Gå til hovedindhold

Wavin PE-RT Pro3 20x2,0 mm gulvvarmerør 240 mtr. PE-RT Pro3. Udvendig iltbarriere. Til nedstøbning. Risiko for knirkelyde i ALU/Stål plade - (240 meter)

WavinSanitetIltspærre beskyttelseGulvvarmesystemer i bolig og erhvervEAN: 5900360912096

Wavin PE-RT Pro3 gulvvarmerør med iltspærre. 20x2,0 mm dimension, 240 meter rulle. Maks 70°C og 6 bar. Ideel til gulvvarmesystemer. Høj kvalitet og holdbarhed. Læs mere

Pris fra 9,53 krtil 3.124 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 3.114,47 kr (100% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 6,44 kr 24. mar.

Sammenlign priser på PE-RT Pro3 20x2,0 mm gulvvarmerør 240 mtr. PE-RT Pro3. Udvendig iltbarriere. Til nedstøbning. Risiko for knirkelyde i ALU/Stål plade - (240 meter) og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 9.53 kr. 6 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Wavin 20X2 GV-RØR Ø 240M PE-MD 880113
9,53 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Wavin PE-RT Pro3 gulvvarmerør 20x2,0 mm. 240mtr. Rulle. 3 lags rør
10 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
20x2,0mm pe-rt 3 gulvvarmerør 240mtr
12,5 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
240 meter Wavin Pro3 pex rør til gulvvarme, 20 mm
2.149 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
240 meter Wavin Pro3 pex rør til gulvvarme, 20 mm
2.160 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Wavin 20mm PE-RT Pro3 240m - Gulvvarmerør - (240 meter)
3.124 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad PE-RT Pro3 20x2,0 mm gulvvarmerør 240 mtr. PE-RT Pro3. Udvendig iltbarriere. Til nedstøbning. Risiko for knirkelyde i ALU/Stål plade - (240 meter) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad PE-RT Pro3 20x2,0 mm gulvvarmerør 240 mtr. PE-RT Pro3. Udvendig iltbarriere. Til nedstøbning. Risiko for knirkelyde i ALU/Stål plade - (240 meter) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Elvvs.dk9,53 kr9,53 krKøb
2vvsfittings.dk10 kr10 krKøb
3MaintainIt12,5 kr12,5 krKøb
4BilligVVS DK2.149 kr2.149 krKøb
5LavprisVVS2.160 kr2.160 krKøb
6CS MEGASTORE DK3.124 kr3.323 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Wavin PE-RT Pro3 Gulvvarmerør 20x2,0 mm - 240 meter

Wavin

Wavin PE-RT Pro3 gulvvarmerør med iltspærre. 20x2,0 mm dimension, 240 meter rulle. Maks 70°C og 6 bar. Ideel til gulvvarmesystemer. Høj kvalitet og holdbarhed.

• gulvvarmerør
• PE-RT rør
• PEX rør
• varmerør
• Wavin rør
• iltspærrerør
• Pro3 rør
• 20mm rør
• Gulvvarmesystemer i bolig og erhverv
• Iltspærre beskyttelse

Beskrivelse

Wavin PE-RT Pro3 gulvvarmerør er fremstillet af høj kvalitets polyethylen med forbedret varmebestandighed. Røret har en ydre iltspærre der forhindrer iltdiffusion og beskytter varmeanlægget. Med en maksimal driftstemperatur på 70°C og et arbejdstryk på 6 bar er det perfekt til gulvvarmesystemer. Den 240 meter lange rulle giver effektiv installation med færre samlinger. Røret opfylder alle danske krav til gulvvarmerør og er velegnet til både bolig- og erhvervsbyggeri. Den glatte overflade sikrer optimal vandgennemstrømning og minimal tryktab.

Specifikationer

farve:Orange/rød
længde:240 meter
dimension:20 x 2,0 mm
emballage:Rulle
materiale:PE-RT (Polyethylen med forstærket temperaturbestandighed)
anvendelse:Gulvvarmesystemer
iltspærre:Ja, udvendig
arbejdstryk:6 bar
kvalitetsklasse:Klasse 4
maks_temperatur:70°C

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Hvad er den maksimale temperatur for PE-RT Pro3 røret?

Røret kan anvendes ved temperaturer op til 70°C, hvilket gør det ideelt til gulvvarmesystemer der typisk kører ved 30-45°C.

Har røret iltspærre og hvorfor er det vigtigt?

Ja, røret har udvendig iltspærre som forhindrer ilt i at trænge ind i vandsystemet. Dette beskytter metalkomponenter mod korrosion og forlænger systemets levetid.

Hvor mange meter gulvvarme kan man lave med én rulle?

Med 240 meter kan man dække cirka 12-15 m² gulvvarme afhængig af rørspacing. Ved 200mm spacing dækker man ca. 12 m², ved 150mm spacing ca. 9 m².

Er røret kompatibelt med alle gulvvarmesystemer?

Røret er kompatibelt med alle standard gulvvarmesystemer og fittings til PE-RT/PEX rør. Det passer til Wavin's eget system samt universalfittings fra andre mærker.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for PE-RT Pro3 20x2,0 mm gulvvarmerør 240 mtr. PE-RT Pro3. Udvendig iltbarriere. Til nedstøbning. Risiko for knirkelyde i ALU/Stål plade - (240 meter)

PriceData har fulgt prisen på PE-RT Pro3 20x2,0 mm gulvvarmerør 240 mtr. PE-RT Pro3. Udvendig iltbarriere. Til nedstøbning. Risiko for knirkelyde i ALU/Stål plade - (240 meter) i 175 dage. Laveste pris i perioden er 6,08 kr (registreret d. 12. december 2025), højeste er 10 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 7 kr.

Den nuværende pris på 9,53 kr er 36% over normalprisen. Prisen er steget 12% den seneste måned. Der er registreret 14 prisfald og 18 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 33 prisændringer for PE-RT Pro3 20x2,0 mm gulvvarmerør 240 mtr. PE-RT Pro3. Udvendig iltbarriere. Til nedstøbning. Risiko for knirkelyde i ALU/Stål plade - (240 meter). Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 33 prisændringer for PE-RT Pro3 20x2,0 mm gulvvarmerør 240 mtr. PE-RT Pro3. Udvendig iltbarriere. Til nedstøbning. Risiko for knirkelyde i ALU/Stål plade - (240 meter) de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
25. maj 20269,53 kr
24. maj 202610 kr
17. maj 20269,53 kr
10. maj 20269,14 kr
9. maj 20269,53 kr1,03 kr (12%)
8. maj 20268,5 kr1 kr (13%)
30. apr. 20267,5 kr
24. apr. 20267,46 kr1,82 kr (20%)
23. apr. 20269,28 kr1,82 kr (24%)
3. apr. 20267,46 kr1,02 kr (16%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret