Gå til hovedindhold

SG Armaturen Artes udendørs væglampe 8W LED 3000K, grafit

SG ArmaturenEludstyrUp/down lys med justerbar lysvinkelUdendørs belysning af indgange og terrasserEAN: 7021986417043

Elegant udendørs væglampe i grafit med up/down lys og justerbar lysvinkel. 8W LED, IP65, trykstøbt aluminium. Perfekt til moderne udendørsområder. Læs mere

Pris fra 577 krtil 722 kr
10 forhandlere

Prisforskel: 145 kr (20% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 527 kr 1. maj

Sammenlign priser på SG Armaturen Artes udendørs væglampe 8W LED 3000K, grafit og køb billigst

10 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 577 kr. 10 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
SG Armaturen Artes udendørs væglampe 8W LED 3000K, grafit
577 kr
Til butik
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
SG Artes udendørs væglampe, 3000K, grå
629 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
SG ARMATUREN Artes Grafit 340lm 3000K Ra>80 Bagkantsdæmp
632 kr
Til butik
Gå til LampeGuru.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
SG Artes udendørs væglampe, 3000K, grå
659 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
ARTES GRAFITT 3000K
661,71 kr
Til butik
Gå til Billigelogvvs.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
Artes Grafitt 3000K
695,39 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
SG Artes udendørs væglampe, 3000K, grå
709 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Artes grafitt 3000k
717,5 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
SG Artes udendørs væglampe, 3000K, grå
719 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Artes grafit 3000k
722 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 10 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad SG Armaturen Artes udendørs væglampe 8W LED 3000K, grafit koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 10 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad SG Armaturen Artes udendørs væglampe 8W LED 3000K, grafit koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Proshop DK577 kr616 krKøb
2LavprisEl629 kr629 krKøb
3CS MEGASTORE DK632 kr671 krKøb
4LampeGuru.dk659 kr659 krKøb
5EL-GROSSISTEN661,71 kr661,71 krKøb
6Billigelogvvs.dk695,39 kr695,39 krKøb
7Greenline709 kr709 krKøb
8MaintainIt717,5 kr717,5 krKøb
9BilligVVS DK719 kr719 krKøb
10Elvvs.dk722 kr722 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

SG Artes Udendørs Væglampe 8W LED 3000K Grafit

SG Armaturen

Elegant udendørs væglampe i grafit med up/down lys og justerbar lysvinkel. 8W LED, IP65, trykstøbt aluminium. Perfekt til moderne udendørsområder.

• Udendørs belysning af indgange og terrasser
• Up/down lys med justerbar lysvinkel

Beskrivelse

SG Artes er en elegant udendørs væglampe fra norske SG Armaturen som kombinerer funktionalitet med moderne design. Med sin karakteristiske up/down lysfordeling skaber den flotte lyskast på husmuren og fremhæver arkitektoniske detaljer. Lampen er produceret i trykstøbt, pulverlakeret aluminium i grafit farve, som sikrer høj holdbarhed mod vejrlig. Med 8W LED teknologi leverer den 344 lumen varmt 3000K lys, perfekt til at skabe en hyggelig atmosfære i udendørsområder. Lampens trinvise justerbare lysvinkel og mulighed for at koble op- eller nedlyset fra giver dig fuld kontrol over lysfordelingen. IP65 klassificering sikrer beskyttelse mod støv og stråler, mens den enkle installation med monteringsbagplade og hurtigklemmer gør montering nem.

Specifikationer

Farve:Grafit
Lumen:344 lm
Effekt:8W LED
Garanti:5 år
Levetid:60.000 timer
Dæmpbar:Ja, med bagkantsdæmp
IP-klasse:IP65
Materiale:Trykstøbt pulverlakeret aluminium
Spænding:230V
Størrelse:110 x 120 x 120 mm (B x H x L)
Farvegengivelse:Ra>80
Farvetemperatur:3000K (varmt hvidt)

Ofte stillede spørgsmål5 spørgsmål

Kan man justere lysretningen på Artes væglampen?

Ja, du kan trinvist justere lysvinkel og lysfordeling op og ned. Du kan også koble op- eller nedlyset fra helt, hvis du kun ønsker lys i én retning.

Hvilken type dæmper skal bruges til denne lampe?

Lampen er dæmpbar med bagkantsdæmp. SG anbefaler LEDDim200 og LEDDim Smart til optimal funktion.

Er lampen egnet til danske vejrforhold?

Ja, med IP65 klassificering er lampen beskyttet mod støv og stråler. Det trykstøbte, pulverlakerede aluminium sikrer holdbarhed mod danske vejrforhold.

Hvor nem er installationen af væglampen?

Installationen er enkel med medfølgende monteringsbagplade, hurtigklemmer og to kabelindgange. Ingen særlig værktøj kræves udover standard el-installation.

Hvor længe holder LED-lyskilden?

LED-indsatsen har en forventet levetid på 60.000 timer, hvilket svarer til mange års brug ved normal anvendelse.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for SG Armaturen Artes udendørs væglampe 8W LED 3000K, grafit

PriceData har fulgt prisen på SG Armaturen Artes udendørs væglampe 8W LED 3000K, grafit i 181 dage. Laveste pris i perioden er 521 kr (registreret d. 26. februar 2026), højeste er 578 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 550 kr.

Den nuværende pris på 577 kr er 5% over normalprisen. Prisen er steget 1% den seneste måned. Der er registreret 33 prisfald og 3 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 36 prisændringer for SG Armaturen Artes udendørs væglampe 8W LED 3000K, grafit. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 36 prisændringer for SG Armaturen Artes udendørs væglampe 8W LED 3000K, grafit de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
19. maj 2026577 kr5 kr (1%)
12. maj 2026572 kr45 kr (9%)
1. maj 2026527 kr3 kr (1%)
30. apr. 2026530 kr3 kr (1%)
28. apr. 2026533 kr3 kr (1%)
27. apr. 2026536 kr3 kr (1%)
26. apr. 2026539 kr3 kr (1%)
25. apr. 2026542 kr3 kr (1%)
24. apr. 2026545 kr3 kr (1%)
23. apr. 2026548 kr3 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret