Gå til hovedindhold

Seagate Exos 7E10 ST4000NM001B - Harddisk - 4 TB - intern - SAS 12Gb/s - 7200 rpm - buffer: 256 MB

SeagateHarddiskeEAN: 8719706019774
Pris fra 1.936 krtil 2.619 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 683 kr (26% besparelse)

Tidsbegrænset tilbud

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 1.578 kr 3. mar.

Sammenlign priser på Seagate Exos 7E10 ST4000NM001B - Harddisk - 4 TB - intern - SAS 12Gb/s - 7200 rpm - buffer: 256 MB og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1936 kr. 6 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Seagate Exos 7e10 4tb 512n 3.5 tommer 7200r/min Sas Hdd
-0%1.936 kr
Før 1.936,25 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Seagate Exos 7e10 4tb 512n 3.5 tommer 7200r/min Sas Hdd billede

Produktinformation

4 TB kapacitet understøtter lagring med høj densitet til virtualiserede systemer SAS 12 Gbit/s og 256 MB cache muliggør hurtig og ensartet dataadgang Bygget til 24/7-drift, RV-sensorer reducerer vibrationspåvirkning i arrays Lav ukorrigerbar bitfejlfrekvens og 2 M timers MTBF beskytter oppetiden Effektiv strømprofil hjælper med at sænke driftsomkostninger i tætte racks...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: Seagate
Kategori: SAS HHD
Artikel nr.: ST4000NM001B
EAN: 8719706019774
Varenr.: 5011307470
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Seagate Exos 7E10 - 4TB - Harddisk - ST4000NM001B - SAS3 - 3.5"
2.197 kr
Til butik
Seagate Exos 7E10 - 4TB - Harddisk - ST4000NM001B - SAS3 - 3.5" billede

Produktinformation

Intern harddisk: 4 TB, størrelse: 3.5", tilslutning: SAS 12Gb/s, optagelses mønster CMR (Conventional Magnetic Recording), Cache: 256MB, omdrejningshastighed 7200 RPM, beregnet brug: NAS servere, 24/7 certificeret, Sector bytes 512e. **OEM-produkt - Leveres uden producentgaranti. Garantiservice håndteres direkte af os.**...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: Seagate
Kategori: Harddisk
Artikel nr.: ST4000NM001B
EAN: 8719706019774
Varenr.: 2995227
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Seagate Exos 7E10 Harddisk ST2000NM018B 4TB SAS 3 7200rpm
2.254 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Seagate Exos 7E10 ST4000NM001B - Harddisk - 4 TB - intern - SAS 12Gb/s - 7200 rpm - buffer: 256 MB
2.265 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Seagate Exos 7E10 ST4000NM001B 4 TB 3,5" SAS harddisk 7200 rpm
-10%2.599 kr
Før 2.899 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Seagate Exos 7E10 ST4000NM001B 4 TB 3,5" SAS harddisk 7200 rpm
-10%2.619 kr
Før 2.919 krTidsbegrænset tilbud
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Seagate Exos 7E10 ST4000NM001B - Harddisk - 4 TB - intern - SAS 12Gb/s - 7200 rpm - buffer: 256 MB koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Seagate Exos 7E10 ST4000NM001B - Harddisk - 4 TB - intern - SAS 12Gb/s - 7200 rpm - buffer: 256 MB koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Dustin DK1.936 kr2.022,25 krKøb
2Proshop DK2.197 kr2.197 krKøb
3CompuMail DK2.254 kr2.254 krKøb
4CS MEGASTORE DK2.265 kr2.265 krKøb
5Boligcenter DK2.599 kr2.599 krKøb
6Vivas DK2.619 kr2.698 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Seagate Exos 7E10 ST4000NM001B - Harddisk - 4 TB - intern - SAS 12Gb/s - 7200 rpm - buffer: 256 MB

PriceData har fulgt prisen på Seagate Exos 7E10 ST4000NM001B - Harddisk - 4 TB - intern - SAS 12Gb/s - 7200 rpm - buffer: 256 MB i 183 dage. Laveste pris i perioden er 1.488 kr (registreret d. 2. februar 2026), højeste er 2.243 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.763 kr.

Den nuværende pris på 1.936 kr er 10% over normalprisen. Prisen er steget 2% den seneste måned. Der er registreret 36 prisfald og 30 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 65 prisændringer for Seagate Exos 7E10 ST4000NM001B - Harddisk - 4 TB - intern - SAS 12Gb/s - 7200 rpm - buffer: 256 MB. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 65 prisændringer for Seagate Exos 7E10 ST4000NM001B - Harddisk - 4 TB - intern - SAS 12Gb/s - 7200 rpm - buffer: 256 MB de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
27. maj 20261.936 kr7 kr (0%)
25. maj 20261.929 kr7 kr (0%)
9. maj 20261.936 kr27 kr (1%)
8. maj 20261.909 kr16 kr (1%)
7. maj 20261.893 kr185 kr (11%)
3. maj 20261.708 kr16 kr (1%)
2. maj 20261.692 kr1 kr (0%)
1. maj 20261.691 kr9 kr (1%)
29. apr. 20261.700 kr1 kr (0%)
27. apr. 20261.701 kr1 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret