås, 35 ltr. sandfang de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
2. jun. 20261.355 kr69 kr (5%)
1. jun. 20261.286 kr147,75 kr (10%)
30. maj 20261.433,75 kr39,75 kr (3%)
29. maj 20261.394 kr73 kr (6%)
27. maj 20261.321 kr26 kr (2%)
23. maj 20261.347 kr26 kr (2%)
9. maj 20261.321 kr18 kr (1%)
6. maj 20261.339 kr28,48 kr (2%)
2. maj 20261.367,48 kr221,23 kr (19%)
24. apr. 20261.146,25 kr221,23 kr (16%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret