Gå til hovedindhold

Scorpius Udendørs Væglampe IP33 Sanded Nordlux - Entré - Metal - Med én lyskilde

NordluxLamperTidløst halvmåne-designIndgangsbelysningEAN: 5704924010521

Nordlux Scorpius er en tidløs udendørs væglampe med halvmåneform. Perfekt til indgangspartier, med E14 fatning og IP33 beskyttelse. Dansk design. Læs mere

Pris fra 149 krtil 229 kr
8 forhandlere

Prisforskel: 80 kr (35% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 129 kr 27. maj

Sammenlign priser på Scorpius Udendørs Væglampe IP33 Sanded Nordlux - Entré - Metal - Med én lyskilde og køb billigst

8 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 149 kr. 8 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LampeGuru.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Nordlux Scorpius udendørs væglampe, beige
149 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Nordlux Scorpius udendørs væglampe, beige
149 kr
Til butik
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Nordlux Scorpius udendørs væglampe, beige
155 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Nordlux Scorpius udendørs væglampe, beige
159 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Nordlux Scorpius udendørs væglampe, beige
175 kr
Til butik
Gå til Lamper.dk
TrustScore 5 ud af 54,8
E-mærke certificeret
Scorpius udendørs væglampe, sand
-30%189 kr
Før 269 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Lampemesteren DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Scorpius Udendørs Væglampe IP33 Sanded Nordlux - Entré - Metal - Med én lyskilde
-20%221 kr
Før 276 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Nordlux Scorpius udendørs væglampe, sandfarvet
229 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Scorpius Udendørs Væglampe IP33 Sanded Nordlux - Entré - Metal - Med én lyskilde koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Scorpius Udendørs Væglampe IP33 Sanded Nordlux - Entré - Metal - Med én lyskilde koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LampeGuru.dk149 kr149 krKøb
2LavprisVVS149 kr149 krKøb
3LavprisEl155 kr155 krKøb
4Greenline159 kr159 krKøb
5BilligVVS DK175 kr175 krKøb
6Lamper.dk189 kr189 krKøb
7Lampemesteren DK221 kr250 krKøb
8Proshop DK229 kr268 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Nordlux Scorpius udendørs væglampe

Nordlux

Nordlux Scorpius er en tidløs udendørs væglampe med halvmåneform. Perfekt til indgangspartier, med E14 fatning og IP33 beskyttelse. Dansk design.

• udendørs væglampe
• halvmåne lampe
• indgangsbelysning
• nordlux lampe
• klassisk væglampe
• tidsløs belysning
• Indgangsbelysning
• Tidløst halvmåne-design

Beskrivelse

Nordlux Scorpius udendørs væglampe er en klassisk halvmåne-formet lampe fra danske Nordlux som skaber behagelig belysning ved indgangspartier. Den tidløse design gør den til en af Danmarks mest anvendte udendørslamper. Med sin beige/sandfarvet metalramme og satinerede skærm giver den et blødt og jævnt lys ned ad væggen. Lampen har indbygget parallelforbindelse så du nemt kan installere flere lamper i forlængelse af hinanden. Perfekt til montering ved hoveddøren, på plankeværket eller i trappeopgangen hvor den skaber både praktisk og æstetisk belysning.

Specifikationer

Vægt:0,4 kg
Fatning:E14
Garanti:2 år
IP klasse:IP33
Materiale:Metal og plast
Spænding:220-240V
Størrelse:200 x 100 x 200 mm (B x H x D)
Maks. effekt:40W
Parallelforbindelse:Ja

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Hvilken pære skal jeg bruge til Scorpius væglampen?

Scorpius bruger E14 fatning og kan maksimalt håndtere 40W. Vi anbefaler en LED pære for bedst energieffektivitet. Pære medfølger ikke.

Kan jeg installere flere Scorpius lamper sammen?

Ja, Scorpius har indbygget parallelforbindelse så du nemt kan seriekoble flere lamper og skabe en sammenhængende belysning langs fasaden.

Er Scorpius egnet til kystnære områder?

Nej, Scorpius er ikke egnet til kystnære områder på grund af saltpåvirkning. Den er designet til beskyttede udendørsområder med IP33 klassificering.

Kan Scorpius bruges med dæmpbar pære?

Ja, Scorpius kan bruges med dæmpbar E14 pære, så du kan justere lysintensiteten efter behov og skabe den ønskede stemning.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Scorpius Udendørs Væglampe IP33 Sanded Nordlux - Entré - Metal - Med én lyskilde

PriceData har fulgt prisen på Scorpius Udendørs Væglampe IP33 Sanded Nordlux - Entré - Metal - Med én lyskilde i 182 dage. Laveste pris i perioden er 128 kr (registreret d. 25. februar 2026), højeste er 189 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 143 kr.

Den nuværende pris på 149 kr er 4% over normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 57 prisfald og 18 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 74 prisændringer for Scorpius Udendørs Væglampe IP33 Sanded Nordlux - Entré - Metal - Med én lyskilde. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 74 prisændringer for Scorpius Udendørs Væglampe IP33 Sanded Nordlux - Entré - Metal - Med én lyskilde de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
2. jun. 2026149 kr3 kr (2%)
31. maj 2026146 kr3 kr (2%)
30. maj 2026149 kr1 kr (1%)
29. maj 2026148 kr1 kr (1%)
28. maj 2026149 kr20 kr (16%)
27. maj 2026129 kr1 kr (1%)
26. maj 2026130 kr1 kr (1%)
25. maj 2026131 kr1 kr (1%)
24. maj 2026132 kr1 kr (1%)
22. maj 2026133 kr1 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret