Gå til hovedindhold

Tul Corporation PowerColor Hellhound Radeon RX 9060 XT - Grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 8 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16 - HDMI, 2 x DisplayPort

Pris fra 2.648 krtil 3.119 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 471 kr (15% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på PowerColor Hellhound Radeon RX 9060 XT - Grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 8 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16 - HDMI, 2 x DisplayPort og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 2648 kr. 6 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
PowerColor Hellhound AMD Radeon RX 9060 XT 8GB GDDR6 SDRAM
2.648 kr
Til butik
PowerColor Hellhound AMD Radeon RX 9060 XT 8GB GDDR6 SDRAM billede

Produktinformation

PowerColor Hellhound Radeon RX 9060 XT - Grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 8 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16 - HDMI, 2 x DisplayPort

Produktspecifikationer

Artikel nr.: RX9060XT 8G-L/OC
EAN: 4713436175971
Varenr.: 1003433655
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
PowerColor Hellhound Radeon RX 9060 XT - Grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 8 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16 - HDMI, 2 x DisplayPort
2.858 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
PowerColor Radeon RX 9060 XT Hellhound OC - 8GB GDDR6 RAM - Grafikkort
2.924 kr
Til butik
PowerColor Radeon RX 9060 XT Hellhound OC - 8GB GDDR6 RAM - Grafikkort billede

Produktinformation

Grafikkort, AMD Radeon RX 9060 XT Overclocked (Core clock 2530 MHz / Boost clock 3310 MHz), 2048 Stream kerner, 8GB GDDR6 (Memory clock 20 GHz) - 128-bit, PCI-Express 5.0 x16, 2 x DisplayPort 2.1a / 1 x HDMI 2.1b tilslutninger, understøtter AMD FreeSync, understøtter Adaptive Sync, 1 x 8-Pins strømstik, anbefalet strømforsyning: 550 Watt, kortlængde: 330mm, PCI-Port bredde: 2 slots, Powercolor Dual Fan low noise køler - med lydløs tilstand (ved lav temperatur), model nummer: RX9060 XT 8G-L/OC...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: PowerColor
Kategori: Grafikkort
Artikel nr.: RX9060 XT 8G-L/OC
EAN: 4713436175971
Varenr.: 3371306
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
PowerColor Hellhound Radeon RX 9060 XT 8 GB grafikkort
-11%3.099 kr
Før 3.499 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
PowerColor Hellhound Radeon RX 9060 XT 8 GB grafikkort
-11%3.119 kr
Før 3.519 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
PowerColor Hellhound AMD Radeon RX 9060 XT 8GB GDDR6 SDRAM
3.119 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad PowerColor Hellhound Radeon RX 9060 XT - Grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 8 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16 - HDMI, 2 x DisplayPort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad PowerColor Hellhound Radeon RX 9060 XT - Grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 8 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16 - HDMI, 2 x DisplayPort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK2.648 kr2.648 krKøb
2CS MEGASTORE DK2.858 kr2.858 krKøb
3Proshop DK2.924 kr2.924 krKøb
4Boligcenter DK3.099 kr3.099 krKøb
5Vivas DK3.119 kr3.188 krKøb
6Ultrashop3.119 kr3.119 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for PowerColor Hellhound Radeon RX 9060 XT - Grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 8 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16 - HDMI, 2 x DisplayPort

PriceData har fulgt prisen på PowerColor Hellhound Radeon RX 9060 XT - Grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 8 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16 - HDMI, 2 x DisplayPort i 182 dage. Laveste pris i perioden er 2.377 kr (registreret d. 19. december 2025), højeste er 3.026 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 2.776 kr.

Den nuværende pris på 2.648 kr er 5% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 40 prisfald og 28 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 67 prisændringer for PowerColor Hellhound Radeon RX 9060 XT - Grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 8 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16 - HDMI, 2 x DisplayPort. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 67 prisændringer for PowerColor Hellhound Radeon RX 9060 XT - Grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 8 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16 - HDMI, 2 x DisplayPort de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
9. maj 20262.648 kr55 kr (2%)
1. maj 20262.703 kr210 kr (7%)
18. apr. 20262.913 kr34 kr (1%)
17. apr. 20262.947 kr76 kr (3%)
16. apr. 20262.871 kr31 kr (1%)
15. apr. 20262.902 kr11 kr (0%)
13. apr. 20262.913 kr45 kr (2%)
11. apr. 20262.868 kr193 kr (7%)
5. apr. 20262.675 kr55 kr (2%)
29. mar. 20262.730 kr57 kr (2%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret