Gå til hovedindhold

Panasonic WH-MDC05J3E5, Luft/vand varmepumpe, 5,0 kW varme (luft: -7 °C, Vand: 55 °C), Monoblock, Udedel

PanasonicEludstyrA+++ energiklasseEnfamiliehuse i koldt klimaEAN: 5025232910656

Panasonic Aquarea WH-MDC05J3E5 monoblok varmepumpe med 5 kW effekt. Perfekt til danske forhold med drift ned til -20°C og høj SCOP på 4,90. Wi-Fi klar. Læs mere

Pris fra 32.026,63 krtil 38.111,25 kr
4 forhandlere

Prisforskel: 6.084,62 kr (16% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 27.199 kr 18. mar.

Sammenlign priser på Panasonic WH-MDC05J3E5, Luft/vand varmepumpe, 5,0 kW varme (luft: -7 °C, Vand: 55 °C), Monoblock, Udedel og køb billigst

4 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 32026.63 kr. 4 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til EL-NETSALG
TrustScore 4 ud af 53,8
Panasonic WH-MDC05J3E5 L/V monoblok, 5 kW
32.026,63 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Panasonic l/v monoblock wh-mdc05j3e5
33.615 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Panasonic Monoblock L/v Wh-mdc05j3e5
33.989 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Panasonic WH-MDC05J3E5, Luft/vand varmepumpe, 5,0 kW varme (luft: -7 °C, Vand: 55 °C), Monoblock, Udedel
38.111,25 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Panasonic WH-MDC05J3E5, Luft/vand varmepumpe, 5,0 kW varme (luft: -7 °C, Vand: 55 °C), Monoblock, Udedel koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Panasonic WH-MDC05J3E5, Luft/vand varmepumpe, 5,0 kW varme (luft: -7 °C, Vand: 55 °C), Monoblock, Udedel koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1EL-NETSALG32.026,63 kr32.026,63 krKøb
2MaintainIt33.615 kr33.615 krKøb
3Elvvs.dk33.989 kr33.989 krKøb
4vvsfittings.dk38.111,25 kr38.111,25 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Panasonic Aquarea WH-MDC05J3E5

Panasonic

Panasonic Aquarea WH-MDC05J3E5 monoblok varmepumpe med 5 kW effekt. Perfekt til danske forhold med drift ned til -20°C og høj SCOP på 4,90. Wi-Fi klar.

• varmepumpe
• luft vand
• aquarea
• panasonic varmepumpe
• monoblok
• luft til vand
• 5kw varmepumpe
• udedel
• Enfamiliehuse i koldt klima
• A+++ energiklasse

Beskrivelse

Panasonic Aquarea WH-MDC05J3E5 er en effektiv luft/vand varmepumpe i monoblok udførelse, designet til nordiske klimaforhold. Med sin Generation J teknologi leverer den stabil 5 kW varmekapacitet helt ned til -20°C udendørstemperatur uden behov for elektrisk backup. Varmepumpen har en imponerende SCOP på 4,90 og A+++ energimærkning, hvilket sikrer lave driftsomkostninger. Den kompakte udedel måler kun 128,3 x 86,5 x 32 cm og har et lydniveau på 59 dB. Med R32 kølemiddel og indbygget ekspansionsbeholder er den både miljøvenlig og nem at installere. Modellen er forberedt for Wi-Fi tilslutning til Panasonic Comfort Cloud app for smart styring.

Specifikationer

scop:4,90
vægt:99 kg
indbygget:Ekspansionsbeholder
spænding:230V 1-fase
dimensioner:128,3 x 86,5 x 32 cm
kølemiddel:R32
tilslutning:1 1/4"
cop_ved_a7w35:4,76
smart_styring:Wi-Fi/LAN forberedt
kølekapacitet:5,0 kW
vandtemperatur:Op til 60°C
varmekapacitet:5,0 kW
driftstemperatur:-20°C til +43°C
lydniveau_udedel:59 dB
energiklasse_varme:A+++

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Kan varmepumpen klare danske vintre?

Ja, WH-MDC05J3E5 er specielt designet til nordiske forhold og leverer fuld 5 kW varmekapacitet helt ned til -20°C uden elektrisk backup-varme.

Skal der installeres en indedel?

Nej, dette er en monoblok model hvor alt teknisk udstyr er samlet i udedelen. Der skal kun føres vandrør ind i huset, hvilket gør installationen enklere.

Hvordan styres varmepumpen?

Varmepumpen kan styres via betjeningspanel eller tilsluttes Panasonic Comfort Cloud app via Wi-Fi modul (tilkøb) for fjernstyring fra smartphone.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Panasonic WH-MDC05J3E5, Luft/vand varmepumpe, 5,0 kW varme (luft: -7 °C, Vand: 55 °C), Monoblock, Udedel

PriceData har fulgt prisen på Panasonic WH-MDC05J3E5, Luft/vand varmepumpe, 5,0 kW varme (luft: -7 °C, Vand: 55 °C), Monoblock, Udedel i 162 dage. Laveste pris i perioden er 26.899 kr (registreret d. 25. december 2025), højeste er 32.026,63 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 28.976 kr.

Den nuværende pris på 32.026,63 kr er 11% over normalprisen. Prisen er steget 8% den seneste måned. Der er registreret 7 prisfald og 11 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 19 prisændringer for Panasonic WH-MDC05J3E5, Luft/vand varmepumpe, 5,0 kW varme (luft: -7 °C, Vand: 55 °C), Monoblock, Udedel. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 19 prisændringer for Panasonic WH-MDC05J3E5, Luft/vand varmepumpe, 5,0 kW varme (luft: -7 °C, Vand: 55 °C), Monoblock, Udedel de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
2. jun. 202632.026,63 kr1.943,63 kr (6%)
25. maj 202630.083 kr1.927 kr (6%)
24. maj 202632.010 kr1.927 kr (6%)
21. maj 202630.083 kr354 kr (1%)
8. maj 202629.729 kr153 kr (1%)
6. maj 202629.576 kr167,75 kr (1%)
5. maj 202629.743,75 kr167,75 kr (1%)
1. maj 202629.576 kr2.377 kr (9%)
18. mar. 202627.199 kr1.900 kr (7%)
17. mar. 202629.099 kr1.900 kr (7%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret