Gå til hovedindhold

Siemens PFI afbryder 4P type B 40A 300mA AC/DC 400 VAC, korttidsforsinket

SiemensEludstyrType B AC/DC beskyttelseProfessionel el-installationEAN: 4001869549071

Siemens 5SV3644-4 PFI fejlstrømsafbryder Type B med 40A 4-polet beskyttelse og 300mA følsomhed. Specielt udviklet til el-installationer med billader. Læs mere

Pris fra 2.878,9 krtil 4.645 kr
7 forhandlere

Prisforskel: 1.766,1 kr (38% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 2.679 kr 7. mar.

Sammenlign priser på PFI afbryder 4P type B 40A 300mA AC/DC 400 VAC, korttidsforsinket og køb billigst

7 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 2878.9 kr. 7 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
FEJLSTRØMSAFBR. 40A 300MA, 4P
2.878,9 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Siemens Pfi 4-polet type b 40a 300 ma 400vac korttidsforsinket
3.009 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Siemens 5SV3644-4
3.125 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Siemens 5SV PFI relæ B, 4P, 40A
3.299 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
PFI afbryder 4P type B 40A 300mA AC/DC 400 VAC, korttidsforsinket
3.782,5 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Siemens 5SV PFI relæ B, 4P, 40A
4.595 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Siemens 5SV PFI relæ B, 4P på 40A
4.645 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad PFI afbryder 4P type B 40A 300mA AC/DC 400 VAC, korttidsforsinket koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad PFI afbryder 4P type B 40A 300mA AC/DC 400 VAC, korttidsforsinket koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1EL-GROSSISTEN2.878,9 kr2.878,9 krKøb
2Proshop DK3.009 kr3.009 krKøb
3CS MEGASTORE DK3.125 kr3.125 krKøb
4Greenline3.299 kr3.299 krKøb
5vvsfittings.dk3.782,5 kr3.782,5 krKøb
6BilligVVS DK4.595 kr4.595 krKøb
7LavprisVVS4.645 kr4.645 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Siemens 5SV3644-4 Fejlstrømsafbryder Type B 40A 4P 300mA

Siemens

Siemens 5SV3644-4 PFI fejlstrømsafbryder Type B med 40A 4-polet beskyttelse og 300mA følsomhed. Specielt udviklet til el-installationer med billader.

• fejlstroemsafbryder
• pfi relae
• type b rcd
• siemens 5sv
• billader beskyttelse
• ac dc afbryder
• jordfejlbeskyttelse
• Professionel el-installation
• Type B AC/DC beskyttelse

Beskrivelse

Siemens 5SV3644-4 er en professionel PFI (Pulsed Fault Interrupter) fejlstrømsafbryder Type B, specielt designet til moderne el-installationer med billader og andre DC-komponenter. Med 40A kapacitet og 4-polet beskyttelse sikrer den omfattende elektrisk sikkerhed mod kortslutning, overbelastning og jordfejlstrømme. Den selektive S-funktion med 200ms tidsforsinkelse muliggør optimeret koordinering i flerniveau-installationer. Produktet monteres nemt på DIN-skinne og understøtter kabler op til 35mm². Anbefalet til professionelle elektriske installationer hvor Type B beskyttelse er påkrævet for AC/DC-kompatibilitet.

Specifikationer

type:B (AC/DC)
serie:5SV
vaegt:0.453 kg
montage:DIN-skinne
testknap:ja
udloesestr:300mA
antal_poler:4P
modulbredde:4 moduler
kabelomraade:op til 35mm²
stroemstyrke:40A
selektiv_forsinkelse:200ms
kortslutningskapacitet:3kA

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvad er forskellen på Type A og Type B fejlstrømsafbrydere?

Type B beskytter mod både AC og DC fejlstrømme, hvilket er nødvendigt ved billaderinstallationer og andre moderne elektroniske systemer med DC-komponenter.

Kan denne fejlstrømsafbryder bruges til billaderinstallationer?

Ja, 5SV3644-4 er specifikt designet til installationer med billader og andre DC-kilder takket være Type B beskyttelsen.

Hvad betyder den selektive S-funktion?

S-funktionen giver 200ms tidsforsinkelse, hvilket sikrer koordineret udløsning i installationer med flere fejlstrømsafbrydere i serie.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for PFI afbryder 4P type B 40A 300mA AC/DC 400 VAC, korttidsforsinket

PriceData har fulgt prisen på PFI afbryder 4P type B 40A 300mA AC/DC 400 VAC, korttidsforsinket i 148 dage. Laveste pris i perioden er 2.679 kr (registreret d. 7. marts 2026), højeste er 3.104 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 2.863 kr.

Den nuværende pris på 2.878,9 kr er tæt på normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 5 prisfald og 5 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 11 prisændringer for PFI afbryder 4P type B 40A 300mA AC/DC 400 VAC, korttidsforsinket. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 11 prisændringer for PFI afbryder 4P type B 40A 300mA AC/DC 400 VAC, korttidsforsinket de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
30. maj 20262.878,9 kr75,9 kr (3%)
26. maj 20262.803 kr12 kr (0%)
12. maj 20262.815 kr63,9 kr (2%)
11. maj 20262.878,9 kr
3. maj 20262.878 kr159 kr (6%)
24. apr. 20262.719 kr290 kr (10%)
23. apr. 20263.009 kr290 kr (11%)
11. apr. 20262.719 kr40 kr (1%)
7. mar. 20262.679 kr329 kr (11%)
4. mar. 20263.008 kr96 kr (3%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret