Gå til hovedindhold

Seagate Exos 7E10 ST8000NM017B - Harddisk - 8 TB - intern - SATA 6Gb/s - buffer: 256 MB - OEM

SeagateHarddiskeEAN: 8719706022149
Pris fra 3.217 krtil 4.805 kr
5 forhandlere

Prisforskel: 1.588 kr (33% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 2.123 kr 6. apr.

Sammenlign priser på Seagate Exos 7E10 ST8000NM017B - Harddisk - 8 TB - intern - SATA 6Gb/s - buffer: 256 MB - OEM og køb billigst

5 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 3217 kr. 3 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Seagate Exos 7E10 Harddisk ST8000NM017B 8TB SATA-600
3.217 kr
Til butik
Seagate Exos 7E10 Harddisk ST8000NM017B 8TB SATA-600 billede

Produktinformation

Seagate Exos 7E10 ST8000NM017B - Harddisk - 8 TB - intern - SATA 6Gb/s - buffer: 256 MB

Produktspecifikationer

Mærke: Seagate
Artikel nr.: ST8000NM017B
EAN: 8719706022149
Varenr.: 999387494
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
Seagate Exos 7E10 Harddisk ST8000NM017B 8TB SATA-600
3.789 kr
Til butik
Seagate Exos 7E10 Harddisk ST8000NM017B 8TB SATA-600 billede

Produktinformation

Seagate Exos 7E10 Harddisk ST8000NM017B 8TB SATA-600 Oplev den imponerende ydeevne og pålidelighed med Seagate Exos 7E10 Harddisk ST8000NM017B. Denne 8TB SATA-600-harddisk er ideel til datacentre og virksomhedsmiljøer, der kræver høj kapacitet og hastighe...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: Seagate
Kategori: NAS-harddiske
EAN: 8719706022149
Varenr.: 41775
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Seagate Exos 7e10 8tb 512e/4kn 3.5 tommer 7200r/min Sata 6.0 Gbit/s Hdd
3.999 kr
Til butik
Seagate Exos 7e10 8tb 512e/4kn 3.5 tommer 7200r/min Sata 6.0 Gbit/s Hdd billede

Produktinformation

8 TB kapacitet understøtter store datasæt og tætte lagerarrays 7200 rpm og SATA 6 Gbit/s leverer stabil throughput til arbejdsbelastninger 256 MB cache med 4,16 ms gennemsnitlig latenstid forbedrer tilfældig I/O RV-sensorer og UBER <1 per 10^15 læste bit beskytter dataintegriteten 2 000 000 t MTBF og 24/7-design sikrer pålidelig uafbrudt drift...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: Seagate
Kategori: SATA 3.5"
Artikel nr.: ST8000NM017B
EAN: 8719706022149
Varenr.: 5011307472
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Seagate Exos 7E10 - 8TB - Harddisk - ST8000NM017B - SATA-600 - 3.5"
4.481 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Seagate Exos 7E10 ST8000NM017B - Harddisk - 8 TB - intern - SATA 6Gb/s - buffer: 256 MB - OEM
4.805 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Seagate Exos 7E10 ST8000NM017B - Harddisk - 8 TB - intern - SATA 6Gb/s - buffer: 256 MB - OEM koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Seagate Exos 7E10 ST8000NM017B - Harddisk - 8 TB - intern - SATA 6Gb/s - buffer: 256 MB - OEM koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK3.217 kr3.217 krKøb
2Ultrashop3.789 kr3.789 krKøb
3Dustin DK3.999 kr4.085,25 krKøb
4Proshop DK4.481 kr4.481 krKøb
5CS MEGASTORE DK4.805 kr4.805 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Seagate Exos 7E10 ST8000NM017B - Harddisk - 8 TB - intern - SATA 6Gb/s - buffer: 256 MB - OEM

PriceData har fulgt prisen på Seagate Exos 7E10 ST8000NM017B - Harddisk - 8 TB - intern - SATA 6Gb/s - buffer: 256 MB - OEM i 182 dage. Laveste pris i perioden er 1.868 kr (registreret d. 11. januar 2026), højeste er 3.249 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 2.254 kr.

Den nuværende pris på 3.217 kr er 43% over normalprisen. Prisen er steget 15% den seneste måned. Der er registreret 29 prisfald og 28 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 56 prisændringer for Seagate Exos 7E10 ST8000NM017B - Harddisk - 8 TB - intern - SATA 6Gb/s - buffer: 256 MB - OEM. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 56 prisændringer for Seagate Exos 7E10 ST8000NM017B - Harddisk - 8 TB - intern - SATA 6Gb/s - buffer: 256 MB - OEM de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
23. maj 20263.217 kr5 kr (0%)
22. maj 20263.222 kr5 kr (0%)
20. maj 20263.217 kr32 kr (1%)
13. maj 20263.249 kr39 kr (1%)
12. maj 20263.210 kr111 kr (4%)
9. maj 20263.099 kr129 kr (4%)
8. maj 20263.228 kr21 kr (1%)
7. maj 20263.249 kr449 kr (16%)
6. maj 20262.800 kr301 kr (12%)
10. apr. 20262.499 kr128 kr (5%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret