Gå til hovedindhold

Rheinzink Tagrende 0,7x280 mm 1/2-rund. Nr. 11. Lgd a 3 mtr. CLASSIC walzblank -Tages ikke retur-

RheinzinkTagrenderPremium zink kvalitetTag- og bygningsprojekterEAN: 4022436148992

Rheinzink Tagrende Halvrund 280mm 3m med 0,7mm zink. Premium kvalitet fra Tysklands førende zinkproducent. Perfekt til moderne tagløsninger. Læs mere

Pris fra 249 krtil 495 kr
5 forhandlere

Prisforskel: 246 kr (50% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på Rheinzink Tagrende 0,7x280 mm 1/2-rund. Nr. 11. Lgd a 3 mtr. CLASSIC walzblank -Tages ikke retur- og køb billigst

5 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 249 kr. 5 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Rheinzink tagrende nr. 11 i zink (0,7 mm) - 3 meter
249 kr
Til butik
Gå til CompletVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Rheinzink Tagrende 0,7-280 Mm Halvrund A 3 Meter Nr.11
259 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
11" RZ ZINKRENDE 285MM 3MTR. 0,7MM 0,7 MM
281,88 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Rheinzink Tagrende 0,7x280 mm 1/2-rund. Nr. 11. Lgd a 3 mtr. CLASSIC walzblank -Tages ikke retur-
330 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Rheinzink halvrund tagrende nr. 11 á 3 meter, 0,7 mm, zink
495 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Rheinzink Tagrende 0,7x280 mm 1/2-rund. Nr. 11. Lgd a 3 mtr. CLASSIC walzblank -Tages ikke retur- koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Rheinzink Tagrende 0,7x280 mm 1/2-rund. Nr. 11. Lgd a 3 mtr. CLASSIC walzblank -Tages ikke retur- koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisVVS249 kr249 krKøb
2CompletVVS259 kr259 krKøb
3EL-GROSSISTEN281,88 kr281,88 krKøb
4vvsfittings.dk330 kr330 krKøb
5BilligVVS DK495 kr495 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Rheinzink Tagrende Halvrund 280mm 3m

Rheinzink

Rheinzink Tagrende Halvrund 280mm 3m med 0,7mm zink. Premium kvalitet fra Tysklands førende zinkproducent. Perfekt til moderne tagløsninger.

• zink tagrende
• tagrender
• rheinzink
• zink rende
• tagrende halvrund
• byggematerialer tag
• Tag- og bygningsprojekter
• Premium zink kvalitet

Beskrivelse

Rheinzink Tagrende Halvrund 280mm 3m er en premium zink tagrende fra Tysklands førende zinkproducent. Denne halvrunde tagrende er fremstillet i 0,7mm tykt zink og leveres i 3 meters længder, hvilket gør den ideel til både private og professionelle tagprojekter. Rheinzink er kendt for sin exceptionelle kvalitet og holdbarhed - zink udvikler naturligt en beskyttende patina over tid, som sikrer produktet mod korrosion og giver det en karakteristisk gråblå farve. Tagrender i zink holder typisk 80-100 år ved korrekt installation og vedligeholdelse. Produktet passer perfekt til moderne arkitektur og er især populært på villaer, rækkehuse og erhvervsbygninger. Den halvrunde profil giver optimal vandafledning og er let at installere med standard tagrendeklamper og beslag. Rheinzink tagrender er et bæredygtigt valg, da zink er 100% genanvendeligt.

Specifikationer

vægt:Ca. 5 kg
bredde:280 mm
finish:Naturlig zink
profil:Halvrund
længde:3 meter
tykkelse:0,7 mm
materiale:Premium zink
holdbarhed:80-100 år
installation:Standard klamper
genanvendelig:100%
korrosionsbestandighed:Meget høj

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvor lang tid holder en zink tagrende?

Rheinzink tagrender holder typisk 80-100 år ved korrekt installation og minimal vedligeholdelse takket være zinkens naturlige korrosionsbestandighed.

Skal tagrender males eller behandles?

Nej, zink tagrender kræver ingen maling eller behandling. Zink udvikler naturligt en beskyttende patina som skifter fra blank til gråblå over tid.

Hvordan installeres halvrunde tagrender?

Halvrunde zink tagrender installeres med standard tagrendeklamper og beslag. Det anbefales at bruge professionel installatør for optimal vandafledning.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Rheinzink Tagrende 0,7x280 mm 1/2-rund. Nr. 11. Lgd a 3 mtr. CLASSIC walzblank -Tages ikke retur-

PriceData har fulgt prisen på Rheinzink Tagrende 0,7x280 mm 1/2-rund. Nr. 11. Lgd a 3 mtr. CLASSIC walzblank -Tages ikke retur- i 147 dage. Laveste pris i perioden er 249 kr (registreret d. 30. maj 2026), højeste er 281,88 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 259 kr.

Den nuværende pris på 249 kr er den laveste registrerede pris. Det er et godt tidspunkt at købe. Prisen er faldet 12% den seneste måned. Der er registreret 3 prisfald og 2 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 6 prisændringer for Rheinzink Tagrende 0,7x280 mm 1/2-rund. Nr. 11. Lgd a 3 mtr. CLASSIC walzblank -Tages ikke retur-. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 6 prisændringer for Rheinzink Tagrende 0,7x280 mm 1/2-rund. Nr. 11. Lgd a 3 mtr. CLASSIC walzblank -Tages ikke retur- de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
2. jun. 2026249 kr10 kr (4%)
1. jun. 2026259 kr10 kr (4%)
30. maj 2026249 kr10 kr (4%)
17. maj 2026259 kr22,88 kr (8%)
16. maj 2026281,88 kr22,88 kr (9%)
7. jan. 2026259 kr

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret