Gå til hovedindhold

Samsung 9100 PRO SSD - 8TB - Uden køleprofil - M.2 2280 - PCIe 5.0

SamsungLagringsenhederEAN: 8806095811680
Pris fra 12.397 krtil 18.749 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 6.352 kr (34% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 8.624 kr 24. mar.

Sammenlign priser på Samsung 9100 PRO SSD - 8TB - Uden køleprofil - M.2 2280 - PCIe 5.0 og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 12397 kr. 5 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Samsung 9100 Pro SSD MZ-VAP8T0BW 8TB M.2 PCI Express 5.0 x4 (NVMe)
12.397 kr
Til butik
Samsung 9100 Pro SSD MZ-VAP8T0BW 8TB M.2 PCI Express 5.0 x4 (NVMe) billede

Produktinformation

Samsung 9100 PRO MZ-VAP8T0 - SSD - krypteret - 8 TB - intern - M.2 2280 - PCI Express 5.0 x4 (NVMe) - 256-bit AES - TCG Opal Encryption 2.0 - sort

Produktspecifikationer

Mærke: Samsung
Artikel nr.: MZ-VAP8T0BW
EAN: 8806095811680
Varenr.: 1003181072
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Samsung 9100 PRO SSD - 8TB - Uden køleprofil - M.2 2280 - PCIe 5.0
12.990 kr
Til butik
Samsung 9100 PRO SSD - 8TB - Uden køleprofil - M.2 2280 - PCIe 5.0 billede

Produktinformation

SSD (Solid State Drive), 8 TB, intern, overførselshastighed: 14800 MB/s (læs) / 13400 MB/s (skriv), IOPS: 2200000 IOPS (læs) / 2600000 IOPS (skriv), 8GB LPDDR4X RAM, størrelse: M.2 2280 (80mm), PCI-Express 5.0 x4 tilslutning, NVMe 2.0 (Non-Volatile Memory Express), hardware kryptering: 256 bit / TCG Opal, Samsung Presto controller, software: Magican software for SSD management, farve: sort...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: Samsung
Kategori: SSD
Artikel nr.: MZ-VAP8T0BW
EAN: 8806095811680
Varenr.: 3347705
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
SSD harddisk Samsung 8 TB M.2 NVMe PCIe 5.0 (V‑NAND TLC)
-11%14.099 kr
Før 15.899 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
SSD harddisk Samsung 8 TB M.2 NVMe PCIe 5.0 (V‑NAND TLC) billede

Produktinformation

Hurtig SSD til gaming og kreative arbejdsopgaverOpgrader din pc eller laptop med 8 TB NVMe-lager i M.2-format og oplev ekstrem respons. Denne Samsung SSD udnytter PCI Express 5.0 x4 og leverer op til 14.800 MB/s læsehastighed og 13.400 MB/s skrivning, så store projekter, spil og mediefiler indlæses på få sekunder.Stabil ydeevne til professionelt brugMed V‑NAND TLC, NVMe-understøttelse samt S.M.A.R.T. og TRIM får du konsistent performance og effektiv håndtering af data over tid. 256-bit AES hardwarekryptering beskytter dine filer, mens en MTBF på 1.500.000 timer vidner om solid driftssikkerhed. Strømforsyning sker via 3,3 V i det kompakte M.2 80 mm format, der passer til mange moderne bundkort og bærbare.Formfaktor: M.2Kapacitet: 8 TBInterface: PCI Express 5.0 x4NVMe: JaLæsehastighed: 14.800 MB/sSkrivehastighed: 13.400 MB/sTilfældig læsning (4K): 2.200.000 IOPSTilfældig skrivning (4K): 2.600.000 IOPSHukommelsestype: V‑NAND TLCHardwarekryptering: 256-bit AESS.M.A.R.T./TRIM: JaDriftsspænding: 3,3 VDriftstemp.: 0 – 70 °CStødmodstand (drift): 1.500 GMål (L × B × H): 8,02 × 2,21 × 0,388 cmKomponent til: PC/laptopHviletilstand (DevSlp): UnderstøttesMTBF: 1.500.000 timer...

Produktspecifikationer

Mærke: Samsung
Kategori: Lagring
Vægt: 0.07g
EAN: 8806095811680
Varenr.: 1994355
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
SSD harddisk Samsung 8 TB M.2 NVMe PCIe 5.0 (V‑NAND TLC)
-11%14.119 kr
Før 15.919 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
Samsung 9100 Pro SSD MZ-VAP8T0BW 8TB M.2 PCI Express 5.0 x4 (NVMe)
14.349 kr
Til butik
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Samsung 9100 Pro 8tb Ssd M.2 Pcie 5.0
18.749 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Samsung 9100 PRO SSD - 8TB - Uden køleprofil - M.2 2280 - PCIe 5.0 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Samsung 9100 PRO SSD - 8TB - Uden køleprofil - M.2 2280 - PCIe 5.0 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK12.397 kr12.397 krKøb
2Proshop DK12.990 kr12.990 krKøb
3Boligcenter DK14.099 kr14.099 krKøb
4Vivas DK14.119 kr14.198 krKøb
5Ultrashop14.349 kr14.349 krKøb
6Dustin DK18.749 kr18.835,25 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Samsung 9100 PRO SSD - 8TB - Uden køleprofil - M.2 2280 - PCIe 5.0

PriceData har fulgt prisen på Samsung 9100 PRO SSD - 8TB - Uden køleprofil - M.2 2280 - PCIe 5.0 i 181 dage. Laveste pris i perioden er 7.012 kr (registreret d. 5. december 2025), højeste er 12.689 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 10.713 kr.

Den nuværende pris på 12.397 kr er 16% over normalprisen. Prisen er faldet 2% den seneste måned. Der er registreret 17 prisfald og 19 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 36 prisændringer for Samsung 9100 PRO SSD - 8TB - Uden køleprofil - M.2 2280 - PCIe 5.0. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 36 prisændringer for Samsung 9100 PRO SSD - 8TB - Uden køleprofil - M.2 2280 - PCIe 5.0 de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
29. maj 202612.397 kr240 kr (2%)
24. maj 202612.157 kr341 kr (3%)
23. maj 202612.498 kr395 kr (3%)
22. maj 202612.103 kr169 kr (1%)
21. maj 202612.272 kr570 kr (5%)
20. maj 202611.702 kr570 kr (5%)
15. maj 202612.272 kr21 kr (0%)
14. maj 202612.293 kr1.329 kr (12%)
9. maj 202610.964 kr1.725 kr (14%)
6. maj 202612.689 kr1.725 kr (16%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret