Gå til hovedindhold

SCHNEIDER ELECTRIC Bevægelsessensor udendørs 120 gr. 10A, 12 mtr. Rækkevidde 230V AC, 50Hz 164x80x75 mm, hvid

Schneider ElectricEludstyrPIR teknologiUdendørs belysningsstyringEAN: 3606480217012

Schneider Electric ARGUS udendørs bevægelsessensor med PIR teknologi. 120° detektionsvinkel og 12 mtr rækkevidde til automatisk belysningsstyring. Læs mere

Pris fra 269 krtil 349 kr
11 forhandlere

Prisforskel: 80 kr (23% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 198,65 kr 24. maj

Sammenlign priser på SCHNEIDER ELECTRIC Bevægelsessensor udendørs 120 gr. 10A, 12 mtr. Rækkevidde 230V AC, 50Hz 164x80x75 mm, hvid og køb billigst

11 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 269 kr. 11 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Bevægelsessensor for hjørnemontering 120°
269 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Schneider Electric ARGUS UDENDØRS PIR 120, 230V
281 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
SCHNEIDER ELECTRIC Bevægelsessensor udendørs 120 gr. 10A, 12 mtr. Rækkevidde 230V AC, 50Hz 164x80x75 mm, hvid
312 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
ARGUS pir-sensor, 120 gr, 230V, IP55, hvid - Schneider Electric
313 kr
Til butik
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Argus bevægelsessensor for hjørnemontering 120°
313 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Schneider bevægelsessensor 120° til hjørnemontering
319 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Argus bevægelsessensor for hjørnemontering 120°
319 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Argus Bevægelsessensor 120 gr. 10A, 12 mtr. Rækkevidde 230V hvid
326 kr
Til butik
Gå til Billigelogvvs.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
Argus Udendørs Pir 120, 230V
335,24 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Argus udendørs pir 120, 230v
345 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Schneider bevægelsessensor for hjørnemontering 120°
349 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad SCHNEIDER ELECTRIC Bevægelsessensor udendørs 120 gr. 10A, 12 mtr. Rækkevidde 230V AC, 50Hz 164x80x75 mm, hvid koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad SCHNEIDER ELECTRIC Bevægelsessensor udendørs 120 gr. 10A, 12 mtr. Rækkevidde 230V AC, 50Hz 164x80x75 mm, hvid koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Greenline269 kr269 krKøb
2Proshop DK281 kr320 krKøb
3CS MEGASTORE DK312 kr351 krKøb
4WATTOO.DK313 kr313 krKøb
5LavprisEl313 kr313 krKøb
6LavprisVVS319 kr319 krKøb
7LavprisVærktøj319 kr319 krKøb
8Elvvs.dk326 kr326 krKøb
9Billigelogvvs.dk335,24 kr335,24 krKøb
10MaintainIt345 kr345 krKøb
11BilligVVS DK349 kr349 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Schneider Electric ARGUS udendørs bevægelsessensor

Schneider Electric

Schneider Electric ARGUS udendørs bevægelsessensor med PIR teknologi. 120° detektionsvinkel og 12 mtr rækkevidde til automatisk belysningsstyring.

• bevægelsessensor
• pir sensor
• udendørs sensor
• belysningssensor
• schneider sensor
• argus sensor
• Udendørs belysningsstyring
• PIR teknologi

Beskrivelse

Schneider Electric ARGUS udendørs bevægelsessensor anvender avanceret PIR teknologi til automatisk styring af udendørsbelysning. Sensoren opererer optimalt selv under hårde vejrforhold og monteres nemt på væg, udhæng eller i hjørner. Det justerbare sensorhoved tilpasses individuelle behov, mens medfølgende dækplader gør det muligt at variere dækningsarealet fra 120° til mindre områder. Med 12 meters rækkevidde og tidsindstilling fra 3 sekunder til 30 minutter sikrer den præcis og energieffektiv belysningsstyring. IP55-klassificering garanterer pålidelig drift ved temperaturer fra -15°C til 40°C.

Specifikationer

farve:Hvid
garanti:18 måneder
materiale:Polykarbonat
luxområde:5-2000
dimensioner:164x80x75 mm
rækkevidde:3-12 meter
kapslingsklasse:IP55
tidsforsinkelse:3 sekunder til 30 minutter
detektionsvinkel:120 grader
driftstemperatur:-15°C til 40°C
detektionstilstand:Passiv infrarød (PIR)
forsyningsspænding:230V AC, 50Hz
maksimal_belastning:10A

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Er sensoren vandtæt?

Ja, ARGUS har IP55-klassificering og tåler regn og fugt, men skal ikke nedsænkes i vand.

Kan jeg justere følsomheden?

Ja, rækkevidde kan justeres mellem 3-12 meter, og luxniveau kan indstilles fra 5-2000 lux.

Hvor lang tid kan sensoren være tændt?

Tidsforsinkelsen kan indstilles fra 3 sekunder op til 30 minutter efter bevægelse registreres.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for SCHNEIDER ELECTRIC Bevægelsessensor udendørs 120 gr. 10A, 12 mtr. Rækkevidde 230V AC, 50Hz 164x80x75 mm, hvid

PriceData har fulgt prisen på SCHNEIDER ELECTRIC Bevægelsessensor udendørs 120 gr. 10A, 12 mtr. Rækkevidde 230V AC, 50Hz 164x80x75 mm, hvid i 181 dage. Laveste pris i perioden er 198,65 kr (registreret d. 9. maj 2026), højeste er 295 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 253 kr.

Den nuværende pris på 269 kr er 6% over normalprisen. Prisen er steget 17% den seneste måned. Der er registreret 42 prisfald og 15 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 57 prisændringer for SCHNEIDER ELECTRIC Bevægelsessensor udendørs 120 gr. 10A, 12 mtr. Rækkevidde 230V AC, 50Hz 164x80x75 mm, hvid. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 57 prisændringer for SCHNEIDER ELECTRIC Bevægelsessensor udendørs 120 gr. 10A, 12 mtr. Rækkevidde 230V AC, 50Hz 164x80x75 mm, hvid de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
3. jun. 2026269 kr70,35 kr (35%)
24. maj 2026198,65 kr70,35 kr (26%)
23. maj 2026269 kr70,35 kr (35%)
9. maj 2026198,65 kr70,35 kr (26%)
8. maj 2026269 kr41 kr (18%)
7. maj 2026228 kr1 kr (0%)
6. maj 2026229 kr1 kr (0%)
5. maj 2026230 kr1 kr (0%)
4. maj 2026231 kr1 kr (0%)
3. maj 2026232 kr1 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret