Gå til hovedindhold

Terrassevarmer sort lofthængt hængemodel 600/1500 Watt - varmelampe fra Hortus

HortusTerrassevarmereInfrarød halogen teknologiTerrasse og udestue opvarmningEAN: 5705858064703

HORTUS terrassevarmer med infrarød halogen teknologi og 2-trins regulering. Dækker 4-5 m² og er klar til brug på 5 sekunder med energiudnyttelse på 80%. Læs mere

Pris fra 629 krtil 899 kr
7 forhandlere

Prisforskel: 270 kr (30% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 599 kr 12. maj

Sammenlign priser på Terrassevarmer sort lofthængt hængemodel 600/1500 Watt - varmelampe fra Hortus og køb billigst

7 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 629 kr. 5 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Hortus infrarød terrassevarmer, 600/1500W, 5m², sort
629 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
HORTUS Terrassevarmer 1500W lofthængt
630 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Hortus infrarød terrassevarmer, 600/1500W
-10%644 kr
Før 715 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Hortus infrarød terrassevarmer 600/1500W
679 kr
Til butik
Gå til Homeshop DK
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
Terrassevarmer Hængemodel 600/1500 W Ha Sort
799 kr
Til butik
Gå til Bolig & Haven
TrustScore 5 ud af 54,6
HORTUS - Terrassevarmer hængemodel 600/1500 W, HA, Ø42 cm, sort
899 kr
Til butik
Gå til Havehobby.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,4
E-mærke certificeret
Terrassevarmer sort lofthængt hængemodel 600/1500 Watt - varmelampe fra Hortus
899 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Terrassevarmer sort lofthængt hængemodel 600/1500 Watt - varmelampe fra Hortus koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Terrassevarmer sort lofthængt hængemodel 600/1500 Watt - varmelampe fra Hortus koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisVærktøj629 kr629 krKøb
2Proshop DK630 kr669 krKøb
3BilligVVS DK644 kr644 krKøb
4Greenline679 kr679 krKøb
5Homeshop DK799 kr799 krKøb
6Bolig & Haven899 kr899 krKøb
7Havehobby.dk899 kr899 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

HORTUS Terrassevarmer Hængemodel 600/1500W

Hortus

HORTUS terrassevarmer med infrarød halogen teknologi og 2-trins regulering. Dækker 4-5 m² og er klar til brug på 5 sekunder med energiudnyttelse på 80%.

• terrassevarmer
• infrarød varmer
• lofthængt varmer
• halogenvarmer
• udendørs varmer
• hortus varmer
• elektrisk varmer
• Terrasse og udestue opvarmning
• Infrarød halogen teknologi

Beskrivelse

HORTUS terrassevarmer hængemodel er en moderne og effektiv opvarmningsløsning til terrassen eller udestuen. Varmeren bruger infrarød halogen teknologi med mellem- og kortbølger, som direkte opvarmer overflader i stedet for luften. Dette giver en behagelig og energieffektiv varmeoplevelse med 80% energiudnyttelse. Varmeren har to effekttrin (600W/1500W), IP24 beskyttelse og er fremstillet i holdbart aluminium med plastkomponenter. Den er klar til brug på kun 5 sekunder og kan anvendes både indendørs og udendørs. Med et dækningsområde på 4-5 m² er den perfekt til mindre terrasser og kan betjene 4-6 personer. Driftsomkostningerne er lave med ca. 1,25-3,10 kr. i timen, og CO2-udledningen er kun 1/3 af en traditionel gasvarmer.

Specifikationer

type:Hængemodel
vægt:1,75 kg
ledning:1,8 meter
personer:4-6 personer
rørtype:Infrarød halogen mellem/kortbølge
materiale:Aluminium og plast
anvendelse:Indendørs og udendørs
effekttrin:600/1500W
dimensioner:H: 37 cm - Ø: 42 cm
opstartstid:5 sekunder
strømkilde:230V - 50Hz
funktionstid:ca. 5000 timer
godkendelser:CE, LVD & EMC
co2_udledning:ca. 1 kg/time
kapslingsklasse:IP 24
driftsomkostning:ca. 1,25 - 3,10 kr./time
dækningsområde:4-5 m²
energiudnyttelse:ca. 80%

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Kan terrassevarmeren bruges både inde og ude?

Ja, HORTUS terrassevarmeren har IP24 beskyttelse og kan anvendes både indendørs og udendørs med sikkerhed.

Hvor hurtigt opvarmer terrassevarmeren?

Varmeren når fuld effekt på kun 5 sekunder takket være den infrarøde halogen teknologi.

Hvad koster det at køre terrassevarmeren?

Driftsomkostningerne er ca. 1,25-3,10 kr. i timen afhængigt af effekttrin, hvilket er meget billigere end gasvarmere.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Terrassevarmer sort lofthængt hængemodel 600/1500 Watt - varmelampe fra Hortus

PriceData har fulgt prisen på Terrassevarmer sort lofthængt hængemodel 600/1500 Watt - varmelampe fra Hortus i 186 dage. Laveste pris i perioden er 589 kr (registreret d. 20. december 2025), højeste er 639 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 608 kr.

Den nuværende pris på 629 kr er 3% over normalprisen. Prisen er steget 3% den seneste måned. Der er registreret 11 prisfald og 15 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 25 prisændringer for Terrassevarmer sort lofthængt hængemodel 600/1500 Watt - varmelampe fra Hortus. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 25 prisændringer for Terrassevarmer sort lofthængt hængemodel 600/1500 Watt - varmelampe fra Hortus de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
19. maj 2026629 kr29 kr (5%)
16. maj 2026600 kr1 kr (0%)
12. maj 2026599 kr1 kr (0%)
11. maj 2026600 kr1 kr (0%)
9. maj 2026599 kr1 kr (0%)
8. maj 2026600 kr15 kr (2%)
7. maj 2026615 kr1 kr (0%)
6. maj 2026614 kr1 kr (0%)
5. maj 2026613 kr1 kr (0%)
24. apr. 2026612 kr1 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret