Gå til hovedindhold

Seagate Exos X24 Harddisk ST16000NM002H 16TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm

SeagateHarddiskeEAN: 8719706431460
Pris fra 6.202 krtil 7.359 kr
4 forhandlere

Prisforskel: 1.157 kr (16% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 3.993,2 kr 12. mar.

Sammenlign priser på Seagate Exos X24 Harddisk ST16000NM002H 16TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm og køb billigst

4 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 6202 kr. 2 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Seagate Exos X24 - 16TB - Harddisk - ST16000NM002H - SATA-600 - 3.5"
6.202 kr
Til butik
Seagate Exos X24 - 16TB - Harddisk - ST16000NM002H - SATA-600 - 3.5" billede

Produktinformation

Intern harddisk: 16 TB, størrelse: 3.5", tilslutning: SATA-600 - 6Gb/s, Cache: 512MB, omdrejningshastighed 7200 RPM, 24/7 certificeret. *NB! Leveres bulk, dvs uden data- og strømkabler, se listen "Tilbehør" på produktet**OEM-produkt - Leveres uden producentgaranti. Garantiservice håndteres direkte af os.** BEMÆRK VENLIGST Grundet ekstrem efterspørgsel og mangel på interne harddiske, tager vi i øjeblikket ikke imod nye bestillinger. Benyt i stedet funktionen "Modtag Notifikation", så modtager du en e-mail, når harddisken igen er tilgængeligt. For produkter "på lager" åbner salget som udgangspunkt hverdage kl. 14.00.

Produktspecifikationer

Mærke: Seagate
Kategori: Harddisk
Artikel nr.: ST16000NM002H
EAN: 8719706431460
Varenr.: 3214449
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Seagate Exos X24 Harddisk ST16000NM002H 16TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm
6.354 kr
Til butik
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Seagate Exos X24 16tb 512e/4kn 3.5 tommer 7200r/min Sata 6.0 Gbit/s Hdd
6.624 kr
Til butik
Seagate Exos X24 16tb 512e/4kn 3.5 tommer 7200r/min Sata 6.0 Gbit/s Hdd billede

Produktinformation

16 TB kapacitet understøtter høj tætheds-lagring og reducerer antallet af drev 7200 rpm hastighed og 4,16 ms latenstid giver hurtige adgangstider SATA 6 Gbit/s og 285 MB/s gennemsnitlig overførsel giver stabil gennemstrømning 512 MB cache og RV-sensorer bevarer ydeevnen i tætte lagringsmiljøer 2,5 M timers MTBF og 5 års garanti reducerer vedligeholdelsesrisiko og nedetid...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: Seagate
Kategori: SATA 3.5"
Artikel nr.: ST16000NM002H
EAN: 8719706431460
Varenr.: 5020043703
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
Seagate Exos X24 Harddisk ST16000NM002H 16TB 3.5 Serial ATA-600 7200rpm
7.359 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Seagate Exos X24 Harddisk ST16000NM002H 16TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Seagate Exos X24 Harddisk ST16000NM002H 16TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Proshop DK6.202 kr6.202 krKøb
2CompuMail DK6.354 kr6.354 krKøb
3Dustin DK6.624 kr6.710,25 krKøb
4Ultrashop7.359 kr7.359 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Seagate Exos X24 Harddisk ST16000NM002H 16TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm

PriceData har fulgt prisen på Seagate Exos X24 Harddisk ST16000NM002H 16TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm i 183 dage. Laveste pris i perioden er 3.087 kr (registreret d. 7. januar 2026), højeste er 6.354 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 4.228 kr.

Den nuværende pris på 6.202 kr er 47% over normalprisen. Prisen er steget 21% den seneste måned. Der er registreret 18 prisfald og 30 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 47 prisændringer for Seagate Exos X24 Harddisk ST16000NM002H 16TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 47 prisændringer for Seagate Exos X24 Harddisk ST16000NM002H 16TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
31. maj 20266.202 kr146 kr (2%)
30. maj 20266.348 kr6 kr (0%)
28. maj 20266.354 kr379 kr (6%)
16. maj 20265.975 kr1 kr (0%)
15. maj 20265.974 kr1 kr (0%)
14. maj 20265.975 kr536 kr (10%)
13. maj 20265.439 kr536 kr (9%)
9. maj 20265.975 kr167 kr (3%)
8. maj 20266.142 kr29 kr (0%)
7. maj 20266.171 kr922 kr (18%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret