Gå til hovedindhold

Schneider Electric Automatsikring ic40n 1 pol + nul c-karakteristik 13a 6/10ka brydeevne icu

Schneider ElectricEludstyr6000A brydeevne og C-karakteristikEltavler og kredsløbsbeskyttelseEAN: 3606481324610

Professionel automatsikring fra Schneider Electric med 13A kapacitet og C-karakteristik. Kombinerer overbelastnings- og kortslutningsbeskyttelse i én enhed. Læs mere

Pris fra 66 krtil 123,65 kr
11 forhandlere

Prisforskel: 57,65 kr (47% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 62 kr 21. maj

Sammenlign priser på Schneider Electric Automatsikring ic40n 1 pol + nul c-karakteristik 13a 6/10ka brydeevne icu og køb billigst

11 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 66 kr. 11 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Schneider Electric iC40N, 6000 A, IP20
66 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Schneider Electric Automatsikring ic40n 1 pol + nul c-karakteristik 13a 6/10ka brydeevne icu
67 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Automatsikring iC40N C 1P+N, 13A, 6/10kA, 1M
67,5 kr
Til butik
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Schneider Acti9 automatsikring C 1P+N 13A, hvid
69 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Schneider Acti9 automatsikring C 1P+N 13A, hvid
69 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Automatsikring c13a 1p+n 10ka 1m
73,75 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Schneider Acti9 automatsikring C 1P+N 13A, hvid
76 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Schneider Acti9 automatsikring C 1P+N 13A, hvid
85 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Schneider Automatsikring C 13A 1P+N, 1 modul 18mm, 6/10kA, IC40N
90 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Schneider automatsikring 13A 1P+N C 1M 6/10kA
123,65 kr
Til butik
Gå til EL-NETSALG
TrustScore 4 ud af 53,8
Schneider automatsikring 13A 1P+N C 1M 6/10kA
123,65 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Schneider Electric Automatsikring ic40n 1 pol + nul c-karakteristik 13a 6/10ka brydeevne icu koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Schneider Electric Automatsikring ic40n 1 pol + nul c-karakteristik 13a 6/10ka brydeevne icu koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CS MEGASTORE DK66 kr105 krKøb
2Proshop DK67 kr106 krKøb
3WATTOO.DK67,5 kr67,5 krKøb
4LavprisEl69 kr69 krKøb
5LavprisVVS69 kr69 krKøb
6MaintainIt73,75 kr73,75 krKøb
7Greenline76 kr76 krKøb
8BilligVVS DK85 kr85 krKøb
9Elvvs.dk90 kr90 krKøb
10EL-GROSSISTEN123,65 kr123,65 krKøb
11EL-NETSALG123,65 kr123,65 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Schneider Electric iC40N Automatsikring 1P+N 13A

Schneider Electric

Professionel automatsikring fra Schneider Electric med 13A kapacitet og C-karakteristik. Kombinerer overbelastnings- og kortslutningsbeskyttelse i én enhed.

• Eltavler og kredsløbsbeskyttelse
• 6000A brydeevne og C-karakteristik

Beskrivelse

Schneider Electric iC40N er en avanceret automatsikring designet til pålidelig kredsløbsbeskyttelse i både bolig- og erhvervsinstallationer. Med sin 1P+N konfiguration og 13A kapacitet leverer den optimal beskyttelse mod overbelastning og kortslutning. C-karakteristikken gør den ideel til normale belastninger med moderate indkoblingsstrømme. Den robuste konstruktion med IP20 beskyttelse og operationel temperaturområde fra -25°C til 70°C sikrer pålidelig drift under varierende forhold. Automatsikringen overholder IEC/EN standarder og er certificeret til professionel brug. Den kompakte design letter installationen i standard DIN-skinner.

Specifikationer

Poler:1P+N
Frekvens:50/60 Hz
Standard:IEC/EN 60947-2
Brydeevne:6000A
IP-klasse:IP20
Energiklasse:3
Karakteristik:C-type
Monteringstype:DIN-skinne
Nominel strøm:13A
Driftstemperatur:-25 til 70°C

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Hvad er forskellen mellem C og B karakteristik på automatsikringer?

C-karakteristik udløser ved 5-10 gange nominel strøm og er ideel til normale belastninger som lys og stikkontakter, mens B-karakteristik udløser ved 3-5 gange og bruges til følsomme elektroniske belastninger.

Kan denne automatsikring bruges i alle typer elinstallationer?

Ja, Schneider Electric iC40N er certificeret til både bolig- og erhvervsinstallationer og overholder danske el-standarder. Den er egnet til 230V installationer med normal belastning.

Hvad betyder brydeevne på 6000A?

Brydeevnen angiver den maksimale kortslutningsstrøm som automatsikringen sikkert kan afbryde. 6000A er passende til de fleste bolig- og mindre erhvervsinstallationer i Danmark.

Hvordan monteres automatsikringen?

Automatsikringen monteres på standard 35mm DIN-skinne i eltavlen. Sørg for at strømmen er afbrudt og følg gældende el-forskrifter. Tilslut L til indgang og N til nul-klemmen.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Schneider Electric Automatsikring ic40n 1 pol + nul c-karakteristik 13a 6/10ka brydeevne icu

PriceData har fulgt prisen på Schneider Electric Automatsikring ic40n 1 pol + nul c-karakteristik 13a 6/10ka brydeevne icu i 148 dage. Laveste pris i perioden er 62 kr (registreret d. 21. maj 2026), højeste er 67 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 65 kr.

Den nuværende pris på 66 kr er 2% over normalprisen. Prisen er steget 2% den seneste måned. Der er registreret 4 prisfald og 2 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 7 prisændringer for Schneider Electric Automatsikring ic40n 1 pol + nul c-karakteristik 13a 6/10ka brydeevne icu. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 7 prisændringer for Schneider Electric Automatsikring ic40n 1 pol + nul c-karakteristik 13a 6/10ka brydeevne icu de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
27. maj 202666 kr1 kr (1%)
26. maj 202667 kr5 kr (8%)
21. maj 202662 kr1 kr (2%)
20. maj 202663 kr2 kr (3%)
16. maj 202665 kr2 kr (3%)
3. maj 202667 kr3 kr (5%)
7. jan. 202664 kr

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret