Gå til hovedindhold

Vaterpas GDS, 300 mm - m/2 libeller, SM 30, Hultafors 405831

HultaforsRedskaber±0,75mm/m præcisionProfessionel nivellering og målingEAN: 7317844058313

Hultafors SM 30 aluminium vaterpas 300mm med slagfaste bloklibeller. Tolerance ±0,75mm/m, 200mm radius, 10mm/m følsomhed. Professionelt værktøj til byggebranchen. Læs mere

Pris fra 119 krtil 222,5 kr
11 forhandlere

Prisforskel: 103,5 kr (47% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på Vaterpas GDS, 300 mm - m/2 libeller, SM 30, Hultafors 405831 og køb billigst

11 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 119 kr. 11 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Hultafors 30cm vaterpas
119 kr
Til butik
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Hultafors 30cm vaterpas
129 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Hultafors SM vaterpas 30cm
139 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Vaterpas GDS, 300 mm - m/2 libeller, SM 30, Hultafors 405831
144,5 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Hultafors vaterpas 300mm sm30
147 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Hultafors 30 cm aluminium vaterpas
169 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Hultafors SM vaterpas, 30 cm
176,16 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Vaterpas GDS, 300 mm m/2 libeller, SM 30, Hultafors 405831
178 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Hultafors aluminium vaterpas - 30 cm
185 kr
Til butik
Gå til Globaltools.dk
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
Alu vaterpas SM 30 med 2 bloklibeller, 300 mm
-31%186,73 kr
Før 272,5 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Hultafors Vaterpas GDS, 300 mm med 2 libeller, SM 30
222,5 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Vaterpas GDS, 300 mm - m/2 libeller, SM 30, Hultafors 405831 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Vaterpas GDS, 300 mm - m/2 libeller, SM 30, Hultafors 405831 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisVærktøj119 kr119 krKøb
2LavprisEl129 kr129 krKøb
3Greenline139 kr139 krKøb
4CS MEGASTORE DK144,5 kr183,5 krKøb
5Proshop DK147 kr186 krKøb
6LavprisVVS169 kr169 krKøb
7EL-GROSSISTEN176,16 kr176,16 krKøb
8Elvvs.dk178 kr178 krKøb
9BilligVVS DK185 kr185 krKøb
10Globaltools.dk186,73 kr186,73 krKøb
11vvsfittings.dk222,5 kr222,5 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Hultafors SM 30 Aluminium Vaterpas 300mm

Hultafors

Hultafors SM 30 aluminium vaterpas 300mm med slagfaste bloklibeller. Tolerance ±0,75mm/m, 200mm radius, 10mm/m følsomhed. Professionelt værktøj til byggebranchen.

• vaterpas
• spirit level
• nivellering
• måleredskab
• byggeværktøj
• aluminiumsvaterpas
• præcisionsværktøj
• bloklibeller
• Hultafors værktøj
• Professionel nivellering og måling
• ±0,75mm/m præcision

Beskrivelse

Hultafors SM 30 er et professionelt aluminium vaterpas på 300mm designet til krævende byggeopgaver. Med slagfaste bloklibeller der har exceptionel gennemsigtighed og holdbarhed, sikrer dette værktøj præcise målinger. Libellens radius på 200mm giver en følsomhed på 10mm/m med tolerance på ±0,75mm/m i normal position. Det robuste aluminiumsprofil på 49x21mm vejer kun 520g/m og modstår temperaturer fra -15°C til 60°C. Den farvede letflydende olie i libellerne forbedrer synligheden og nøjagtigheden. Ideelt til snedkere, bygningsingeniører og håndværkere der kræver præcision i deres arbejde.

Specifikationer

Vægt:520g/m
Profil:49x21mm
Længde:300mm
Materiale:Aluminium
Tolerance:±0,75mm/m (normal), ±1,0mm/m (omvendt)
Følsomhed:10mm/m
Præcision:Høj precision
Antal libeller:2 slagfaste bloklibeller
Libelle radius:200mm
Temperaturområde:-15°C til 60°C

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Hvor præcist er Hultafors SM 30 vaterpasset?

SM 30 har en tolerance på ±0,75mm/m i normal position og ±1,0mm/m i omvendt position, hvilket gør det ekstremt præcist til professionelle byggeopgaver.

Kan vaterpasset modstå hårde byggepladsbetingelser?

Ja, det har slagfaste bloklibeller og robust aluminiumskonstruktion der tåler temperaturer fra -15°C til 60°C samt almindelige byggepladsbelastninger.

Hvad betyder libellens radius på 200mm?

200mm radius giver en følsomhed på 10mm/m, hvilket betyder at selv små ujevnheder kan detekteres præcist for optimal nivellering.

Er SM 30 egnet til professionelt brug?

Absolut. Med sine præcise specifikationer og holdbare konstruktion er det designet specifikt til professionelle håndværkere, snedkere og bygningsingeniører.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Vaterpas GDS, 300 mm - m/2 libeller, SM 30, Hultafors 405831

PriceData har fulgt prisen på Vaterpas GDS, 300 mm - m/2 libeller, SM 30, Hultafors 405831 i 134 dage. Laveste pris i perioden er 119 kr (registreret d. 9. maj 2026), højeste er 168 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 142 kr.

Den nuværende pris på 119 kr er den laveste registrerede pris. Det er et godt tidspunkt at købe. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 9 prisfald og 4 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 14 prisændringer for Vaterpas GDS, 300 mm - m/2 libeller, SM 30, Hultafors 405831. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 14 prisændringer for Vaterpas GDS, 300 mm - m/2 libeller, SM 30, Hultafors 405831 de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
9. maj 2026119 kr10 kr (8%)
29. mar. 2026129 kr7 kr (6%)
21. mar. 2026122 kr7 kr (5%)
20. mar. 2026129 kr7 kr (6%)
12. mar. 2026122 kr17 kr (12%)
11. mar. 2026139 kr10 kr (8%)
4. mar. 2026129 kr18 kr (12%)
19. feb. 2026147 kr4 kr (3%)
14. feb. 2026151 kr9 kr (6%)
13. feb. 2026160 kr9 kr (6%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret